Modernite aile kurumunu bitirebilecek mi?

Tokat Vicdan Hareketi’nin düzenlediği ve Mücahit Gültekin’in konuşmacı olduğu “Ailenin Geleceği” konferansındaydık.

Modernite aile kurumunu bitirebilecek mi?

 

Tokat Vicdan Hareketi, Mücahit Gültekin’i “Ailenin Geleceği” konulu konferans için Tokatlılarla buluşturdu.

En önemli gündem aile

Yaşadıkları şehrin nabzını tutmak için, vicdana dokunan her şeyi göz önüne sermek için yola çıkan bir grup genç, Tokat Vicdan Hareketi’ni başlatarak, şehrin nabzını tutmayı sürdürüyor. “İnsanı ilgilendiren her şey, vicdanı sızlatan her dert bizim sorunumuzdur” diyerek yola çıkan Tokat Vicdan Hareketi, uzman psikolog Mücahit Gültekin’i “Ailenin Geleceği” konulu bir konferans için Tokat’a davet etti.Tokat Vicdan Hareketi

Şiddet olaylarının her gün artarak sürdüğü, ailelerin toparlanamaz bir dağılışa doğru ilerlediği, çocukların aile sıcaklığına muhtaç olarak büyümeye başladığı böyle bir ortamda ailenin geleceğinin nereye gittiğini çarpıcı örneklerle anlatan Mücahit Gültekin, özellikle son yıllarda artan boşanma olaylarının sebepleri üzerinde durdu. Toplumsal dağılışın ailelerde de olumsuz bir şekilde yaşandığını, her yıl artan şiddet ve istismar olaylarının ailenin yapısına vurulmuş bir darbe olduğunun altı özellikle çizildi.

Ailenin kopan parçalarının nasıl bir araya geleceğinden, dünden bugüne nelerin değişip de aile denen kurumun can çekişir bir hale geldiğinden bahseden Gültekin, Asr-ı Saadet’ten günümüze uzanan çizgide değer yargılarının nasıl olup da bu kadar değiştiğinin sürecini anlattı.

“Çalışan anneler, yalnız çocuklar” büyük dert

Kadınların özellikle iş hayatında etkin olmaya başlamalarıyla birlikte kreşlere ya da bakıcılara emanet edilen çocukların büyük bir yalnızlığa sürüklendiğine dikkat çeken Mücahit Gültekin, hayattan çarpıcı örneklerle, ailenin içinde bulunduğu durumun gün geçtikçe daha da içinden çıkılmaz bir yola girdiğini anlatarak, kurtuluşun aslında yine ailenin kendisinde olduğunu söyledi.

En güzel annemiz Hz. Fatma gibi

Böyle büyük bir sorunun çözümünün iyi yetiştirilmiş çocuklardan geçtiğini örneklerle anlatan Gültekin, Hz. Fatma’nın çocukluğundan beri iyi yetişmiş bir mümin olduğunu, her an Resulullah’ın yanında olduğunu, anne olarak da bu görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini anlattı. Hem annelerin hem de babaların yetiştirecekleri çocuklarının bilinçli olmasının sağlam bir aile yapısı için en gerekli davranış şekli olduğu örneklerle dinleyicilere sunuldu. Program sonunda Mücahit Gültekin ve dinleyiciler görüş alışverişinde bulunarak konuşulanların değerlendirmesini yaptılar.

Tokat Vicdan Hareketi, ilk etkinliğinde Bülent Akyürek’i, ikinci etkinliğinde de Mücahit Gültekin’i Tokatlılarla buluşturarak kişisel gelişime karşı tavrını pekiştirmiş oldu.

 

Mustafa Uçurum izledi, yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2012, 10:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
berad
berad - 7 yıl Önce

artık insanın çok okuması gerekiyor ve çok gezmesi, ama en doğru şekliyle ve islam dini çerçevesinde.

banner19

banner13