Nihan Kaya Konya'ya misafir oldu

Mevlana Üniversitesi geçtiğimiz günlerde yazar Nihan Kaya'yı ağırladı. “Yazmak mı Yaşamak mı?” başlıklı konferansa katılım hayli yüksekti.

Nihan Kaya Konya'ya misafir oldu

Mevlana Üniversitesi geçtiğimiz günlerde yazar Nihan Kaya'yı ağırladı. Mevlana Üniversitesi Dil ve Edebiyat Topluluğu tarafından düzenlenen ve Konevi Salonu'nda gerçekleşen “Yazmak mı Yaşamak mı?” başlıklı konferansa katılım hayli yüksekti. Üniversite dışından dinleyicilerin yanında çok sayıda öğrencinin ve kimi öğretim üyelerinin de katıldığı konferansta Nihan Kaya yazmak ve yaşamak arasındaki ilişkiyi, yazarların yaşamakla ilgili sorunlarını, yazmanın yazarlar için neden ve nasıl yaşamaktan daha önemli olabileceğini anlattı.Nihan Kaya

Yaşamakla derdi olan insanlardır yazarlar

Nihan Kaya, konuşmasına Romanyalı yazar Ana Blandiana'nın “Ya yaşarsınız ya da yazarsınız” sözüyle başladı. Sonra, yazmanın doğasından bahsetti; yazarların hayatlarından örnekler vererek yazarların çoğunun pratik hayatta ne şekilde zorlandığı üzerinde durdu, bunun sebeplerini açıkladı. Yaratıcılık süreci hakkındaki akademik çalışmaların konuyla ilgili yönlerini özetleyen Nihan Kaya, yazarların hepsinin bu süreçte dış dünyayla bağlarının kısa veya uzun süreli olarak zayıfladığını anlattı.

Yazmanın alternatif bir dünya, alternatif bir biçim yaratma ihtiyacından doğduğunu, hayattaki her şeyden memnun olsaydık yazmayacağımızı, yazdığımıza ve okuduğumuza göre, bizi çevreleyen dış hayatın, statükonun bizi tatmin etmediğini söyledi. Yazarların çoğunluğunun yaşamakla derdi olan insanlar olduğu üzerinde durdu. Edebiyatın iç ve dış dünyamız arasında nasıl bir köprü olabileceğini irdeledi.

Yazarın altıncı kitabı Ama Sizden Değilim Mayıs ayında çıkacakmış

İki saat süren konferansta dinleyiciler Nihan Kaya'ya konuyla ilgili çok sayıda soru yönelttiler. Yazarın hayatının yazarın eserini incelerken bir önem arzedip arzedemeyeceği tartışıldı. Salonda Nihan Kaya'ya gösterilen ilgi ve heyecan, Kaya'nın kendi yazarlığına ve kitaplarına dair sorulardaki çeşitlilik dikkat çekti.

Konferans sonrasında Yrd. Doç. Dr. Şadi Aydın, Nihan Kaya'ya Mevlana Üniversitesi adına bir Mevlana heykeli hediye etti. Nihan Kaya konferansın ardından kitaplarını imzaladıktan sonra, Mevlana Üniversitesi'nden kimi öğrenciler ve akademisyenlerle birlikte yemek yedi.

Nihan Kaya'nın altıncı kitabı Ama Sizden Değilim'in Mayıs ayında Granada Yayınları'ndan çıkacağını da öğrendik söyleşide. Ama Sizden Değilim, Nihan Kaya'nın Çatı Katı'ndan sonra yazdığı öykülerinden oluşuyormuş. 2004 yılında yayınlanan ve Türkiye Yazarlar Birliği Öykü Ödülü'nü alan Çatı Katı, Kaya'nın ilk öykü kitabıydı. Kaya'nın ikinci öykü kitabı, Çatı Katı'nı sevmiş bizim gibi okurları tarafından heyecanla beklenmekte.

 

Berna Berk haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2012, 08:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13