Mısır'da neler oluyor? Neden?

"Gazze'ye yol açık!" konvoyu Ariş limanında Mısır askerlerinin saldırısına uğradı. Ağır yaralılar var, tutuklananlar var.

Mısır'da neler oluyor? Neden?

 

Türkiye'deki öncülüğünü İnsani Yardım Vakfının yaptığı, uluslar arası düzeyde başlatılan ve İngiltere’den Gazze’ye ulaşmak için yola çıkan yaklaşık 550 kişilik yardım konvoyu uzun süredir Mısır’ın Ariş limanında bekletiliyordu. Gazze sınırına yaklaşık 40 kilometre bir yakınlıkta olan Ariş limanında bekleyen yardım konvoyu Mısır hükümetince abluka altında tutuluyordu. Bu gece saat 01.00 sularında “taş atma” meselesi yüzünden konvoydaki insanlar Mısır polisince taşlanmaya başlandı. Gelen haberlerde taş ve gaz bombalarıyla saldırıya geçen Mısır polisinin oldukça sert olan bu tutumunun konvoydaki kırka aşkın insanın yaralanmasına sebep olduğu söyleniyor.  

Gözaltılar da var!10231

Gelen görüntülerde birçok kişinin atılan taşlar sonucunda başlarından yaralandığı görülmektedir. Bunun haricinde kolu kırılan ve sağlık durumu açısından ciddiyetini koruyanların olduğu da gelen haberlerde belirtilmektedir. Ayrıca konvoydan gözaltına alınan insanların olduğu da dile getirilerek gelişmelerin endişeyle takip edildiği bildirilmektedir. Herkesin, sonucunu büyük bir hassasiyet ve merakla beklediği Gazze konvoyunun Müslüman bir ülkede böyle bir saldırıya uğraması karşısında bütün Müslümanlar olarak hayret içerisindeyiz. Yirmi günden fazla süredir Ariş limanında bekletilerek İsrail’in gözüne girmeye çalışan Mısır hükümetini, yardım konvoyuna karşı takındığı bu sert tutum dolayısıyla nefretle kınıyoruz.  

Yavuz Altınışık haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Ocak 2010 Çarşamba 02:42 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2010, 14:53
banner25
YORUM EKLE

banner26