Mohon maaf lahir bathin! (*)

Açe'de bayramın gelişini kutlamak için arefe gününün gecesinde yapılan "tekbiran" yürüyüşü tüm şehri heyecan ve coşkuya boğar.

Mohon maaf lahir bathin! (*)

 Banda Aceh’te unutulması zor bir Ramazan ayını geride bıraktık. Her yönüyle çok güzel örneklerine şahit olduğumuz en yaşlısından gencine kadar bu ayın feyiz ve bereketinden istifade etmek üzere gayret edenlere şahit olduk. Bu gayretler köklü bir medeniyeti olan Açe’nin İslami hassasiyetleri ile bütünleşmiş olduğunun da bir göstergesidir. Açe’de Ramazan’ın ilk günlerinin ilanı gibi son günlerini de Açe uleması tarafından ilan edilecek Bayramı bekleme heyecanı yanında hemen akabinde sokaklara Tekbiran için çıkma hazırlıklarını görebiliyorsunuz. Bu gözlemlerimiz sırf bir Ramazan ayını ve bayramını geçirmek üzere bu topraklarda bulunmanın önemine muhatap olduk. İnsanlar içinde bulundukları ayı kutlu bir ay olduğunun bilinci ile taat ve ibadetlerini yerine getirirken, hemen akabinde hediye edilen bayram günlerini de heyecan ve coşku ile kutlamak için hazırlanıyorlar.

Ramazan'da et almayı önemserler

Ramazan Bayramı, Aceh kültürü açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu aya atfedilen değeri anlamak için insanların hazırlıklara yıl içinde heyecan ile başladıklarını görünce fark ediyorsunuz. Bu hazırlıkların Açelilerin geçim imkânları düşük olduğundan aldıkları küçük miktarlardan köşeye koyarak Ramazan ayında et alıp ailece yemeyi önemserler. Açe halkı için et yemek ve yemek kültürünün adı Ramazan’da Meugang’dır. Bu ayın bereket ayı olduğunu bilir ve ona göre hazırlıklar yapılır.

Bayramlar ise daha farklı bir heyecandır. Gençler için ayrı yaşlılar için de ayrı bir önem taşır. Her mahalle kendilerini temsil edecek gencleri secerek süsledikleri aracın arkasında meşaleli bir grup oluşturup, arefe gecesinde ki programın provalarını yaparlar. Arefe günü akşamı ilan edilen bayram, bir anda şehirde coşkulu bir kutlamaya dönüştü. Mescitlerden yükselmeye başlayan tekbirler bunun en belirgin habercisi oldu. Açe ulemasının bayramı ilan etmesiyle bir anda köylerin veya mahallenin gençleri bir araya gelerek Festival havasında “Tekbiran” kutlaması için harekete geçtiler.. Ellerinde meşaleler ile tekbirler eşliğinde "Allahuakbar, Allahuakbar, Allahuakbar, laaailahaillahu Allahuakbar, Allahuakbar walillahil hamd" tekbirleri ile Mescit Baiturrahman’da Açe Valisinin en ön safta katılımıyla başlayan Tekbiran, sokaklarda bu heyecana ortak olmak üzere bekleyen kalabalıkların tekbirlere eşlik etmesiyle doruk noktaya ulaştı.

Arefe gecesi tekbiran yürüyüşü

Belirli bir güzergah üzerinden tekbirler ve meşalelerle yürüyüş yapan gruplar, bu yürüyüşü halkla birlikte devam ettir. Benim de şahit olduğum bu yürüyüşte Her bölgeyi temsilen katılan süslenmiş araçlar bir sonra ki turun ardından kendi bölgelerinde sabah namaz vaktine kadar kutlamalar yapmak üzere ekip halinde konvoydan ayrıldılar. Bu festival havasında ki kutlama tüm Açe’de coşkulu bir şekilde sabah namazı vaktine hatta bayram namazı vaktine kadar devam etti. Bayram namazı, şehrin en geniş alanı olan Blang Pada’da kadınların ve çocukların geniş katılımıyla kılındı. Sabahın ilk ışıklarıyla en küçüğünden en büyüğüne kadar çocuklarını yanına alan anneler bu buluşmanın en kalabalık bölümüydü.

Açe valisi Ziani Abdullah’ında hazır bulunduğu Bayram namazının hemen ardından kucaklaşmalar başladı. Birbirini tebrik eden insanlar birbirlerine “Mohon maaf lảhir bathin” (Geçmişte yaptığım hata ve yanlışlardan dolayı özür dilerim) ifadesi kullanmaları çok ilginç ve güzel bir davranış örneği olarak zihinlerimize kazındı. Bu Açe’ye has bir ifadedir. Ve insanlar bayram vesilesiyle bu şekilde birbirleri ile helalleşmiş olurlar. Çocuklar ise harçlık almak için el öpme yarışına girerler. Çocuklar bu güne ailelerinin kısıtlı imkânlarına rağmen aldıkları bayramlıklarla gelir.

Dualarımızda ümmet!

Evlerde ise yaptıkları çeşitli tatlıları ikram edecek misafirler beklenir. Dünyanın her coğrafyasında olduğu gibi uzak Asya’da da bayramın en neşeli yüzleri çocuklar oluyor. Ülke üzerinde yaşanan sorunların ve sıkıntıların uzağında olan dünyalarında oyun eğlence ve güzel günleri arkadaşlarıyla neşe içinde geçirme gayretindeler. Aklımızın ve duada olan dilimizin döndüğünce muhatap olduğu Arakanlı, Filistinli, Afganistanlı, Iraklı, Suriyeli, Doğu Türkistanlı ve diğer İslam topraklarının mahzun çocuklarını unutmuyoruz. Bayramları sevinç yumağı yapan ve her şeyiyle mutlu bir bayram geçireceğimiz günler bu coğrafyalarda kan akışının son bulacağı ve emanetlerin ehline teslim edileceği güzel günleri hep birlikte yaşayacağımız anları gözlüyor olacağız.

*Mohon maaf lảhir bathin – Hayırlı Bayramlar

***) Geçmişte yaptığım hata ve yanlışlardan dolayı özür dilerim.

 

Reşat Başer Açe'den bildirdi

Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2012 Salı 08:49 Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 15:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatihusakli
fatihusakli - 9 yıl Önce

Tekbir yürüyüşünün videosuhttp://www.youtube.com/watch?v=2OjpSwY0gS8

banner19

banner36