Mimar Sinan'ın vakfiyesi için!

16 Aralık Perşembe günü Mimar Sinan'ın vakfiyesini tekrar hayata geçirmek Süleymaniye'de öğle namazı sonrası buluşuluyor.

Mimar Sinan'ın vakfiyesi için!

Süleymaniye Külliyesi

Mimar Sinan'ın aziz hatırasına..

Mimar Sinan’ın mimarlık tarihimizdeki önemi herkesin malumudur. Osmanlı coğrafyasında inşa ettiği ya da talebelerine inşa ettirdiği dört yüze yakın eser Osmanlıların yeryüzüne kazıdıkları silinmez imzaları olarak hala önemini korumaktadır. Her ne kadar bu eserlerden bazıları yok edilmiş de olsa var olanları bile birer mimari şaheser olarak geniş bir coğrafyada insanlara hizmet vermeye devam etmektedir.

İyi bir mimar iyi bir mü'min 

Mimar Sinan iyi bir mimar olmanın yanında iyi bir mümindir. Devasa eserler inşa ederken kendi kabrini gayet mütevazı bir şekilde yaptıran Sinan, vakfiyesinde ihtiyaç sahiplerini de düşünerek gelirinin bir kısmının fakirlere dağıtılmasını istemiştir. Uzun yıllar önce yayınlanan fakat daha sonra kadir bilmezliğimizden dolayı unutulan Mimar Sinan’ın vakfiyesi onun hatırasına büyük saygı duyan sanat tarihçisi Sema Doğan tarafından tekrar hatırlatıldı.

Müslümanlar için birçok önemli olayın vuku bulduğu Muharrem ayında yapılmak üzere büyük mimarın bizden istediği bazı şeyler tekrar gündeme getirildi. Gelirinin büyük bir kısmını vakfiyesinin şartları gereğince zaten dağıtan Sinan, her sene Muharrem ayında da vakfının akarından 300 akçe ayrılarak bu ayın onuncu gününde vakfın Süleymaniye imareti yakınındaki büyük evinde çeşitli yemekler hazırlanarak fukaraya dağıtılmasını istemiştir. Yemekten sonra da okunan hatmin duasının edilmesini, 60 akçe kadar bir meblağın da dua edenlere ve mecliste bulunan fakirlere sadaka olarak dağıtılmasını vasiyet etmiştir.

22447

Kabri başında yâd edilecek!

Malum olduğu üzere bugün  birçok vakfın geliri çeşitli şekillerde talan edilmiştir. Eminiz ki medar-ı iftiharımız Mimar Sinan’ın da artık fakirlere dağıtılacak bir vakfı kalmamıştır. Bununla birlikte İstanbul’un siluetini oluşturan, üç sultana baş mimarlık yapmış bu güzel insanın vasiyetini bir avuç insan yerine getirmeye çalışacak. 

İmzasını atarken “El-fakiru’l-Hakir Ser Mimaranı Hassa” (Değersiz ve muhtaç kul, saray Mimarı) sıfatını kullanan Mimar Sinan Ağa’nın Süleymaniye’deki mütevazı kabri başında 16 Aralık Perşembe günü toplanılacak. Öğle namazını müteakip Süleymaniye Camiinde hatmi şerif yapılacaktır. Daha sonra da kabri başında dua edilecek gelen misafirlere aşure dağıtılacaktır. 

 

 

Fatih Güldal Sinan’a Fatiha okuyarak haber verdi, davet etti

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2010, 19:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26