Muhammed Ali'nin Cenaze Törenindeydik

Amerika’da yaşayan Müslümanlar olarak onu bu son yolculuğunda dualar eşliğinde uğurlamak bizim için çok kıymetliydi pek çok açıdan. Perşembe günü doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville şehrine doğru yol aldık. Hatice A. Hatipoğlu yazdı.

Muhammed Ali'nin Cenaze Törenindeydik

“Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Asıl hayat ahiret yurdundaki hayattır. Keşke bilseler!” (Ankebut 64.) “Her nefis ölümü tadacak.”( Al-i imran Suresi 185.)

Bazı insanlar dev sahnelerin dev oyuncularıdır. Ölümleri hiç bir zaman hatırdan çıkmaz. Defalarca sahnelenir hayatları, defalarca alkışlarız. Bir süre ağlarız ardından. Kimi zaman sloganlaştırılır, kimi zaman yitirilir sözleri. Kimi zaman bir mıh gibi çakılır hayatımıza o hikâye ve son kalan bakış… Fakat ölümün hakikati unutulur çabucak. Bazen hiç hatıra gelmemiştir bile.

Fotoğraflar çekilir. Naaş taşınır. Dualar edilir. Belki yaşıyorken hiç bu kadar dua etmemişizdir. Vedalaştığımız kadar bile vefa gösterememişizdir. Bir kaç poz vermeye devam ederiz hayata o veda esnasında. Kendimiz içindir aslında vedalaşmak. Oysa unutmak ve unutulmak yazılmıştır bize. Unuttukça yaşayabiliriz ne de olsa. Unutmasaydık oyunda kalabilir miydik ki… Ve hiç hatırlamasaydık nefes alabilir miydik ki.

Amerika’da yaşayan Müslümanlar olarak onu bu son yolculuğunda dualar eşliğinde uğurlamak

Muhammed Ali’nin Hakk’a kavuştuğunu duyunca önce rahmetli babamın onun maçlarını ne kadar çok heyecanla takip ettiğini ve her yumruğunu savuruşunda “Allahuekber!” diyerek tekbir getirişini hatırladım. Ali’nin inancı ve tutkusu o kadar gerçekti ki, on binlerce kişiyi bir anda tesiri altında bırakıyordu.

Amerika’da yaşayan Müslümanlar olarak onu bu son yolculuğunda dualar eşliğinde uğurlamak bizim için çok kıymetliydi pek çok açıdan. Perşembe günü doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville şehrine doğru yol aldık.

Cenaze töreninin düzenleneceği Freedom Hall girişinde Muhammed Ali’nin meşhur sözü ile karşılaştık: “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım”.

Bir müslüman sporcudan da öte hakiki iddia sahibi, özgüvenini Rabbine olan inancı ve teslimiyetiyle beslemiş, bu bağlamda Malcolm X gibi değerli şahsiyetlerle birlikte renk, dil, din ayrımlarına karşı çeşitli mücadeleler göstermiş bir öncüydü o. Binlerce ünlü yıldızın ismini yerlere yazdırdığı Hollywood Bulvarı için “Peygamberim Hz. Muhammed'in adını ayaklar altına koydurmam!” diyerek karşı koyup, bu güzel ismin onur mücadelesini vermişti tüm cesaretiyle.

Namaz öncesi ise bizi en çok etkileyen Rahman ve Fecr suresinin okunmasıydı

Cenaze, Müslümanlar çoğunlukta olmakla birlikte çeşitli kültürlerden ve dinlerden binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Namazda müzisyen Yusuf İslam, Amerikalı akademisyen Hamza Yusuf, Nation of Islam lideri Louis Farakhan, siyahi aktivistler, müzik ve spor dünyasından isimler hazır bulundu. Müslüman ülke liderlerinden bir tek Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar ve Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez’in iştiraki farklı bir yankı uyandırdı.

Yusuf İslam ve Hamza Yusuf’un başında bulunduğu Muhammed Ali’nin naaşı tekbirler eşliğinde ilerletildi. Dünyabizim’de çeşitli haberleri yapılmış Amerika’nın en meşhur hocalarından biri olan İmam Zaid Shakir ise cenaze namazını kıldırdı.

Namaz öncesi ise bizi en çok etkileyen Rahman ve Fecr suresinin okunmasıydı. Salondaki uğultuyu derinden bastıran, bir kelebek uçarmışçasına dağılan Kur’an sesiydi. Aynı safta farklı kültüre mensup yüzlerce Türk, Arap, Pakistanlı, Afrikalı, Filistinli, Endonezyalı Müslüman ve gayrimüslim toplulukları bir arada görmek, Muhammed Ali’nin evrensel etkisini resmeden en önemli işaretti. Amerika’da devam eden ırkçılık ve İslam karşıtı söylemlerle birlikte, Müslüman topluluklar arasında da var olan ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı farklı olanı kabul edip kucaklayabilmenin, bir olabilmenin anlamıydı bu cenaze. İmam Zaid’in söylemiyle de Ali’nin vefatı Müslümanların onun şahsiyetinde iyi bir temsille sahne alması bakımından “ders” niteliğinde oldu.

Muhammed Ali, kendi hikâyesinde dünyanın dev boksörü olmaktan öte başka bir şey söylüyordu artık: Oyun bitti!

Allah, onu Hz. Muhammed (Sav)’e komşu eylesin.

 

Hatice A. Hatipoğlu

Indiana/ ABD

Bazı fotoğraflar için Mahmut Sami Özdil’e teşekkürler.

 

 

Yayın Tarihi: 11 Haziran 2016 Cumartesi 10:57 Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 15:26
banner25
YORUM EKLE

banner26