Mümin, müminle hemhal olmalıdır

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Bursa’da, Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine 'Bir Birey Olarak Mümin Kimdir?' konulu bir konferans verdi. Ahmet Serin yazdı.

Mümin, müminle hemhal olmalıdır

 

 

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Bursa’da, Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine “Bir Birey Olarak Mümin Kimdir?” konulu bir konferans verdi.

İnsanoğlunun muhatap olabileceği en yüce değer olan imanın mahiyeti ve müminin nasıl olması gerektiğine dair düşüncelerini öğrencilere anlatan Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, ilgiyle dinlenen sohbetinde, konuyla ilgili olarak şunları anlattı:

Kur’an’ın insan tanımı: İnsan olmak, inanmak demektir

İnsanı biçimlendiren birçok şey olabileceğini söyleyerek söze başlayan Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, bu birçok şey arasında en belirleyici olanın inanç olacağını şu sözlerle anlattı: “Kur’an-ı Kerim insanı tarif ederken, yanına imanı da koyar ve ‘İnsan olmak, inanmak demektir!’ der. Yine Allah, “Müminler, birinci sınıf insandır!” der bizler için ve bunu açıklamak için de, “Çünkü onlar, bilinmeyen dünyaya iman ederler!” diye gerekçe belirtir.”

Üç medeniyet vardır ki…

Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, aslında insanın var olduğundan beri manevi olanı aradığını belirterek, bunu herkesin bulamadığını şu sözlerle aktardı: “İslam gelinceye kadar iki medeniyet vardı: 1. Kendisini açlıkla, hareketsizlikle terbiye ederek (Bir anlamda yoga yaparak), ilahi bilginin kendisine gelmesini bekleyen ‘İrfan medeniyeti’; 2. Eski Yunan’da, aklı önceleyen, akılla her şeyin anlaşılıp çözülebileceğini düşünen, ‘Akıl medeniyeti’. Bu iki medeniyet, insanın manevi açlığına çare değildi. Bunlardan başka, bir de İslam medeniyeti geldi yeryüzüne. İslam medeniyetinin diğer medeniyetlerden farkı, öte dünyaya iman eden bir medeniyet olmasıdır. İşte Allah, bu medeniyeti, diğer medeniyetlere üstün kıldı.”

Hasta kalp nedir?

Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, insanın doymayan, yatışmayan bir yapısı olduğunu söyleyerek, imanın insana aynı zamanda bir tatmin duygusu da verdiğini şu sözlerle anlattı: “Musa (as) kavmi olan Yahudiler ile Musa (as) ilişkisi anlatılır: Musa (as), kavmini güvenilir bir beldeye götürmüştür. Bu beldede Musa (as)’ın mucizeleri sayesinde Yahudi kavmi, bıldırcın eti ve kudret helvası ile beslenmektedir. Ama Yahudi kavmi bu rahatlıktan bıkıp, Musa (as)’dan değişik yiyecekler, değişik sular istedi. Musa (as) asasıyla, yerden on iki pınar akıttı. Bu on iki pınarı gören Yahudiler, ‘Sen ne yüce bir peygambersin!’ diyeceklerine, “Sen ne büyük bir sihirbazsın!” dediler. İşte Kur’an-ı Kerim, bu zihniyeti “hasta” olarak isimlendirir. Evet, inanmamak bir hastalıktır. Bu hasta kalpler için Kur’an-ı Kerim, ‘Onlar kör, sağır ve dilsizdir!’ derken müminleri ise, bu hastalıktan uzak kişiler olarak ifade eder.”

İman nedir; mümin kimdir?

Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, müminin ilk vasfının Allah’a güvenmek olduğuna şu sözlerle dikkat çekti: “Mümin, Allah’a güvenen demektir. Allah’ın isimlerinden biri de “el-Mümin”dir. Müslümanlar olarak biz, ona güvenir, ona tabi oluruz. İşte mümin, sadece ona güvenen, ona teslim olan ve gerektiğinde canını onun için verebilen kişidir. Anadolu’da “Kork, Allah’tan korkmayandan!” denir. Bu aynı zamanda Allah’tan korkan kişinin güvenilir olmasına da işarettir. Allah korkusu olmayan kişi de güvenilmezdir. Bu anlamda Allah’tan korkmak, ayırıcı bir ölçüdür. Mesela, ‘Edison, yararlı bir buluş yaptı. Cennete girecek mi?” diye soruyorlar. Yanıt bellidir: Hayır! Hayır, çünkü Allah’a iman etmeyenlerin bu dünyada, bu dünya için yaptıkları, ahrete ulaşmayacaktır. Onların yaptıkları bu dünya ile sınırlıdır.”

Mümin, müminle hemhal olmalıdır!

İdeal bir mümin portresini nakış nakış dokuyan Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, müminin diğer insanlarla ve diğer müminlerle olan hukukuna da şu sözlerle değindi: “Mümin, tüm insanlara iyi davranmak zorundadır. Düşünün ki, Endonezyalı ve Malezyalılar, Müslüman tüccarlar ticaretlerinde adil oldukları için Müslüman olmuşlardır. Bunun dışında mümin, sadece kendisi için değil, diğer Müslümanlar için de yaşamalıdır. Şu anda dış dünyada adım başı tehlike var. Bu tehlikelerden korunmak için, Müslümanlar birbirleriyle hemhal olmalı, birbirlerine karşı muhabbeti artırmalıdır. Öte yandan mümin, iyi niyet sahibi olmalıdır. Müslümanlar, başka insanlar ve hele de başka Müslümanlar hakkında öncelikle iyi düşünmekle mükelleftir. Kendisine birisi hakkında, ‘O kötü biridir!’ diyen birine karşı Müslüman’ın ilk sözü, bunu reddedip “Hayır, o Müslüman biridir, kötü biri değildir!” demek olmalıdır.

Mümin, Allah’a itibar eder

Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Müslüman’ın Allah ile ilişkisinde saygı boyutunun mutlaka olması gerektiğini de şu sözlerle anlattı: “Müslüman, Allah’a saygı duyar ve ona itibar eder. Onun dedikleri karşısında, ‘Desin, bana ne!’ diyemez. Dediklerini dinler ve itaat eder. Bu sebeple de müminler, insanların en hayırlısı olurlar. Çünkü onlar, Allah’a inanmak gibi bir üstünlüğe sahiptirler. Ama burada şuna dikkat etmek gerekir: Gereğini yapmayıp kuru kuruya ‘Allah’a inanıyorum!’ demek yeterli değildir. Bu inancın gereği de yapılmalıdır. Bu gerekliliklerin en önemlilerinden biri de, kötülüklerden sakınmak ve diğer insanları da kötülüklerden sakındırmaktır. Günümüz için düşünüldüğünde, en kötü mecralar ekranlarda var. Sizin ekranlara değil akranlara ihtiyacınız var. Karşınızda ekranlar değil akranlarınız olmalı. Günümüzde en büyük cihatlardan biri, kötülük saçan ekranlardan uzak durabilmektir. Ve bir de bol bol Kur’an okumalı mümin. Çünkü Allah, ‘Siz Kur’an okuduğunuz sürece, biz sizlere şifa indiriyoruz!’ diyor. Kur’an şifadır ve bu şifadan yararlanmak için de bol bol Kur’an okumak gerekir.”

Öğrencilerle verimli sohbetini bu şekilde bitiren Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru’ya, Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği tarafından çiçek ve plaket takdim edildi.

 

Ahmet Serin bildirdi

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2013, 17:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13