Muhammedi Küreselleşme nasıl olacak?

Kıymetli İslam Alimi Muhammed Avvame Hoca Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde Konferanstaydı

Muhammedi Küreselleşme nasıl olacak?

Yine bu sitede 18 Ekim Pazar günü, Muhammed Avvame Hoca’nın İstanbul’da bir konferansı olduğunu söylemiştim. Dedim ki kendi kendime, madem bu programın duyurusunu yaptık, katılmadan da olmaz. Ve Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nin yolunu tuttum. Konferans salonuna vardığımda pek kalabalık değildi ortalık. Programın başlamasından 5 dakika sonra ise hıncahınç doluydu. İnsanlar fevc fevc büyük muhaddis Muhammed Avvame Hoca’yı dinlemek için gelmişti.

 

Muhammed AvvameGökteki Yıldızlar kadar çok

Programın başlama saati 15:00 idi. Ancak, 15:10 gibi Kur’an tilavetiyle başladı program. Davudi sesli bir kari, içinde “Kulları arasında Allah’tan en çok korkanlar alimlerdir” mealindeki ayet de bulunan Fatır Suresi’nden ayetler okudu. Bu güzel kıraattan sonra Ebubekir Sifil hoca, açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi. Ahir zamana ait özel durumlardan bahseden ve Hadis ilmi konusunda üst mertebede bir yetkinlik kazanmış olan Muhammed Avvame hocayı takdim eden Ebubekir Hoca, bunların ardından Dar’ül Hikme’nin amacının “ehl-i sünnet ve’l cemaat” anlayışının bütün sıhhatiyle günümüzde yaşatılması ve bu konuda yurtdışıyla Türkiye arasında önemli bir bağın kurulması olarak açıkladı. Yine Ebubekir hocadan öğrendiğimize göre bu, Muhammed Avvame hocanın Dersaadet’e ilk gelişiymiş. Ebubekir hocadan sonra Mehmed Fatih Kaya hoca, Muhammed Avvame hocaefendinin hayatını kısaca anlatmak ve yazdığı tüm risaleleri zikretmek için kürsüdeydi. Üstadın yazdığı eser sayısı sanırım gökteki yıldız sayısına yakındı. Ama maalesef bunlardan sadece biri dilimize tercüme edilmiş.

Fatih Kaya hoca da kürsüden indiğinde söz, nihayet kıymetli muhaddis, büyük alim Muhammed Avvame (rahmetullahi teala aleyh) hocaefendideydi. Alimimiz Arapça konuşurken Hamdi Arslan hoca da tercüme edecekti tüm konuşma boyunca. Muhammed Avvame hoca konuşurken kendi kendime esefleniyordum doğrusu. Niçin öğrenmemiştim ki hala Arapça’yı? Ben kendi içimde bir oto-kritizasyon süreci yaşarken Muhammed Avvame da hoca fasih Arapçasıyla konuşuyordu. Alimimiz, sözünü bitirince konuşma sırası ise mütercim Hamdi Arslan hocaya geliyordu. Her ne kadar Avvame hocanın sözlerinin tam olarak tercüme edilemeyeceğini bilsem de can kulağıyla dinliyordum mütercimi.

