Mehmet Akif'e yaptıklarımız..

Mehmet Akif'i anıyoruz ama onu ne de az tanıyoruz. Hele ki devletimizin onunla nasıl ilgilendiğini(!) biliyor muyuz?

Mehmet Akif'e yaptıklarımız..

Ölüm yıldönümü, doğum günü derken Mehmet Akif yine gündemimizde… Cenazesi kaldırılırken bir töreni – törenlerin meraklısı değiliz elbette ancak ilgiyi göstermesi açısından belirtmekte fayda var- bile çok gören bir devletin var olduğu günlerden bugüne bazı şeyler değişti elbette ama geçmişin hesabı sorulmayacak mı?

Mehmet Akif Ersoy
(+)

En çok gündemde kalıp en az bilinen şair

İlgili ilgisiz her toplantıda devletin o soğuk prosedürü sebebi ile okunan İstiklal Marşı’na rağmen bu marşın şairine bu derece uzak kalmak nasıl mümkün olur anlamak zor. Aslında başka bir açıdan düşününce o kadar da zor değil. Zira İstiklal Marşı’nı gururla okuduğunu söyleyenlerin ülkesinde, peşine polis takılan ve Mısır’da yaşamak zorunda kalan bir Mehmet Akif’ten bahsediyoruz.

Elbette asıl mesele Akif’in yalnızca bir şair olmamasıdır. Onun aksiyon sahibi bir fikir adamı oluşu dışlanmasının gerçek sebebidir. Şayet İstiklal Marşı’nı yazmasaydı bugün adı geçtiğinde ne tür ithamlara maruz kalacağı da aşikârdır. Mehmet Akif’i “vatan haini bir yobaz” olarak yaftalanmaktan alıkoyan tek şey İstiklal Marşı’nın devlet ve milletle bu derece kaynaşmış olmasıdır.

İstiklal Savaşı sonrasında Mehmet AkifMehmet Akif’e çektirdiklerimiz

Farklı ırksal kökenlerden gelen insanları ortak paydada toplayan, birleştiren bir bağ gibi durduğundan marşa dokunamayan devlet, ikinci bir yönteme başvurarak Mehmet Akif’in bugün topluma aktarılmasında “ehlileştirme” gayretine soyunmuş ve büyük oranda da başarılı olmuştur. Resmi ideolojinin Akif’i bir milliyetçi, neredeyse ulusalcı kıvamında sulandırıp anlatması ders kitabından başka kitap okumayanlarca güzelce benimsenmiştir.

Bu kısacık video vicdan sahibi insanlarda hiç olmazsa bir kırıntı hareket oluşturması ve “yüce devletimizin” duyarlılığını ortaya koyması bakımından fevkalade önemli… Mehmet Akif'e ve onun emanetlerine gösterilen saygının ideolojik bir yaklaşımdan çıkıp insanî durumları bile aştığı açıkça görülmektedir.

"Milli Şairimiz" değil de "Ulusal Şairimiz" olsaydı bunlar gelmezdi belki de Akif'in başına... Nazım Hikmeti ve Ahmet Kaya'yı sürgünde öldüren, Sabahattin Ali'yi sınırda vurduran, Necip Fazıl'ı zindanda çürüten, Mehmet Akif'in peşine polis takıp Mısır'a gitmesine sebep olan ve nicelerini astıran devlete hamd ü senalar olsun!

 

Görkem Evci büyük şairi rahmetle yâd etti

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2010, 23:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulkadir Kemali
Abdulkadir Kemali - 10 yıl Önce

Gözlerine bak alim-şairin,
Hicranı koskoca ümmetin,
Yas tutan yadında mı dersin.
Cenab-ı Kerim'ul-Metin
Evlad u iyaline rahmet eylesin.

Melek Demir
Melek Demir - 10 yıl Önce

Akif'i hepimiz rahmetle anıyoruz. tertemiz bir isimle, her zaman yüreğimizde, milletin dimağında, hiç ölmemiş gibi yaşamasını -Onca unutturulma çabasına rağmen- mehmet Akif Ersoy'un dağ gibi yüreğine ve imanına borçluyuz. Rabb'im sevdiği kullarını, kullarına da sevdirirmiş. Hepimiz onu çok seviyoruz. Büyük şair.Nurlar kabrini aydınlatsın. Binlerce rahmet sana...

çetin kılıç
çetin kılıç - 10 yıl Önce

devletimiz kosavada köyüne gerekli yatırımı yapmış sanırım yol okul vs.
tabiki bu kadar yetmez diyebilirsiniz
burada devletimizi suçlarken kadir kıymet bilen yöneticilerimizinde hakkını vermek lazım
yazı çok güzel
bizlere düşen mükafat ve mücaazatı zamanında kullanabilmeyi öğrenmeliyiz son zamanlarda milletimiz bu konuda çok iyi puan aldı sanırım
mehmet akif ersoya Allahtan rahmet diliyoruz mekanı cennet olsun müslüman olarak yapmamız gereken bu gibi şeyler olsa gerek ruhuna fatiha okuyalı

banner19

banner13

banner26