Nuri Pakdil Usta Üsküdar'da Yediiklim'de idi!

Nuri Pakdil Usta, cumartesi ikindi vakti Yedi İklim'in Üsküdar'daki yeni yerinde idi. Yedi İklim’in gençleriyle özel olarak ilgilendi, onlara cesaret aşıladı..

Nuri Pakdil Usta Üsküdar'da Yediiklim'de idi!

 

14 Temmuz Cumartesi günü, düşünce hayatımızın öncü isimlerinden Nuri Pakdil Usta, Üsküdar’da Yedi İklim dergisinin yeni bürosunu ziyaret etti.

Ali Haydar Haksal, Ali Göçer, Süleyman Çelik, Mürsel Sönmez, Necip Evlice, Recep Yumuk, Nurettin Durman, Osman Bayraktar, Ahmet Tahir ve Müstakim Haksal, Yaşar Ölmez gibi büyüklerimizin yanı sıra, Yedi İklim ve Bir Nokta dergisinden gençlerden Resul Tamgüç, Gönül Yonar, Yunus Emre Özsaray, Abdullah İlhan, Aykut Nasip Kelebek'in de bulunduğu toplantı, son dönemin en güzel kültürel buluşmalarından biriydi.

Nuri Pakdil Yedi İklim'deydi

Gençler Nuri Pakdil’in özel ilgisiyle sevindi

Yolu Nuri Pakdil’in Edebiyat dergisinden geçmiş ustalar Nuri Pakdil’le hasret giderirken, Nuri Pakdil’i kitaplarından okuyup onu ilk defa gören genç arkadaşlar da bu tarihî anın heyecanını yaşıyorlardı. Genç arkadaşlar için "Arkadaşlarımız yüzde yüz muhalif, devrimci midirler" diye sordu Usta. Kısmen deyince hazirundan biri, kısmen olmaz dedi Usta "Yüzde yüz olmalı!" Sizin kadar devrimci olmak ne mümkün dedi Recep Yumuk Ağabey.

Nuri Pakdil, kimisi kendi etrafında yetişen şimdinin usta kalemleriyle kısa sohbetler etti, yer yer anılarından söz açtı; ancak asıl ilgiyi kendisini görmeye gelen gençlere gösterdi. Okudukları okullardan bölümlerine kadar onlara sorular sorarak cesaret aşıladı, genç-usta herkese gösterdiği nezaketiyle de örnek bir tutum sergiledi. Toplantının bir nevi ev sahibi olan Ali Haydar Haksal, Nuri Pakdil’e olan muhabbetini ve Yedi İklim dergisi editörü olarak düşünsel boyutta ona olan bağlılığını dile getirdi.

Nuri Pakdil’in mektupları kitaplaşacak

Nuri Pakdil Yedi İklim'deydiÖte yandan, anladığımız kadarıyla Nuri Pakdil Usta’nın mektupları Hece Yayınlarından kitap olarak çıkacakmış. Nuri Pakdil Usta, vaktiyle mektup gönderdiği kalemlerden bu mektupların birer suretini Hüseyin Su’ya ulaştırmalarını talep etti. Doğrusu, böylesi bir çalışma çok yerinde olur. Hatırlanacağı gibi, Cahit Zarifoğlu’nun yakın dönemde mektupları kitaplaştırılmıştı, edebiyat kamusu adına önemli bir gelişmeydi bu. Umarız en yakın zamanda Pakdil’in mektuplarını da kitap boyutunda okuma imkânına kavuşuruz.

Son olarak, Yedi İklim’deki toplantının ardından yemek ve çay için Fethi Paşa Korusu’na geçildi; burada da oldukça renkli bir ortam vardı. Üsküdar’da yaşadığımız bu unutulmaz gün, burada noktalanmış oldu.

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 12:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13