Mustafa Yazgan'ı görebildim nihayet!

TDED Kocaeli Şubesi’nin açılışındaydım. Programın sonlarına doğru Mustafa Yazgan’la da hasbihal etme fırsatı yakaladım..

Mustafa Yazgan'ı görebildim nihayet!

 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin 15. şubesi Kocaeli’nde açıldı. Kenan Göçer’in davetiyle haberdar olduğumuz açılış vesilesiyle, hep niyetimizde olan ama bir türlü gidip göremediğimiz Sanat, Edebiyat ve Kültür Akademisi’nin de (SEKA) mekânını görmüş olduk. İlk olarak Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin İzmit şubesi başkanı Ali Yeşildal’ın konuşmasıyla başladı program ve Yeşildal, “öz diliyle irtibatı kesilen bir milletin düşünce ufkunu genişletemeyeceğini ve dilimizin, maneviyatımızın mahvolduğunu” söyledi. “Dil bir kez ele geçti mi o medeniyetin burçları bir bir düşer. Kamusun derdinde kamusu yaşatma azminde olan her gönül adamını derneğe davet ediyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.TDED Kocaeli Şubesi

Şikâyeti bırak, çözüm üret!

Açılışa katılan İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, “dilin kaybolmasından dolayı çok şikâyette bulunabiliriz. Ama bizler çare üretmek için Seka alanının en güzel mekânını bu derneğe tahsis ederek, içerisinde yapılacak hizmetlerin edebiyatla, şiirle billurlaşıp hepimize faydalar getirmesini temenni ediyoruz” dedi. Son olarak TDED genel başkanı Ekrem Erdem bu şube ile birlikte 15. şubeyi açmış olduklarını belirttikten sonra dilin insanı insan yapan en önemli değer olduğunu ve dilleri dünya dili haline getirenin o dilin mensupları olduğunun altını çizdi. Dünyada dört bin civarında dil olduğunu ancak bunlardan çok azının devlet dili olabildiğini ekledi. Ayrıca kendini ifade edemeyen, acze düşen insanların şiddete başvuracağını, birbirimize düşüncelerimizi aktarmada en büyük aracımızın da yine dil olduğunu söyledikten sonra “niçin yabancı dil öğrenemiyoruz?” diye sordu ve “çünkü Türkçeyi bilmiyoruz da ondan” cevabını verdi. Türkçe öğrenmeden ne İngilizce, ne Almanca ne de matematiğin öğrenilemeyeceğini kesin bir şekilde ifade etti.

F klavye farkı

Ayrıca başkan F klavye kullanmanın öneminden de bahsetti bizlere. F klavye ile hızlı yazmanın yanı sıra, yazarken vücut sağlığımızı korumayı ve zekâmızı geliştirmeyi de eklersek hayli artı yönlerini paylaştı bizlerle. Belki de çoğumuzun bihaber olduğu bir yarışmanın da ayrıntılarını aktardı ayrıca. Türkiye’ye en çok madalya getiren İntersteno organizasyonunda elde edilen başarıların sebebinin de F klavye olduğunu anlattı. Ve F klavye kullanımının yaygınlaşması için ellerinden geleni yapacaklarını da söyledi. Son olarak gayelerinin yarının büyük edebiyatçılarını bulup çıkartmak yani yarının Necip Mustafa YazganFazıl’larını, Mehmet Akif’lerini keşfetmek olduğunu belirttikten sonra, “huzur ve kardeşlik için Türkçe batmasın, Türkçe bir ırkın dili değil, bir kültür ve medeniyetin dilidir” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından iftar vaktinin de yaklaşması hasebiyle hızlıca dernek binasına geçildi ve bu güzel derneğin faaliyetlerini sürdüreceği sıcak mekânı “inşallah bize de buradan nasiplenmek düşer” niyetiyle içimizi çekerek dolaştık. Açılışın ardından arzu edenler derneğin bahçesinde davetliler için verilen iftara kaldı. İftarı beklerken gözümüz Mustafa Yazgan’a ilişti ve masaya geçmeden üç beş kelam etme fırsatı yakaladık. Kendisine Monark isimli kitabının bende de olduğunu ve bir zamanlar sürekli kitabın gerçek olup olmadığıyla alakalı tartışmaların yapıldığından bahsedip işin aslını sorduğumda, kesinlikle kitapta gerçeklerin anlatıldığını fakat yasaklanma durumu olduğu için başlığın altına “ütopia” notunu düştüklerini belirtti.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2012, 05:01
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13