Mehmet Nuri Yardım, Orhan Okay'ı Anlattı

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Nuri Yardım’ın hazırlayıp sunduğu programda fotoğraflar eşliğinde Orhan Okay hocanın düşüncesi, eserleri ve yetiştirdiği talebeler üzerinde duruldu. Şakir Kurtulmuş etkinlikten notlarını aktarıyor.

Mehmet Nuri Yardım, Orhan Okay'ı Anlattı

İstanbullu hoca olarak bilinen Prof. Orhan Okay, 13 Ocak 2017 günü Hakk’a yürüdü. Ailesi, yakın çevresi, üniversitelerde görev yapan akademisyenler ve kültür dünyasınca çok sevilen Orhan Okay, vefatının ardından akademisyenler, arkadaşları ve talebelerinin yazdığı yazılarla yâd edildi. Yedi İklim dergisi, Şubat sayısında hoca ile ilgili özel bölüm yaparak geniş bir biçimde hakkında yazılan yazılara yer verdi.

İstanbul’da İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın katkıları ile 27 Ocak Cuma günü düzenlenen ‘Edebiyatımızın İçinden’ programında Orhan Hoca çeşitli yönleriyle anıldı. Mehmet Nuri Yardım’ın hazırlayıp sunduğu programda fotoğraflar eşliğinde Orhan Okay hocanın düşüncesi, eserleri ve yetiştirdiği talebeler üzerinde duruldu.

Mehmet Nuri Yardım, sohbetine, Orhan Okay’ın hayatının belli başlı dönemlerini aktararak başladı. Hayatı talebe yetiştirmek ve edebiyat üzerinde çalışmakla geçen Orhan Okay Hoca, 1931 İstanbul doğumludur. Vefa Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili Bölümü’nü bitirdi. Bir süre Artvin ve Diyarbakır’da edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde asistan olarak göreve başladı. Akademik çalışmalarını sırasıyla tamamlayarak 1988’de profesör oldu. 36 yıl kadar görev yaptığı Erzurum’dan sonra Sakarya Üniversitesi’nde göreve devam etti ve 1996’da emekli oldu. İslam Ansiklopedisi’nde hem madde yazdı hem de redaktör olarak çalıştı.

Orhan Okay’ı etkileyen şahsiyetler

İlkokuldan sonra okuduğu okullarda edebiyata yakın ilgi duyan Orhan Okay, Vefa Lisesi’nde edebiyat hocası Behice Kaplan’ın eşi Prof. Mehmet Kaplan’la tanıştı. Mehmet Kaplan’la başlayan edebiyat dostluğu ve talebeliğinin halkası Ali Nihat Tarlan, Ahmet Caferoğlu, İsmail Hikmet Ertaylan, Reşit Rahmeti Arat’la genişledi. Edebiyat Fakültesi hocalarından Muharrem Ergin, Faruk Timurtaş, Nihat Çetin, Ömer Faruk Akün’den dersler de alan Orhan Okay, Mehmet Nuri Yardım’la yaptığı bir söyleşide Yahya Kemal, Fuat Köprülü, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Mehmet Kaplan’dan söz ederken hocalık ve âlimlik kavramları üzerinde durur, karşılaştırma yapar. Orhan Okay’a göre öğreticiliğin zor ve ayrı özellikleri olduğundan hareketle ‘her âlim iyi hoca olmayabilir’ der.

Edebiyata ilgi duyan Orhan Okay, lise yıllarında felsefeyle de ilgilenir. Edebiyata çok ilgi duyduğu halde lise son sınıfta Nurettin Topçu sayesinde felsefeyle tanışır ve çok sever. Mehmet Nuri Yardım’ın ‘Dersimiz Edebiyat’ isimli eserinde yer alan söyleşide Orhan Hoca bu konuda şunları anlatıyor: “Türkçe ve edebiyat derslerinde başarılı bir öğrenciydim. Meslek olarak edebiyatı seçmeye kararlıydım. Lise son sınıfta benim için olağanüstü diyeceğim bir insanla karşılaşmam edebiyattan felsefeye kaymama sebep oldu. Felsefe hocası değil, gerçek bir felsefeci, hatta biraz ihtiyatlı bir ifadeyle filozof ve sanatkâr yaratılışlı bir insan olan Nurettin Topçu’da mistik, metafizik bir dünyanın farkına vardım. Tecrit ve derinlik düşüncesi beni sardı. Üniversitede felsefe bölümüne kayıt oldum. Topçu ile mukayese ettiğim zaman sadece felsefe tarihi bilgisi veren hocaların yetersizliğine rağmen felsefe benim için ufuk açıcı bir alan oldu. Fakat bir sömestr sonra tekrar eski sevdam edebiyata dönmek zorunda kaldım.”

Orhan Okay’ın kendisini etkileyen şahsiyetler arasında en çok Nurettin Topçu, ardından Nakşi halifesi Abdülaziz Bekkine ve Arapça muallimi Celal Hoca’yı gösterdiğini nakleden Mehmet Nuri Yardım, Tanpınar ve Mehmet Kaplan’ın talebesi olarak da kendilerinden çok etkilendiğini söyledi. Tanpınar’ı daha çok serazat ve romantik, Kaplan’ı ise çok iyi ders veren zor bir hoca olarak tarif etmiş Okay.

Eserleri ile hocalığa devam edecek

Görev yaptığı üniversitelerde hocalığı ile örnek bir şahsiyet ortaya koyan Orhan Okay’ın pek çok talebenin yetişmesinde çabası olduğunu, akademik çalışma yapmak isteyen talebelere her zaman büyük ilgi gösterdiğini, yardımcı olduğunu belirten Yardım, Orhan Hoca’nın geride bıraktığı eserleri ile hocalığa devam edeceğini söyledi.

Orhan Okay’ın aile reisi olarak da çok iyi bir baba ve dede olduğunu ifade eden Mehmet Nuri Yardım, özellikle torunuyla olan dostluğunun, arkadaşlığının örnek teşkil edecek bir dede-torun ilişkisi olarak sürekli hatırlanacağını söyledi. Kitaplarının büyük bölümünün Dergah Yayınları’nca basıldığını kaydeden Mehmet Nuri Yardım, ‘Orhan Okay Külliyatı’ olarak yeniden ve tamamının yenilenmesi umudunu taşıdıklarını belirtti.

Yardım, kalabalık bir dinleyicinin izlediği konuşmasını “bir âlim gitti, bir âlem göçtü” sözleri ile tamamladı.

 

Şakir Kurtulmuş

Yayın Tarihi: 06 Şubat 2017 Pazartesi 10:41 Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 10:41
YORUM EKLE

banner19

banner36