Müslümanlar Almanya'da özne olmak istiyor

Almanya’daki Müslümanların üst çatı kuruluşları, iki Almanya’nın birleşme gününde her yıl ülke çapında cami ve kültür merkezlerinde düzenledikleri ‘açık kapı günü’’nü15. kez açtılar.

Müslümanlar Almanya'da özne olmak istiyor

Wilfried Murad Hofmann

Almanya’daki Müslümanların dört çatı kuruluşu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya İslam Konseyi (İslamrat), İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ) ve Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi’nin (ZMD) birlikte oluşturduğu üst çatı kuruluşu KRM (Koordinationsrat der Muslime in Deutschland), her yıl olduğu gibi bu sene de Almanya’nın birleşme günü olan 3 Ekim günü kendilerine bağlı tüm Almanya çapındaki 2500’e yakın cami ve kültür merkezinde açık kapı günü düzenledi.

Açık kapı gününün açılış programı DİTİB’in Köln’de yeni inşa edilen ve henüz tam bitmemiş olan Köln Merkez Camii ve Kültür Merkezi binasında yapıldı. Müslümanlar Merkez Konseyi genel sekreteri Nurhan Soykan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda KRM’in son dönem sözcüsü Ali Kızılkaya açılış konuşması yaptı ve gelecek dönemin sözcüsü seçilen Erol Pürlü’ye çalışmalarında başarılar diledi. Almanya Müslümanlarının ileri gelenlerinden, saygın ve aksakal Dr. Wilfried Murad Hofmann toplantıya icabet eden tüm dinleyenlere ‘İslam kültür ve sanatı’ konularında kısa ve öz bir tebliğ verdi.

Almanya MüslümanalrıAlmanya’daki Müslümanların gündemi yoğun

Bu açılış programının hemen ardından Türkiye’nin Almanya’daki Din İşleri Müsteşarı ve DİTİB Türk İslam Birliği başkanı Prof. Dr. Ali Dere bir selamlama konuşmasıyla Köln’deki açık kapı gününü açtı ve bu vesileyle insanların etkinlikler çerçevesinde biribirleriyle tanışacak olmalarına; kültür ve sanat üzerinden kendilerine yeni ufuklar açacak olmalarına sevindiğini dile getirdi.

Gerek Ali Kızılkaya gerekse Ali Dere’nin vurgusu özellikle, Almanya’daki tüm Müslümanların şu an gündemlerine giren, Almanya İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurumun başlattığı ve Müslümanların toplumsal bir gurup olarak biraz da nesneleştirilmesine, hatta sanki potansiyel bir tehlikeymişcesine algılanmalarına vesile olan ‘kayıp’ afiş kampanyasının durdurulması yönündeki taleblerini tekrarlamak oldu.

Adı geçen dört toplum kuruluşunun oluşturduğu üst çatı kuruluşu KRM’in önündeki gelecek gündemlerden biri de, bir mahkeme kararı ile Almanya’daki Müslüman erkek çocuklara sünnet yasağının kaldırılması ya da İslam kültür ve gelenekleri çerçevesinde icrasının yeni bir yasa ile teminat altına alınması olacak.

 

Kadri Akkaya haber verdi

Fotoğraflar: Isabelle M. Beck

Yayın Tarihi: 04 Ekim 2012 Perşembe 10:55 Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 15:48
banner25
YORUM EKLE

banner26