Modern zaman çocuklarının yeni kahramanı Hayy

Çağımızın içi boş, kuru gürültü, şiddet içeren, kapitalist karakterlerinden oluşan oyunlarının aksine, sıcacık, samimi, onların minicik yüreklerine dokunarak işlenen 'Hayy Meraklı Çocuk' oyunu tüm dünya çocuklarına ulaşmayı hedefliyor. Mehlika Vurgun yazdı.

Modern zaman çocuklarının yeni kahramanı Hayy

Doğu’dan Batı’ya bir çok düşünüre esin kaynağı olmuş, Hollywood’un Robinson karakterine dahi ilham vermiş Hayy bin Yakzân’ın öyküsü, aradan bin yıllar geçse de etkisini yitirmiyor, yitireceğe de benzemiyor.

Felsefe, astronomi, matematik ve edebiyat gibi bir çok alanda çağının efsanesi sayılan İbn Tufeyl, Hayy bin Yakzân romanı ile dünya tarihinde bir ilke imza atmıştır. Eserde bilginin vahiyle olan ilişkisine kafa yoran Tufeyl, insanın kendi kendine, hiçbir ilahi yardım olmadan aklı ve mutlak hakikati keşfedip keşfedemeyeceğini irdeliyor. Özünde Salaman ve Absal’ın öyküsünden esinlenir gibi görünse de, aslında bazen Hz. İbrahim'den, yer yer Habil ve Kâbil’den besleniyor hikâye. Hayy’ın yapayalnız, ürkek, adım adım ilerlediği bu kutsal yolcuğunda, önce aklın ve keşfin felsefesi, vahyin batıni ve zahiri yönü ve dinin avam üzerindeki etki ve pozisyonu konu ediniliyor. Sonuç olarak Hayy, İbn Tufeyl’e göre, insanın donatıldığı akıl ve düşünme yetisi ile varoluşsal hakikate ulaşabileceğinin ispatıdır. Eserde benimsediği üslup ve böylesi zor ve tartışmalı bir konuyu romana uyarlamasındaki orijinallik, Hayy bin Yakzân’ı tarihin ve geleceğin en kıymetli eserlerinden biri yapmaya devam edecek, sanata ve sanatçılara ilham olma yolundaki canlılığını da koruyacaktır.

Neredeyse başlıca bütün dünya dillerine tercüme edilmiş bu roman, Batı’da Gracian Baltasar, Francis Bacon, Daniel de Foe, Leibniz gibi düşünürleri etkilemişken, Doğu’da ise İbnü’n-Nefis, Molla Câmî gibi birçok İslam âlimine ışık tutmuştur.

Hayy Meraklı Çocuk” oyunu tüm dünya çocuklarına ulaşmayı hedefliyor

Bu minvalde yakın gelecekte adından söz ettirecek isimlerden biri de Mehmet Emin İnci. “Diriliş Ertuğrul” dizisinin El Aziz’i, Tiyatro Greyfurt’ta oyunlar yazıp yöneten ve aynı zamanda da oynayan İnci, “Hayy bin Yakzân” eserini şu ana kadar yapılandan farklı olarak çocuklara uyarlamış. Bu bir ilk. Yapımcılığını Meridyen Derneği’nin üstlendiği oyunda, oyuncular da özenle seçilmiş. Her oyuncu karakteri ile bütünleşmiş. Böylesi felsefi ağırlığı olan bir öykünün çocuk diline evrilmesi ve bir çocuğa mutlak hakikatin anlatılması oldukça zor bir iş. Tüm bu zorluklara göğüs gererek, cesaretli bir adım atılmış ve ortaya ayakta alkışlanası bir sanat eseri çıkmış.

10 Ocak Pazar günü galasına katıldığım oyuna ilgi tahmin edilenden fazla olmuştu. Birçok kıymetli akademisyen, iş adamı, sanatçı ve devlet adamının galada oyunu büyük keyifle izlediğine şahit olduk. Dikkat çeken bir başka unsur da yalnızca ülkemizden değil, Doğu Türkistan ve Suriye’den de onlarca çocuğun oyuna gösterdiği ilgiydi.

Oyun, Bilge Baykuş’un hikâyeye girmesi ile başlıyor. Bilge Baykuş burada diğer karakterlerden farklı bir role sahip. Diğer hayvanların ve Hayy’ın bilmediği bir şeyi biliyor. Hayy bu bilgiyi oyun boyunca yaşayarak öğrenecek. Baba ve yavru ayının komik tavırları, Şakacı Eşek karakterinin esprileri, Korkusuz Aslan’ın karizmatik ve etkileyici performansı çocukları pür dikkat sahneye kilitlemişti. Hayy’ın zaman zaman çocuklarla yaptığı karşılıklı atışmalar ve oyuna eşlik eden keyifli şarkılar, çocuk yetişkin demeden tüm seyirciyi etkisi altına almışa benziyordu.

Henüz yedi sekiz yaşındaki bir çocuğa, hayvan ve insan arasındaki farkı, insan olmanın yüceliğini, vicdanı ve merhameti, bağışlamayı, sevgiyi aşılayan, güldüren, düşündüren ve sonunda onları mutlu edebilen bir eser var ortada. Mesajını bir kamu spotu şeklinde değil de, sevdirerek ve eğlendirerek veriyor. Çağımızın içi boş, kuru gürültü, şiddet içeren, kapitalist karakterlerinden oluşan oyunlarının aksine, sıcacık, samimi, onların minicik yüreklerine dokunarak işlenen “Hayy Meraklı Çocuk” oyunu tüm dünya çocuklarına ulaşmayı hedefliyor.

Gelecek adına, sanat adına, tarih adına sevinebiliriz artık.

Oyun hakkındaki detaylar için: //hayymeraklicocuk.com/

 

Mehlika Vurgun haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2016 Cuma 17:07 Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 17:10
banner25
YORUM EKLE

banner26