Muhammed Avvame İstanbul'da!

Pazar günü İstanbul'da bir alimi misafir edeceğiz. Değerli bir fıkıh aliminin konferansına iştirak edeceğiz.

Muhammed Avvame İstanbul'da!

Modern cinnetin İslam beldelerini kasıp kavurmasıyla bir zümre zulm u gadr altında kalarak sindirilmeye çalışıldı. Hangi zümre idi bu? Tabii ki ulema! Bugün ne yazık ki “alim” sıfatını  hakkıyla üzerinde görünür kılan kimseleri pek az tanıyoruz. Sanırım bu ahir zamanın alametlerinden olsa gerek. Benim sözü getirmek istediğim nokta bir alimin İstanbul’da düzenleyeceği konferans. 

Muhammed AvvameMuhammed Zahid el-Kevseri ve Abdulfettah Ebu Gudde geleneğinin bugünki temsilcisi sayılan Muhammed Avvame Hoca 18 Ekim Pazar günü saat 15:00’da Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde –inşaallah- bir konferans düzenleyecek. Muhammed Avvame Hoca’yı Türkiye’ye Dar’ül Hikme davet etmiş. Zamanımızın önemli alimlerinden biri olan Muhammed Avvame Hoca'yı elbette tanımamız gerekiyor. 

 

Türkçede Avvame

Hoca’nın Türkçe’ye çevrilen tek bir kitabı var. O da Kayıhan Yayınları’ndan çıktı ve çevirmeni de Hayri Kırbaşoğlu. Kitabın ismi: İmamların Fıkhi İhtilaflarında Hadislerin Rolü. Kitabı okumadım ama ileride okumayı düşündüğüm kitaplar listesine de koydum. Eğer ki fıkıh konusunda kendimi daha da geliştirebilirsem Muhammed Avvame Hoca’dan da faydalanmayı düşünüyorum. 

 Sözün kısası, Muhammed Avvame Hoca’nın konferansı yoğun bir katılımı hak ediyor . Belki bugüne kadar alime ve ilme yeterli ilgi ve alakayı gösteremedik. Belki de Tv’de yapılan aptalca tartışmalar gündemimizi belirledi çoğunlukla. Şimdiye kadar ne hatalar yapmış olursak olalım, bundan sonra alimlere ve ilme hak ettikleri ilgiyi göstermeliyiz. Bu açıdan bakınca Muhammed Avvame Hoca’nın vereceği konferans daha da bir önem kazanıyor. Böyle kıymetli bir alimi Türkiye’ye davet ettiği için ve ilme olan gösterilmesi gereken saygının nasıl olması gerektiğini öğrettiği için Dar’ül Hikme’ye kendi adıma teşekkür ediyorum. Allah hayırlı çalışmalarını daima muvaffak kılsın… 


 
Adresi şaşırmamak için!

Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nin adresi: Mimar Sinan Mah. Akşemsettin Cad. No: 52 (İstanbul Emniyet Müdürlüğü Arkası) Fatih-İstanbul

 

Melih Koşucu haber verdi

melihkosucu89 at hotmail.com

Yayın Tarihi: 17 Ekim 2009 Cumartesi 11:31 Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 18:03
banner25
YORUM EKLE

banner26