Musiki sadece eğlence değildir!

Vefa aramızdan gideli güzel insanları da az anar olduk. Zeytinburnunda Neyzen Emin Dede yad edildi.

Musiki sadece eğlence değildir!Hani vardır ya bazı anlar, hiç bitmesin dediğiniz... Hiç bitmesin, hep devam etsin... Teneffüs ettiğiniz o ortamdaki huzura bir türlü doyamazsınız. Doyamazsınız, çünkü başarılması güç o kadar çok şey bir araya getirilmiştir ki hangisinden tad alacağınızı şaşırırsınız.

İyisi mi Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla diyerek başlayalım sözlerimize, olur da bu cümle bize kolaylık getirir.

Hayra hizmet eden bir dernekBİKSAD

Öncelikle geceye ev sahipliğini yapan Bilim, Kültür ve Sanat Derneğinden bahsetmekte fayda var. Kuruluş amaçlarını “Bilim, Türk Kültür ve Sanatını yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak, geliştirmek, nitelikli üretimini sağlamak, yaygınlaştırmak, bilimsel araştırmalar yapmak, projeler üretmek, dünya kültür mirasına katkı sağlayacak biçimde uluslararası diyaloglar kurmak, gerekli eğitim, öğretim ve yayın faaliyetlerinde bulunmaktır” şeklinde açıklayan kuruluş, bir çok sanat dalında ciddi bir biçimde faaliyet gösteriyor. Sergiler, konserler, geziler...

Dernek son sergisini “Geçmişten Günümüze Neyzen Emin Dede ismiyle anma programından hemen evvel açtı. Sergide hat, ebru ve tezhip sanatının örneklerinin yanında Emin Dede’ye ait fotoğraflar da bulunuyor. Sergilenen icraların hepsi muhteşem. Her birini saatlerce izlemekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Biksad’ın ugulamalı sanat atölyesinde Hat, Ebru, Tezhib, Minyatür ve Şükûfe, Osmanlı Türkçesi ve Musiki dersleri yer alıyor. Biksad’ın Kurucular Kurulunda, daha evvel sohbet etme şansı bulduğumuz Sadrettin Özçimi, Hüseyin Kutlu, Ahmet Şahin gibi önemli isimler yer alıyor. Zaten derneğin internet sayfasında kurul üyelerine şöyle bir göz attığınızda, derneğin çok şey yaptığını ve yapmaya devam edeceğini daha net anlıyorsunuz.

Vefayı tekrar hatırlamalıyızBİKSAD

Gelelim programda anlatılanlara... Biksad, yıllardır kaybolan bir gönül adamının, bir dervişin ve de en önemlisi usta bir neyzenin, Neyzen Emin Dede’nin kabrini ihya etti. Bununla da kalmadı, bu yaptıkları güzel icrayı Zeytinburnu Belediyesinin de yardımıyla halka arz etti. Onlar kabri bulduklarında kabir öyle bir haldeydi ki, mezar taşı yerinde yoktu ve çalı çırpıdan kabrin yanına yaklaşılamıyordu. Biksad gönüllüleri bu işe el attı. Kabrin mezar taşından tutun da etrafındaki çiçeklere varana kadar her yeri düzeltti ve temizledi. Konuşmacı Hüseyin Kutlu’nun tabiri ile yapılmış olan şey, gösterilmesi gereken bir vefa borcuydu.

Hüseyin Kutlu, günümüz insanının kaybettiği önemli değerlerden birinin de vefa olduğunu ve insanların bu değeri geri kazanmak için çaba sarf etmesi gerektiğini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyordu: Biz Ali Paşa Kültür Sanat Girişim Grubu adıyla uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesinde hat, ebru, tezhip gibi sanatlarla meşgul olmaya çalıştık. Ancak kağıdı bezeme yerine bu sanatlarımızın aslında ruhlarımızı bezemek için bir gaye olması gerektiğini hiç aklımızdan çıkartmadık. Bu düşünce ile her dini bayramda bütün kütüphane camiası, önceden tespit ettiğimiz ve genelde yeri, kabri, adı unutulmuş, yani vefasızlık kadrine uğramış büyüklerimizin kabirlerini ziyaret ederek onların kabirleri ve manevi huzurlarında bayramlaşmayı kendimize adet edindik. Önceden okuduğumuz Yasinler, huzurlarında okuduğumuz Fatiha ve Kur’anlarla huzurlarından ayrıldık. Bu çalışma bize acı bir gerçeği görmemizde yardımcı oldu. Zamanla fark ettik ki bir çok büyüğümüzün kabirleri kayıptı ve bazıları da harap şekilde duruyordu. Bu görüntü bize, ne kadar vefasız olduğumuzu gösteriyordu.

Her hafta üstadının mezarına...