Muhammed Avvame

Muhammedî Küreselleşme

Avvame hoca çok önemli şeyler söylüyordu bize. Siyer ve şemail-i Rasulullah’ı bilmenin öneminin ahlak ve imanımızın gelişkinliğinin maksimum seviyeye yaklaşması için gerekli oluşuyla başladı sözlerine hocamız. Eğer ki onun siyerini ve şemailini bilirsek, Resul-i Ekrem’e olan bağlılığımızın artacağı ve Müslümanların sünnetle iç içe bir yaşamı idame ettirmeleri sonucu –benim çok ilginç bulduğum ve büyük bir ufku barından bir terkip olduğunu düşündüğüm- “Muhammedî Küreselleşme’nin” vuku bulacağını belirtti. Birileri bize kafirce bir “küreselleşme” dayatıyordu şüphesiz. Biz ise sünnet ile, -geçmişte Devlet’in bir nebze olsun gerçekleştirebildiği- bir “Muhammedî Küreselleşme” amacında olmalıydık Bu tamlama beni etkisi altında tutuyordu ki hoca yine ilginç bir yere vurgu yaptı. Yaşadığımız çağda Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in sürekli olarak müsamahakar, sonsuz hoşgörülü olarak tavsif edilmesinin doğru olmadığını onun ahlakının iki vechesinin olduğunu hatırlattı. Bu iki yönden biri “hulkun azim” (Yüce, azametli bir ahlak) iken diğeri de “hulkun kerim” (cömert, ikram sahibi, şerefli bir ahlak) idi. Allame Avvame, bu iki yönden bahsettikten sonra siyer-i nebevi’den bir alıntıyla tezini örneklendirdi. Hazret-i Rasulullah’ı (s.a.v) sürekli hicveden müşrik bir şair bir gün yakalanır ve Huzur-i Risaletpenahi’ye getirilir. Hüküm bellidir: idam. Ancak şair, peygambere yalvarıp yakarınca, peygamberimiz dayanamaz ve affeder. Serbest bırakılan şair, Mekke’ye dönünce iflah olmaz ve hicivlerine devam eder. Derken kader-i ilahi yine tecelli eder ve Bedr harbinde müşrik şair Müslümanların eline geçiverir. Yine ağlayıp sızlayan şair için artık hüküm kesindir. Kendisine merhamet gösterilip affedilmesine rağmen, hem hicivlerine devam etmiş, hem de Müslümanlara karşı girişilen harbe katılmıştır. Nihayetinde idam edilen şair üzerinden Şeyh Avvame’nin bize verdiği ders ise incelik dolu. İlk seferinde şairin affedilmesinin Resul’ün kerim ahlakının, ikinci sefer de cezanın infaz edilmesinin Nebi’nin azim ahlakının bir yansıması olduğunu öğrendik böylece. 

 

8318
Ebubekir Sifil Hoca, Müftü Abdurrauf Hoca,
Muhammed Avvame Hoca,
Muhammed Emin Er Hoca

Sahabeye Saygı

Rasulullah’ın ahlakından ve siyerinden bahsedilmesinden sonra konu Ashab-ı Kiram’ın adaleti ve faziletiydi Rasulullah’ın örnek ahlakının, büyük ufkunun bizlere kimler vasıtasıyla geldiğini sordu hocamız önce. Sordu dediysem bu, tecahül-i arif nev’indendi. Sorunun cevabı elbette Ashab-ı Kiram idi. Hayat’us-Sahabe adlı eserin de sünnet-i Rasulullah’ı ve Ashab-ı Kiram’i tanımamız ve onlar hakkında bir hassasiyet kazanmamız yolunda çok yardımcı olduğu da belirtildi.  Üstad Avvame Sahabe konusundaki hassasiyetin giderek aşınması tehlikesine dikkat çekerek “Ashabıma küfretmeyiniz. Sizden birisi Uhud dağı kadar sadaka vermiş olsa onlardan birinin bir ölçü, yarım ölçü sadakasına ulaşamaz.”. hadisini nakletti.  

Üstad Muhammed Avvame daha pek çok şeyden bahsetti, ama genelde anlattıkları  bu minvaldeydi. Program sonunda Talha Hakan Alp hocaya, Ömer Faruk Tokat hocaya ve Abdullah Zerrar Cengiz hocaya selam verdikten sonra çıktım Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nden. 

Konuşmayı dinlemek için: http://www.dunyabizim.com/video.php?id=50

 

Melih Koşucu bildirdi.
melihkosucu89 [at] hotmail.com

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2009, 08:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldız ramazanoğlu
yıldız ramazanoğlu - 10 yıl Önce

böyle toplantılara katılıp yazan her birinizden allah razı olsun. yorum yazmıyoruz tutukluktan ama bilin ki can ı gönülden takip ediyoruz yazılanları...

gözümüz kulağımız dünyabizim in gençleri...

E.Fatih Bilge
E.Fatih Bilge - 10 yıl Önce

Melih sana şükran borçluyuz. Her ne kadar Avvame hocaya gidememiş olsam da haberi okuyunca gitmiş kadar oldum diyebilirim. Gözümüz kulağımız oldun hakikaten.

Selam ile.

Ahmet Faruk Doğan
Ahmet Faruk Doğan - 9 yıl Önce

MAHMUD EFENDİ, MUHAMMED AVVAME VE M.EMİN ER HOCA EFENDİ HADİS DERSLERİ
http://video.yahoo.com/watch/6235225/16183012?v=6235225

banner19