Mustafa Özcan anlattı!

TYB'de Mustafa Özcan devrimlerle girilen yeni dönemi, Libya'yı ve Arap dünyasındaki gelişmeleri anlattı…

Mustafa Özcan anlattı!

Mustafa Özcan dış politika konusunda önemli bir isim. Özellikle Arap dünyası hakkında söyledikleri, yazdıkları bölgeyi iyi biliyor olması hasebiyle dikkate değer. Mısır, Şam gibi ülkelerde eğitim alan Mustafa Özcan’ın son konuşmasını ilgiyle takip ettik.

28 Şubat’ın yıl dönümüne denk gelen konuşmasına Libya’ya ilgili anılarını anlatarak başladı Mustafa Özcan. 1994 Yılında Zaman gazetesinde çalışırken Muhammed Hüseyin isimli bir diplomatın daveti üzerine Libya’ya giderler. Kaddafi ile görüşeceklerdir. Yetkili isimler de onay vermişlerdir. Bir hafta boyunca Kaddafi nereye Mustafa Özcan’lar oraya giderler. Ancak bir sonuç alınamaz. Bunun üzerine geri dönmeye karar verirler. Dönüşte büyükelçi yollarını keserek Kaddafi’nin kendilerini beklediğini söyler. Tekrar geri dönülür ancak sonuç değişmez. Böylece 10 gün boyunca Kaddafi’yle görüştürüleceksiniz diyerek oyalanır gazeteciler.

Özcan konuşmasını Libya’yla ilgili anılarından sonra Kaddafi’nin Yeşil Kitap’ına getirdi. Bu kitaptaki bazı şeylerin akla yatkın gelebileceğini ama Kaddafi’nin söylediği her şeyin tersini yapan biri olduğunu da unutmamak lazım geldiğini belirtti. Özcan’ın söylediğine göre Yeşil Kitap demagojiden, aldatmaktan çokça bahseden bir kitaptır. Halka ilginç sıfatlar veriyor. Örneğin Kaddafi bu kitapta halkını esrarkeş olarak niteliyor.

Mustafa ÖzcanLibyalılar yurduna giremezsiniz…

Kaddafi gibi diktatörün elinde halkın da psikolojisi bozulmuştur. Mustafa Özcan, Mısır’da öğrencilik yıllarında Türk yurdunda kalmaktadır. Aynı yerde Libyalıların yurdu da vardır. Ve tabi başka ülkelerin… Türk yurdunda veya başka ülkelerin yurtlarında koruma bulunmazken Libyalıların yurdunda koruma bulunur ve kontrolsüz kimse binaya alınmazmış. Dürbünle gelen geçen kontrol edilirmiş. İlk olarak Mustafa Özcan, Libyalıların durumunu böylece gözlemlemiş olur.

Kaddafi kime benzer?

Mustafa Özcan konuşmasının en ilginç yönü Kaddafi’nin El-Hakim bi-Emrillah, Neron, Mussolini gibi isimlerle ortak yönlerinden bahseden kısmıydı. El-Hakim bi-Emrillah ülkesindeki Yahudi ve Hıristiyanları, Müslüman yapmış ardından yine zorla İslam dininden çıkarmıştır. Böyle akıl almaz uygulamaları vardır. Kaddafi’de İtalya’dan getirdiği mankenlerin arasındaki Müslümanlara daha fazla para vermek gibi akıl almaz uygulamalara imza atmıştır. Neron’un ülkesini yakıp sonra da geçip onu seyrettiği gibi bir hikâye anlatılır. Kaddafi de son konuşmalarında ve daha öncesinde ülkesini yakabileceğinden bahsetmiştir. Gelelim Mussolini ile Kaddafi’nin benzer yönüne. Kaddafi de Mussolini gibi halkının üzerine uçaklarla bomba yağdırmış bir liderdir.

Arap dünyası nereye gidiyor?

Birçok dış politika uzmanı Arap dünyasında yaşananlar konusunda Batılıların parmağı olduğunu düşünüyor. Mustafa Özcan ise daha iyimser düşünüyor. Ona göre burada ortak bir siyasi ve sosyal bir coğrafya var. Ayaklanmalar domino taşları gibi birbirini tetikliyor. Arap dünyasında kıtasal bir değişim var. Arap dünyası henüz 21. yüzyıla girebilmiştir bu ayaklanmalarla.

Son olarak…

Konuşmasını Kaddafi’nin sonuyla ilgili öngörülerle bitirdi Özcan. Özcan’a göre Kaddafi iyi ilişkiler içerisinde olduğu bazı Afrika ülkelerine kaçabilir. Halkın eline geçebilir. Kafasına sıkabilir. El-Hakim bi-Emrillah gibi sırra kadem basabilir. Yani sizin anlayacağınız Kaddafi’nin sonu her türlü hak ettiği değere çıkıyor…

 

Besim Bal haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Mart 2011 Salı 15:47 Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2011, 10:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26