Mehmet Göktaş Hoca Konya'da!

Mehmet Göktaş Konya'da örtünmeye çağıracak; yeniden örtünmeye! Dindar insanımızı ve tüm kadınları örtünmeye çağıracak!

Mehmet Göktaş Hoca Konya'da!

Bugün saat  19.30’da Mehmet Göktaş hoca Konya’da “Örtünmeye Çağrı” başlıklı bir konferans verecek. Heda-Der’in ev sahipliği yapacağı konuşma Konya Alaaddin Keykubat Salonu'nda gerçekleştirilecek. 

Mehmet GöktaşDoksanlı  yılların en çok okunan yazarlarındandı Mehmet Göktaş. O yıllar İslamcı gençliğin el yordamıyla fikri safahatını edinmeye çalıştığı yıllardı belki. Her şey belki çok acemiceydi ve fakat belli meseleler henüz köhnememişti. İşin iyi tarafı köhnememek söylemi üzerine bir şeyler düşünme, bir çaba gösterme gailesiydi. Yaşadığımız zamanlarda belki Mehmet Göktaş’ın seçtiği konu başlığı entelektüelimize tebessüm ettirecek cinstendir. Ama atladığımız mevzuların da başında geliyor gibi sanki. Sahi başörtüsü diye bir meselemiz vardı bizim. 

Fetvalar icad edildi ve..

Sonra fetvalar icat edildi. Okullarda olmalıydık. Okullar bizim kadınlarımızı, kızlarımızı bekliyordu. Kadınlarımız büyük işler üretebilecek donanımda olmalıydılar. (Hususi fetvalardan bu yana takriben on yıl kadar bir süre geçti; okullarda olabilen kadınlarımız, kızlarımız büyük donanımlı işler kabilinden neleri üretebildiler acaba? Bireysel kimi yetenekler hariç. Fazla erkenden bunu sormuş duruma düşerek bir haksızlık da yapmak istemem ama mesela Alev Erkilet tarzı kaç düşünce kadını yetişti; bu fetvaları haklı çıkartacak nitelikte, kaç?) Okulda ayrı sokakta ayrı bir başörtüsü telakkimiz yoktu. Ama öyle bir içselleştirdik ki iki dilli örtünmeyi. Öyle benimsedik ki hatta… 

Şimdi ne diyeceğiz yani. Çok kabaca bir söylem mi diyeceğiz?

‘Bu mevzular eskilerde kaldı cancağızım yeni mevzulara bakmak lazım’ mı diyeceğiz.

Ahkam ayetlerini tarihsellikle örtüştürenlere şiddetle tepki gösterenlerin realitede aynı yerde durdukları halde gelenekçilik taslamalarına ne demeli? 

Mehmet GöktaşAnakronizmde bile iki dillilik var.

Söylemsel anakronikler yaşamsal anakronikler.

Yo beyler yo hanımlar.

Bu mesele bu kadar basit değil işte. 

Duyuru makamında….  

 

Vural Kaya haber verdi

kayavural at gmail.com

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2009 Cumartesi 12:45 Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2009, 10:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ümmet
ümmet - 11 yıl Önce

hocam dualarımız seninledir Rabbim seni muafak eylesin Allah yar ve yardımcın olsun

SEDAT GELİR/TEL.05072982021/KIRANARDI
SEDAT GELİR/TEL.05072982021/KIRANARDI - 10 yıl Önce

HOCAM TÜM DUALARIMIZ SİZİNLE,KIRANARDI KASABASININ ONURUSUNUZ.SİZİN GİBİ OLABİLMEK Bİ İNSANIN ULAŞABİLECEĞİ EN SON MERTEBE OLARAK GÖRÜYORUM.ALLAH UĞRAŞILARINIZI BOŞA ÇIKARMASIN.HEP SİZİN VE SİZİN GİBİLERİNİN GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİN YANINDAYIM.BAŞARILI ÇALIŞMALRINIZN DEVAMI DİLERİM.YOLUNUZ AÇIK OLSUN.

tahsin kaya
tahsin kaya - 9 yıl Önce

gerçek islamiyeti yaşayan bir insan hocamızın konuşmalarında onun samimiyetini iman kuvetini cesaretini ve islam kahramanlığını anlar Allah sizin gibi alimleri başımızdan eksik etmesin ve sayısını çoğaltsın sizi Allah için kalpten ve yürekten çok seviyorum Allaha emanet olun.

tahsin kaya
tahsin kaya - 9 yıl Önce

mehmet göktaş hocamızı Tv proğramlarında daha çok görmek istiyoruz çünkü bu şahsiyeti herkes görmeli herkes tanımalı Allahın rahmeti bereketi özerinizde olsun

banner26