Nuh Sawadogo: Türkler Bu Ümmetin Lider Kadrosudur; Liderler Uyumaz

Nuh Sawadogo. Burkina Faso’nun Titao bölgesinde doğmuş. Hafızlığını Tunus’ta, dini ilmini Suriye’de ikmal etmiş âlim, arif ve mücahit bir insan… Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Sawadogo, Konya'da bir imam hatip lisesinde de öğrencilerle buluştu. Haşim Akın bu buluşmadan notlarını aktarıyor.

Nuh Sawadogo: Türkler Bu Ümmetin Lider Kadrosudur; Liderler Uyumaz

Nuh Sawadogo. Burkina Faso’nun Titao bölgesinde doğmuş. Hafızlığını Tunus’ta, dini ilmini Suriye’de ikmal etmiş âlim, arif ve mücahit bir insan… Durduğu yer, ilmin vakarla buluştuğu bir nokta. Orada da sevilen ve saygı gören bir sima...

Sawadogo Türkiye programında, kısa da olsa bizim için de bir ziyaret zamanı ayırmış. Ben de kendisini 25 Ekim Çarşamba günü Mevlana Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle buluşturdum. Afrika’nın hikmet ve irfanına beraberce kulak verdik. Seminerin özeti de sizler için kayda alındı.

Allah kimi seviyor?

Üstat, Allah’ın kullarına olan sevgisini nasıl gösterdiğini örneklerle anlatarak sohbetine başladı. Şöyle devam etti: “İnsanlar, kendi evlerini en sevdiği yakınları için açarlar. Ben biliyorum ki Türkler, evlerinde çok güzel misafir ağırlarlar. Gelen misafirler için evlerinin en güzel yerini ve en güzel ikramlarını sunarlar. Bu durum insanın sevdiğine karşı bir muhabbet gösterisidir. Allah da sevdiği kullarını kendi evine çağırır, mescitlerine çağırır, secdeye ve ibadete çağırır… Ama unutmayınız ki Allah; en çok sevdiği kullarını kendi dinini öğrenmeye ve Kur'an ilmine çağırır. Allah sizi çok sevmiş… Bu nedenle de başkalarına vermediği çok özel bir nimeti vermiş. Konya’da sizin yaşlarınızda binlerce başka kız vardır… Ama onların hepsi bu nimete nail olmadılar. Lakin Allah, sizi kendi kitabını ve dinini öğrenme gibi bir nimetle tanıştırmış.”

Bu nimetin kıymeti nasıl bilinir?

“Sizler bunun kıymetini iyi bilmelisiniz. Bunun kıymetini iyi bilmek demek, Allah'ın dini adına bir hedefinizin olmasıdır. Hedefi olmayan insanlar hiçbir şey başaramazlar. Bu ümmete ait, ümmetin dertlerine ait sizin hayalleriniz ve hedefleriniz olacak. Ve bunları gerçekleştirmek için çok çalışacaksınız; az uyuyacak, çok çalışacaksınız. Türkler bu ümmetin lider kadrosudur. Şunu iyi bilin ki; liderlerin uyuma hakkı yoktur. Liderler asla uyumazlar. Onlar çalışarak başkalarına örnek olurlar. Hem hedefiniz için hem de kulluğun ifası için çok çalışmalısınız.”

Nuh Sawadogo, bu sözlerinin ardından da onlara şu üç önemli tavsiyesini sıraladı: “İslam adına çok güzel hedefleriniz olmalı ve bunun için çalışmalısınız. Burkina Faso’da bizim bir kız okulumuz var, lise Medine… Orada ben bir kıza şunu sordum ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ ‘Televizyonda haber spikeri olmak istiyorum…’ dedi. Ben hayret ettim ve sordum: ‘Niçin televizyonda haber spikeri? Bunu bir Müslüman kız olarak nasıl başaracaksın? Oraya çıkacaksın ve herkes seni izleyecek… Bu seni rahatsız etmeyecek mi?’ Cevabı beni hayrete düşürdü: ‘Ben oraya başörtüm ve iffetimle bir Müslüman hanım olarak çıkacağım. İnsanlar bir Müslüman hanımın nasıl giyineceğini, nasıl bir tavır takınacağını ve orada nasıl yaşayacağını benimle görecekler.’

Aman hedef derken dünyaya dalmayın. Seher vakitlerini boş geçirmeyin. Erken uyanın, güzelce abdestinizi alın ve teheccüd vaktini değerlendirin. Hedeflerinizin gerçekleşmesi ve İslam ümmetinin başarısı için bolca dua edin.