Şu anda güzel sanatlarımıza dair bildiğimiz bilgilerin hepsi büyüklerimizin bize nakletmesi sayesinde oluştu. Hattat Şevki Efendi bize bu hususta çok büyük nasihat vermiştir. Müsadenizle bu hatırayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Kendisi Davut Paşa Camii’nin karşısında oturuyordu. İsmail Zühti Efendi ile yüz yüze görüşememiş, fakat meşklerinden istifade etmesinin bir şükranesi olarak, her perşembe yürüyerek Koca Mustafa Paşa’dan Edirne Kapıya, İsmail Zühti Efendinin kabrine ziyarete gidiyordu. Kabrin başında okuduğu dualarla kendilerine teşekkür ediyor ve tekrar yürüyerek geri dönüyordu. İşte bu vefa örneğine bizler son derece muhtacız. Biz İsmail Zühti Efendinin kabrini ziyaret ettiğimiz zaman her tarafını otlar sarmıştı ve aynı şekilde kardeşi Rakım Efendinin mezartaşındaki yazılar kirlenmişti. Kütüphanemizde çalışma sürdüren gençler elleriyle bu pislikleri temizledi ve kabri tekrar ortaya çıkarmış oldu. Son olarak da Neyzen Emin Dede’nin kabir taşının yok olduğu haberi bize gelince, isimlerinin duyulmasını istemeyen arkadaşlarımız çalışmalara başladı ve Neyzen Emin Dede’nin yok olan kabir taşı yeniden yapılmış oldu. Sizi buraya çağırmamızın sebebi işte bu büyüğümüze bu zamana kadar ödemediğimiz vefa borcumuzun bir kısmını ödemek içindir.

Musiki sadece müzik değildir!

Hüseyin Kutlu’nun ardından kürsüye Savaş Barkçin geçiyor ve bizlere Neyzen Emin Dede hakkında güzel bir anektod anlatıyor. Kendisi bir gün yerde yüklüce bir miktar para buluyor. Etrafa sahibi var mı diye soruyor fakat paranın sahibini bulamıyor. Bu durumdan çok rahatsız olan ve geceleri uyuyamayan Neyzen Emin Dede kendi parasından gazeteye ilan veriyor. Bir hafta boyunca hiç bir haber alamayınca bir araba tutuyor ve Darülaceye gibip makbuz karşılığı o bulduğu parayı bağışlıyor.

Savaş  Barkçin’in de anlatmak istediği nokta şudur: Musiki sadece bir müzik değildir. Bu meşgaleyle uğraşan kimse ahlaklı olur, nefsini köreltir ve yardımsever bir insan olur. Nitekim Neyzen Emin Dede bunun en belirgin örneğidir. Musiki hiç bir zaman basit bir eğlence aracı olarak anlaşılmamalıdır. Bu kültürle uğraşan bir kimsenin edindiği ahlak sadece sanatı çerçevesinde sınırlı kalmaz, kişi bu meşgaleyle uğraşırken kendi hayatını tamamen değiştirir ve gerek iş hayatında, gerekse sosyal hayatında parmakla gösterilen bir insan olur.

Programın gidişatında sözlerle anlatılmaya çalışılan Emin Dede yeri geliyor, eserleriyle bizimle birlikte oluyor. Belirtmekten onur duyarım ki dinlediğimiz konser kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi. Orada bulunanları şahsen tebrik ediyorum. Bulunamayanlar içinse büyük şeyler kaybettiklerini belirtmek istiyorum.

O gece kimler vardı?BİKSAD

Emin Dede’nin anısına, kendisinin yedi eserini seslendirmek için sahneye çok usta isimler çıkıyor: Neyzen Sadrettin Özçimi, Neyzen Ahmet Şahin, Neyzen Ali Tan, Neyzen Nurullah Kanık, Neyzen Yasin Özçimi, Kudümzen Mert Nar, Tamburi Furkan Rasuloğlu ve Kemençevi Erhan Bayram. İcra edilen eserler sırasıyla şu şekilde: Beyati Peşrev, Isfahan Peşrev, Beyati Buselik Saz Semaisi, Dilkeşide Peşrev, Şivenüma Peşrev, Suzidil Peşrev ve Şehnaz Buselik Saz Semaisi.

Buradan, programda da zikredildiği gibi hem belediye başkanı Murat Aydın’a hem de Biksad gönüllülerine bu geceyi bize yaşattıkları için tekrar tekrar teşekkür ediyoruz. Zeytinburnu Belediyesi bugün o kadar güzel işlere imza attı ki layıkıyla anlatabildim mi inanın bilemiyorum. 

 

Abdullah Said Can haber verdi

Yayın Tarihi: 27 Şubat 2012 Pazartesi 23:13 Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2012, 08:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
öylesine
öylesine - 10 yıl Önce

abdullah said can a teşekkür ederiz güzel bir olaya vesile oldu..

Abdullah Said Can
Abdullah Said Can - 10 yıl Önce

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Konser kaydı varsa link olarak göndermeniz mümkün mü ? tekrar tekrar dinlemek istiyor insan :)

Serdar ARSLAN
Serdar ARSLAN - 10 yıl Önce

o akşam ben de programdaydım. Derneğin fotoğraf ve video kayıtları ile ilgilendiğim için programa fazla konsantre olamadım. Haliyle haber de yapamadım. Ama içimden inşallah dünyabizim ekibinden biri bu güzel geceyi haber yapar diyordum ki yazıyı gördüm. Emeğinize, kaleminize sağlık. Serginin 5 Mart Pazar günüde kadar açık kalacağını da hatırlatmış olalım.

Serdar ARSLAN
Serdar ARSLAN - 10 yıl Önce

http://hotfile.com/dl/147924658/3c7fcfa/STE-032.mp3.html programın tamamının ses kaydını buradan indirebilirsiniz.

banner19

banner36