Mescid-i Aksa için minber yaptıralım

Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah, Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın nasıl kurtulacağına dair pratik çözüm yolları sundu.

Mescid-i Aksa için minber yaptıralım

 

Dünyanın dört bir tarafında savaşlar var ve bu savaşların çoğu Müslüman ülkelerde. Bu ülkelerdeki kardeşlerimiz için neler yapıyoruz? Haberdar mıyız onlardan? Neler oluyor Suriye’de, Mısır’da, Irak’ta, Filistin’de?

Filistin’de neler olduğunu az çok biliyoruz da Filistin için neler yapabiliriz hiç düşündünüz mü? Mirasımız Derneği’nin düzenlemiş olduğu ve Şeyh Raid Salah’ın konuşmacı olarak katıldığı “Kudüs Davamız” programında “Neler yapabiliriz?” sorusuna cevap olabilecek çözüm yolları sunuldu. Bu yollar o kadar pratik ve o kadar uygulanabilir ki… Bir faaliyete geçse Allah’ın izniyle Filistin kurtulabilir diye düşünüyorum. Çözüm yollarının hepsi aslında fiilî yapılan bir dua niteliğinde.Şeyh Raid Salah

Programa başlamadan önce Mirasımız Derneği Başkanı Muhammed Demirci derneklerinin amaçlarından bahsetti.  Derneğin en büyük amaçlarından birinin şuurlandırma, bilinçlenme ve bilinçlendirme olduğunu söyledi.

Filistin’de ortak bir medeniyet var

Şeyh Raid Salah öncelikle Filistin’de ırkları, dinleri, dilleri, renkleri farklı olan kişilerce kurulan ortak medeniyetten bahsetti. Filistin’i fetheden Hz. Ömer’in Müslüman bir Arap, Kudüs’te ilk ezanı okuyan Hz. Bilal’in Habeşli bir Müslüman, Mescid-i Aksa’yı Haçlılardan kurtaran Nureddin Zengi’nin Türk bir Müslüman, Kudüs’ü özgürleştiren Selahattin Eyyübi’nin Kürt bir Müslüman olduğunu ve Kudüs’ün surlarını bina edenin de Osmanlı-Türk ve Müslüman olan Kanuni Sultan Süleyman olduğunu vurguladı. Tarihimizin ve ortak kurulan medeniyetimizin tehlike altında olduğunu, bunu muhafaza etmemiz ve el ele verip Mescid-i Aksa’yı korumamız gerektiğini söyledi.

“Peki nereden başlayacağız? Nasıl kurtaracağız?” İşte Raid Salah önerileri:

1.Mescid-i Aksa için bir minber yaptıralım

İlk çözüm önerisi için Nureddin Zengi’nin hedefinden başlayalım. Nureddin Zengi Kudüs’ü Haçlılardan kurtarma planları yaparken bir minber yaptırır. İhtişamlı minberin yapımı 5 yıl sürer. Bütün amacı bu minberi Mescid-i Aksa’ya koyabilmektir. Minber aynı zamanda bir dua niyetine geçer ve Kudüs’ün fethini algılanabilir hale getiren bir semboldür.

Raid Salah: “Biz de tüm özgür ruhlu insanları çağıralım bir minber yapalım. Mescid-i Aksa’ya götürene kadar onu muhafaza edelim.” dedi.

2. Zeytin ağaçları dikelim

İkinci çözümü Raid Salah, bir hadisten yola çıkarak yaptı. Peygamber Efendimiz “Oraya (Mescid-i Aksa’ya) gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin” buyurmuş. Raid Salah bu hadisi okuduktan sonra “Bizler de gidemiyorsak. Zeytinyağı gönderelim.” dedi. Peki nasıl gönderceğiz? Şeyhin teklifi şöyle: Bir arsa satın alalım. Zeytin ağaçları dikelim. Zamanla ağaç sayılarını arttıralım ve hepsini Mescid-i Aksa’ya vakfedelim. Mescid-i Aksa özgürleşinceye kadar da devam edelim.

3. En güzel çiçeklerden ıtır yapalım

Selahattin Eyyübi zamanında yaşamış bir grup kadının dağlardan hoş kokulu çiçekler toplayıp güzel kokulu bir ıtır yaptıklarından bahsetti Raid Salah. Kadınlar ıtırı Selahattin Eyyübi’ye, sadece Mescid-i Aksa özgürleşince kullanmak üzere emanet ederler. Sayın Salah, bizlerin de en güzel kokan çiçeklerden ıtır yapmamızı, sonra Müslüman ülkelerin devlet başkanlarına mektuplar göndermemizi ve hazırladığımız ıtırdan bahsedip ıtırı, sadece Mescid-i Aksa’yı özgürleştiren kumandana vereceğimizi bildirmemizi, o zaman kadar da ıtırı muhafaza etmemizi istedi.

“Ben hayattayken dine zarar gelir mi?”

Şunları söyledi: “Peygamberimiz (SAV)  buyurdular: İman yetmiş küsur şubedir. En üstünü ‘La İlahe İllallah’ sözü, en alt tabakası yoldaki eza veren şeyleri gidermektir. Yoldan insanlara zarar verecek bir şeyi temizlemek imanın en alt tabakası ise Mescid-i Aksa’dan Siyonistleri temizlemek imanın neresinde durur. Dünyada bundan daha çok zarar veren daha pis şey var mıdır? İmanımız gereği bu pisliği temizlemek hususunda çalışmak zorundayız. Peygamberimizden aktarılan uzun bir olay var. Sahabe kadın vefat etmiştir. Efendimiz “o kadının, benimle cennete girmekte yarıştığını görüyorum.” der. Sahabi “Nasıl olur da sizinle yarışabilir?” der. Peygamberimiz “Çünkü o hanım mescidden insanlara zarar veren şeyleri uzaklaştırıyordu. Temizliğine dikkat ediyordu.” cevabını verir. Bu olaydan hareketle bir hanım herhangi bir mescidi temiz tuttuğu için Efendimizle cennete girmek için yarışıyorsa, ya Mescid-i Şeyh Raid SalahAksa’yı temiz tutanlar, onların makamı ne olur bir düşünün. Mescid-i Aksa’yı nasıl temiz tutacağız? İsrail işgali devam ettiği müddetçe temiz tutulamaz. Peygamber efendimiz vefat edince herkes İslam’ın tehlikede olduğunu düşünüyordur. Hz. Ebubekir, ‘Ben yaşadığım sürece din helak olur mu? Dine zarar gelir mi?’ der. Hepimiz böyle düşünmeliyiz: “Ben hayattayken Mescid-i Aksa yakılabilir mi? Yıkılabilir mi? Pislik atılabilir mi?”

Raid Salah konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Kudüs davası zafere uzanan bir davadır. Buna inanalım. ‘Gevşemeyin, üzülmeyin. Eğer hakikaten inanıyorsanız muhakkak üstün olan sizsinizdir.’ Allah’ın izniyle Kudüs kurtulacaktır, Mescid-i Aksa kurtulacaktır.”

 

Meryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 12:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
halil
halil - 7 yıl Önce

ne güzel, ne ince bir miras üzerindeyiz... elhamdülillah...

banner19

banner13