Mezartaşları Panelinden Notlar

Lezzetleri tadamayan ölümü tefekkür etsin.

Mezartaşları Panelinden Notlar

7 Kasım Cumartesi günü Beyazıt Devlet Kütüphanesi çok önemli bir faaliyete ev sahipliği yaptı. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’in düzenlediği “Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları” başlıklı bu panel, tarihî mezarlıklar, mezartaşlarımızın korunması, ölüm ve mezarlık kültürümüz ile ilgiliydi. Dr. Süleyman Berk’in yönettiği programın açılış konuşmasını konuşmacılar arasında yer almamasına rağmen hürmeten Prof.Dr. Zeki Kuşoğlu yaptı. Dursun Gürlek, Mehmet Burak Çetintaş, Nazan Sezgin, Nidayi Sevim, Ömer Faruk Dere ve Mehmet Emin hocanın konuştuğu panel gözlerimizin önünde yok olup giden, ihmal edilen atalarımızın yadigarı tarihi mezarlıklar üzerine bir kez daha düşünmemizi sağladı.

8873

Mezartaşlarını okumak unutkanlık yapar mı?

Nazan Sezgin’in sanat eseri olarak gördüğü mezar taşları Mehmet Burak Çetintaş’a göre memleketin tapusu hüviyetindeydi. Ömer Faruk Dere, Eyüp Sultan’daki Sıbyan Mektebi’nde yaptıkları mezar taşı okuma seminerlerinde, Eyüp Sultan Gönüllüleri olarak 1835 adet mezar taşını okuyarak belgelediklerini ifade etti. Dursun Gürlek, Osmanlıca’yı bilmenin öneminden bahsederek, Peygamber efendimizin “dünyevi işlerden sıkıldığınızda mezarlıkları ziyaret edin” sözünü bize hatırlattı. Sunum sırasında gelen “mezar taşlarını okumak unutkanlık yapar mı” sualini ise “Evet, unutkanlık yapar, mezar taşlarını okumak dünyaya meyletmeyi unutturur” şeklinde cevaplayarak salondakilerin gülümsemesine sebep oldu.

 Mezartaşları Hizmetkârı: Nidayi Sevim

“Medeniyetimizin Sessiz Tanıkları” başlıklı kitabıyla mezar taşlarını yeniden gündemimize sokan ve 5 yılı aşkın bir zamandır bu işe gönlünü veren Nidayi Sevim, tarihi mezar taşları ile ilgili araştırmalarına başlamadan önce Üstat Yahya Kemal Beyatlı’nın “Hiç bir şiir bir mezar taşı kadar milli olamaz. Çünkü onda el emeği, göz nuru, sanat vardır. Ve onlar bize bizi anlatır.” dediğini bilmediğini ifade etti. Yine Nihad Sami Banarlı’nın “Eğer bir medeniyetin ihtişamını hala görmek istiyorsanız, Eyüp Sultan mezarlıklarına ve mezar taşlarına bir göz atınız.” sözü ile İtalyan seyyah ve yazarEdmond D’Amicis’inEyüp sultan mezarlıkları için: Dünyanın hiçbir yerinde ölümü bu kadar güzel tasvir eden bir yer görmedim” dediğini de duymadığını dile getirdi.

Bugün önlerinden kayıtsızca geçtiğimiz, muhteviyatından bihaber olduğumuz içler acısı durumdaki ecdat yadigârı mezartaşlarını korumak ve gündemimize almak için kendisini adadığını söyleyen Nidayi Sevim, Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi ilgisi bulunabilecek bütün kurumlara yazılı ve sözlü müracaatlarda bulunduğunu belirtti.

8868Tarihi mezarlıklarımız ve mezar taşlarıyla ilgili sorunlara çözüm yolu aramak, yapıcı araştırma ve çalışmalarda bulunmak, öneri sunmak ve iletişim kurmak üzere 2006 yılında mezartaslari.com sitesini daha sonra ESKADER bünyesinde medeniyetimiz.com adresini kurduğunu söyledi. Uzun yıllar boyunca yaptığı bürokratik girişimlerden sonuç alamayan Nidayi Sevim, tüm bu yazışmaları, basında çıkan tarihi mezarlıklarla ilgili haberleri, tahrip olmuş mezar taşlarının resimlerini bir yazı ekinde dosya halinde Cumhurbaşkanlığı Makamına kadar sunmuş.  Cevaben gelen yazı umut verici. Eyüp Sultan Camii ve Haziresi ile Eyüp Sultan Mezarlığında tahribat meydana geldiği, mezarlık içinde büyüyen ağaçların mezarlara, mezar taşlarına ve tarihi dokuya zarar verdiği belirtilmekte ve gerekli çalışmanın yapılması için Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Eyüp Kaymakamlığı ve İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne talimat verilmiş.

Nidayi Sevim’in bu hassasiyeti ve girişimleri takdire şayan. Keşke herkes aynı duyarlılığa sahip olabilse diyoruz.

Panelin son konuşmacısı Sıbyan Mektebinin hizmetkârlarından Dr. Mehmet Emin hocanın son sözü ise hepimiz için oldukça manidardı: “Lezzetleri tadamayan ölümü tefekkür etsin.”

Foto Galeri için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=114

 

E.Fatih Bilge izledi, fotoğraf çekti ve haber verdi.

efbilge[at]gmail.com

Yayın Tarihi: 10 Kasım 2009 Salı 18:24 Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2009, 09:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET EMİN BUĞRA
MEHMET EMİN BUĞRA - 11 yıl Önce

NİDAYİ SEVİMİ TEBRİK EDİYORUZ. BÖYLE DUYARLI İNSANLARIN ÇOĞALMASINI DİLİYORUZ...

Oğuz kadı
Oğuz kadı - 11 yıl Önce

Mezar taşlarının dikkat çeken cümle vaya mısralarından bir kaç örnek te olsaydı yazı da .Dünya lezzetlerini tadamadık belki tefekküre vesile olur du.selamlar

Ebu Musab
Ebu Musab - 11 yıl Önce

Meskenim dağlar başı sahraya hacet Kalmadı
İçtim ecel şerbetini Lokman'a hacet kalmadı
Hep onuldu yarelerim tabibe hacet kalmadı
Hak ile Hak oldum yeksane hacet kalmadı
Emri hak ile türlü emraz geldi benim tenime
Bulmadı sıhhat vücudum sebep oldu mevtime
Akıbet erdi ecel rıhlet göründü canıma
Okuyup bir Fatiha irsal ideler ruhuma
Ey benim dertli validim ağlayıp etme figan
Pederime hasret olup görmeden gittim heman
Şerife Adviyye Hanımefendi
1215 Zilkade
Yer: K. M. PAŞA

banner26