Mustafa Akar'ı mı tanıyamadı?!

İrfan Külyutmaz bir yazı yazdı. Okurların da tepkili olduğu yazıya tepkiler dinmiyor!

Mustafa Akar'ı mı tanıyamadı?!
Hilmi Yavuz
Hilmi Yavuz

Zaman gazetesinin kitap eki Kitap zamanı’nın son sayısında İrfan Külyutmaz (nam-ı diğer Hilmi Yavuz) “Ruhî vaz'iyyetime, ‘Meksika Sınırı'na ve ‘Büyük Şair Mustafa'ya dair” başlıklı bir yazı yayınladı.

Sayın Külyutmaz yazısında “Meksika Sınırı”nın üç şilahşörünü ti’ye alıyor. Söz konusu yazının konumuzla ilgili kısmı şöyle:

“Efendim Te Ve dedim, bir müddetdir ‘Ülke TV'ye, gençlerin ifadesiyle ‘takılır' oldum. Orada üç akıllı genç, (durun bakayım isimlerini haatırlayacak mıyım?) Selahaddin Yusuf, İsmail Kılıç ve Tarık Tufan, ‘Meksika Sınırı' deye bir poroğram yapayorlar. Maşaallah, üçü de, entelektüel zaviyeden birbirinden celâdetli çocuklar! Her mevzuda, şâyân-ı dikkat fikirleri var! Hayran olmamak elde değil, hakiykaten muazzez kaarilerim!

 

 Soyadı ne?!

Bu poroğramlardan birinde, üçünün de müttefikan ‘büyük şair' deye tavsif etdikleri Mustafa namında genç bir şairi tanıtdılar. (Maatteessüf, Mustafa kardeşimizin soyadını kaydetmemişim!). Doğrusu fevkalhâd merak etdim. Kim bu kardeşimiz deye? Malumuâliniz, bendeniz betahsis şiire pek meraklıyımdır. Muazzez şair dostlarım vardır. Lâkin, bu ‘büyük şair' Mustafa kardeşimi bir dürlü derhaatır edemedim. Tabiatiylan, her şairi yegân yegân bilmeme imkân ve ihtimal yok. Amma, hani ‘büyük şair' ise, herhalde bilirim deye düşündüm. Eşe dosta sordum, onlardan da bilen çıkmadı… Hani Fransızların, ‘celebre inconnu' deye tavsif etdikleri gibi: ‘Meçhul meşhur!' olmasın? Şindi, ‘Meksika Sınırı'nı takdiym eden kardeşlerim, ‘büyük şair'lerin behemehal ‘meşhur' olmalarının iktiza etmediğini söyleyecekledir. Elhak, doğrudur!

Amma bendeniz de pek merak etdim. Bu Mustafa kardeşimizin eserini nasıl tedarik edeceğim?”

“Muhafazakâr kesimdeki derin boşluk: kültür-sanat” konusunu gündeme getiren ve bu minvalde yayımlar yapan Zaman gazetesinin kitap ekinde, muhafazakâr kesimin entelektüel seviyesi en yüksek denebilecek bir programını ti’ye almak, orada konuşulanlarla dalga geçmek pek hoş olmadı. Hatta Zaman camiasına yakışmadı.

Programın ana medaratörünün adını yanlış yazmak, sözü edilen şairin soyadını vermemek yazının bir başka ayıbı idi. Ekrem Dumanlı’ya duyurulur.

Yazının tamamını okumak için http://kitapzamani.zaman.com.tr/?bl=19&hn=1973

 

İhsan A. Eren kızmaktan kendini alamadı

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 08:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
selim
selim - 9 yıl Önce

HILMI DAYI kendisinin zaman gazetesi ve can yayinlarina ka...ladigi sairlere baksin once. mustafanin tirnagi degil harfi bile olamaz adamlar...
bence mustafa akar adina sans hilmi yavuz tarafindan elestirilmek. asil tehlike baskaYA HILMI YAVuZ MUSTAFAYI OVEN BIR YAZI YAZSAYDI. o zaman is kotuydu...

Bayram Altıparmak
Bayram Altıparmak - 9 yıl Önce

Bence bal gibi tanıyordur. ama kendisinin benzeri şairler kuşağından biri olmadığından mustafa akar, ve dahi kendi garip şairlerine meksika sınırında büyük şair denilmediği için kırılmış "üstadımız". biz mustafa akar abinin nasıl bir şair olduğunu biliyoruz. hilmi yavuz dalga geçse ne olacak. bu bize yeter..

fkgk
fkgk - 9 yıl Önce

allahım bu adamdan zaten hoşlanmıyorum tarafsız olmak ve onu sevenleri anlamak için çaba sarf ediyorum.lakin tavırları ve lakırdıları hoşgörülcek gibi değil hoşlanmıyorum ve sana sinir oluyorum.yazılarınıda şiirlerinide okumuyorum.kedi ciğer meselesiyle ilgili bence bu yazısı.

İlkay
İlkay - 9 yıl Önce

Hilmi Yavuz gerçekten garip bir adam. nerde bir yetenekli adam var onu kendi safına çekmeye çalışır. şimdilerde solculardan yüz bulamayınca da sağa yönelmiş sanki. artık kendisini islamcıların okuduğundan haberdar. dolayısıyla hemen mustafa akar öne çıkmışsa ona saldırmaya çalışır. niye çünkü mustafa akar dergah dergisinde yazıyor ya ondan. oysa kaç yaşında adamsın. ne gerek var senden yaşça küçük ama kişilik olarak büyük bir şaire leke sürmeye çalışmak...

halis iğne
halis iğne - 9 yıl Önce

canım mustafa akar o şairin adı.

sağlam şiir yazar.
oku da gör.

Ayşe Cebeci
Ayşe Cebeci - 9 yıl Önce

Mustafa akar şiir yazmaya devam etsin, hilmi yavuz sussun artık.

hüseyin
hüseyin - 9 yıl Önce

Valla bence çok iyi tanıdığı için öyle demiş. hem meksika sınırındaki üç güzel insanı hemde mustafa akar'ın yaptıklarını onun müridleri toplansa yapamıyorlar deemekki.

kadir zaman
kadir zaman - 9 yıl Önce

mustafa seni çok seviyorum.

banner19