Muhammedî muhabbete muhtacız hepimiz

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay Bursa Tayyare Kültür Merkezi'nde Peygamberimizin Aile Hayatı başlıklı konferans verdi. Ayşegül Sena Kara yazdı..

Muhammedî muhabbete muhtacız hepimiz

 

 

Bursa'da geçtiğimiz ay başlatılan Yeni Dünya Geceleri'nin şubat ayı konuğu Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay idi. Verenel Derneği Bursa Şubesi ve Bursa Kent Konseyi'nin organize ettiği, "Peygamberimizin Aile Hayatı" konulu konferans Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Mehmet Emin Ay, sözlerine “El Vedud” ismiyle kullarını çok seven ve birbirine sevdiren Allah'a hamd ederek başladı. Her peygamberin gönderildiği toplumun neye ihtiyacı varsa o yön ile donatıldığını, Hz. Muhammed'in ise son peygamber olduğu için her yönüyle bize en güzel örnek olduğunu söyledi. Ticaret hayatıyla, devlet başkanlığıyla, ordu komutanlığı yönleriyle olduğu gibi sade bir insan olarak yaşadığı aile hayatıyla da en güzel örneğin peygamber olduğunu belirten Mehmet Emin Ay, şu ayeti nakletti: "Şüphe yok ki Allah'ın Resulü’nde sizin için en güzel örnekler vardır."

Muhammedî muhabbete muhtacız

Yirminci yüzyılda insanın; ruhunda, ailesinde, toplumda, tüm dünyada sıkıntılar yaşadığını anlatan Emin Ay, bu sıkıntıların, bunalımların farklı din mensupları tarafından yaşanmasının bir dereceye kadar normal sayılabileceğini söyledi. Fakat Müslüman toplumlardaki sıkıntıların neyin nesi olduğunu sorgulayarak durumun vahametini gözler önüne serdi.

Her şeyden önce insanın ailesinde huzura muhtaç olduğunu anlatan Mehmet Emin Hoca, Efendimizin aile hayatını bilmediğimiz, dolayısıyla hayata geçirmediğimiz için sıkıntılara düçar olduğumuzun altını çizdi. Burada nikâhın önemine dikkat çeken Hoca, "Nikâh benim sünnetimdir, kim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir" hadis-i şerifini nakletti.

Peygamberimiz eşlere, birbirlerine, "ibadet arkadaşı" olmalarını tavsiye ediyor

Peygamberimizin hayırlı bir evlat, iyiliksever bir akraba, saygılı ve nezaketli bir eş, şefkatli bir baba, sevecen ve merhametli bir dede olduğunu söyledi Mehmet Emin Ay. “Bir insanın kulluk hayatı güzelse, aile hayatına da bu güzellik yansır” diyen Emin Hoca, şu örnekle Peygamberimizin inceliğine dikkat çekti: "İbadetten öylesine zevk alıyordu ki, ayakları şişene kadar namaz kılıyor bunun farkına bile varmıyordu. Geceleri ibadetle ihya eden Hz. Muhammed, ibadet hususunda eşinin rızasını alırdı."

Arapçada arkadaş anlamına gelen refik eşler için kullanılması gerektiğini söyledi Mehmet Emin Ay. Eskilerin, "Evvelen refik; sonra tarik" sözünü naklederek şunları söyledi: "Yani yola çıkacaksan önce arkadaş gerek. Eşler birbirine hayat yolculuğunda arkadaş olsunlar. Arkadaşlar birbirlerinin kusurlarını görmez, birbirleriyle sıkıntılarını, dertlerini paylaşırlar. Peygamberimiz ilk vahyi aldığı zaman sokağa değil evine koşmuştur. Yaşadığı harikulade olayı başkalarına değil eşine anlatmıştır."

"Sizden herhangi biriniz sevdiği kardeşine, ‘seni seviyorum’ desin"

Peygamberimizin alâmetifarikasının, "Habibullah" olduğunu söyleyen Mehmet Emin Ay, “Habib”in çok sevilen demek olduğu gibi, en çok seven anlamına da geldiğini, Peygamberimizin, Allah'ı en çok seven olduğunu anlattı. Eşlerine olan sevgisi hususunda, Hz. Hatice'ye olan sevgisinin, o öldükten sonra da devam ettiğini dile getirdi Emin Hoca. Merhum eşler için de sevginin bitmeyeceğini, bu sevginin yaşatılması gerektiğini, Peygamberimizin Mekke fethedildiği gece, Hz. Hatice'nin kabrinin karşısında gecelediğini vurguladı.

Aile hayatıyla örnek olan Efendimizin, ev işlerinde eşlerine yardımcı olduğu, onların sıkıntılarını giderdiğini anlatan Mehmet Emin Hoca şu hadisi iletti: "Allah yolunda harcadıklarınızın en hayırlısı, aileniz için yaptığınız harcamalardır."

İkili ilişkilerde, kişilik haklarına saygılı olma hususunda peygamberimizin çok dikkatli olduğunu saygısızlığın sevgiyi bitireceğine dikkat çekti Mehmet Emin Ay. Peygamberimizin, "Nefsinizin, ailenizin ve her hak sahibinin üzerinizde hakkı var; o halde hakkını verin!" hadis-i şerifi ile beraber, “Veda Hutbesi”nde de, "Eşlerinizi, Allahın bir emaneti olarak aldınız!" diyerek konuya ehemmiyet verdiğini belirtti.

"En hayırlınız, ev halkına karşı en iyi davrananlarınızdır"

Mehmet Emin Ay, Efendimizin eşlerine hep gönül alıcı hitaplarla seslendiğini, Hz. Aişe'ye "al yanaklı" anlamına gelen "Ya Hümeyra" diye hitap ettiğini söyledi. Emin Hoca, her fırsatta inceliğin ve nezaketin örneklerini sunan Peygamberimizin, eşine bineğine binerken yardımcı olduğunu, bunun o dönemin bedevi coğrafyasında ne kadar büyük bir zerafet olduğunu hatırlatarak, sünneti ihya etmek isteyenlerin, eşlerine aracın kapılarını açması gerektiğini söyledi.

"Müminin bu dünyadaki cenneti ailesidir" hadis-i şerifini ileten Mehmet Emin Ay, dışarıya iyi, eve kötü olmanın hayırsızlardan olmakla eş değer olacağını, bir ailede eşler birbirine zulmediyorsa, o evde huzurun mümkün olmayacağını dile getirerek sözlerine son verdi.

Konferanstan sonra birbirinden güzel naat-ı şeriflerle Mustafa Demirci konseri başladı. Ahmet Efe'nin, "Es selam ey Ahmed-i Muhtar olan son nebi/ -Es selam ey dertlere derman olan son nebi" naatıyla başlayan Demirci, doyumsuz bir ziyafet verdi.

 

Ayşegül Sena Kara dinledi

Yayın Tarihi: 14 Şubat 2014 Cuma 12:17 Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 16:25
banner25
YORUM EKLE