Müslüman hanımların uyması gereken çok özel iffet ve hayâları vardır. Ben sizin bu konuda taviz vermemenizi istiyorum. Nerede yaşarsanız yaşayın, nerede olursanız olun kılık kıyafetinizle, tesettürünüzle, iffet ve hayânızla her zaman örnek olacaksınız…”

Nasıl yetişmelisiniz?

Misafirimiz, sohbetinde bir örnek kız tablosu olarak şunları ilave etti: “Tabiinden Said Bin Müseyyeb adlı meşhur bir âlim var. Said Bin Müseyyeb, öğrencilerini okutuyor. Bir öğrencisi, birkaç gün derse gelmiyor. Derse gelince ona bu yokluğun sebebini sorar. Öğrencisi evli olduğunu, eşinin vefat ettiğini ve bu nedenle derse gelemediğini söyler.  ocası güzel ahlakıyla tanıdığı öğrencisine yeniden evlenmek isteyip istemediğini sorar. Mahzun bir ifadeyle; ‘Hocam! Yeniden evlenemem. Çünkü ben fakir bir adamım. Yeni bir evlilik için masraf yapacak imkânlarım yok…’ diye cevap verir.  

Ertesi gün öğrencisine küçük bir törenle düğün yapacağını söyler. Ama kiminle evlendireceğini de söylemez. Ertesi gün öğrenci âdeti üzere oruçludur. İftar saatinde evinde bir şeyler yerken kapı çalar. ‘Kim o?’ diye sorar. Dışarıdan ses ‘Sait!’ der. Aklından tanıdığı bütün Sait arkadaşlarını düşünür, kim gelmiş olabilir bu saatte… Hiçbirinde isabet edemez. Kapıyı açtığında hocasıyla karşılaşır. Arkasında da kızı vardır… Nikâhlarını kıyar ve bırakıp gider… Ertesi gün sabah öğrenci evden çıkmak için hazırlık yapmaya başlar ve kız sorar: ‘Nereye gideceksin?’ Cevap sürpriz değildir: ‘Babanın yanına… Derslerim var.’ Kız şöyle der: ‘Babam Said bin Müseyyeb’de ilim adına her ne varsa onların aynısı bende vardır. Bundan sonra sana derslerini ben okutacağım…’

Ben sizin her birinizin Said bin Müseyyeb’in kızı kadar ilimle mücehhez olmanızı istiyorum. Size de böylesi yakışır. Bunun için çok çalışmalı, gayret etmeli ve istikametinizi bozmadan devam etmelisiniz...”

“Biz o gün sizin için çok dua ettik”

Daha önce birçok kez Türkiye'ye geldiğini ifade eden Nuh Sawadogo, ülkemizin çok çalışkan insanların olduğu temiz bir ülke olduğunu belirtip sözlerine şöyle devam etti: “İmam hatip liselerinin nasıl güzel insanlar yetiştirdiğini bilirim. Mesela cumhurbaşkanınız… O da sizin gibi bir imam hatip mezunu. Onun çocukluk yıllarında devlet başkanı olmakla ilgili hedeflerinin olduğunu, arkadaşlarının onun bu hayallerine güldüğünü okumuştum. Fakir bir ailenin çocuğu olduğu için simit satarak geçindiğini de biliyorum. İlk kez İstanbul'a belediye başkanı olduğunda nasıl pis ve problemli bir şehrin yönetimini devraldığını ve kısa sürede bunları çözdüğünü biliyorum. Bugün olduğu yeri de görüyorum. Bu durum sadece sizin için değil, bizim ülkemiz ve bölgemiz için de bir örnek. İmam hatip lisesi deneyimlerinden bizler de çok şey alıyoruz.

Bugün ülkenizin yaşadığı şartları da biliyoruz. Sizin yaşadığınız acı bir 15 Temmuz vardı değil mi? Burkina’da sabaha kadar ağlayarak dua eden kardeşleriniz vardı biliyor musunuz? Biz o gün sizin için çok dua ettik. Çünkü biz şunu çok iyi biliyoruz ki eğer Türkiye kaybederse sadece Türkiye değil, bütün dünya kaybedecek… Sadece Türkiye'yi değil, bütün İslam dünyasını bekleyen acı günler olacaktı… Hamdolsun sizin cesaretinizle geçti. Onun için dua ediyoruz. Siz bir büyürseniz, biz de arkanızdan büyüyeceğiz.”

Nuh Sawadogo, bu buluşmanın sonunda öğrencilerin hepsine tek tek hedeflerini sordu, dua etti. Biz de ona teşekkür ederek uğurladık.

 

Haşim Akın

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 15:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hilal
Hilal - 3 yıl Önce

Kıymetli Nuh hoca Efendi'nin İstanbul'da bulunan medresemizi ziyaret etmesini, ilim meclisimizi ve talebelerimizi müşahede etmesini o kadar isterdim ki...

banner19

banner13

banner26