banner17

Medyacı kadınlar buluşuyor!

Medyasofa, medya organlarındaki 'iyi'nin peşinde olan kadınların platformu. Son buluşmada konuk Sibel Eraslan idi.

Medyacı kadınlar buluşuyor!

Farklı iletişim mecralarında ve yayıncılık kulvarlarında ‘iyi’nin, ‘güzel’in ve ‘doğru’nun yayılması için emek üreten kadınların bir araya gelerek kurdukları bir topluluk Medyasofa. Medyadaki kadınların düşünce sofası... Her ay bir konu üzerine medya toplaşmaları yapıyorlar. HaziranSibel Eraslan ayının konuğu, ayrıca üyeleri de olan avukat yazar Sibel Eraslan’dı. Sibel Eraslan gündemin değerlendirilmesi ile birlikte barışın dilinin nasıl kurulacağı  ve nerden geçtiği üzerine bir konuşma yaptı.

Dünyaya korku salan barış dini: İslam

Dünyayı sarmış ve her geçen gün artan bir İslamifobia ve antiislam söylemleri hepimizin dikkatini çekmekte. İslamofobia araştırmaları, bu kavram ve düşünce üzerine yapılan araştırmalar ilginç sonuçlar otaya koyuyor. Eraslan da konuşmasına dünyada artan İslamofobia için yapılan araştırmalardan bahsederek başladı: “Dünyada gelecek vaat eden, genç nüfusunun dâhil olduğu İslam dünyayı korkutmaktadır. Aynı zamanda bir gerçek vardır ki inkar edilemez: Günümüzde İslam’ı anlamak, kontrol etmek demek dünyanın geleceğini kontrol etmek demektir.”

Sibel EraslanFarklılıklarımız zenginliklerimizdir

“Dünyayı ve müslümanları kontrol etmek isteyen toplumsal mühendislik projelerine karşı temkinli olmamız gerekir. Barışın dili kendi aramızda barışı konuşmaktan geçiyor. Barışın dili bir yeryüzü meselesidir ve düşünerek, fedakârlık yaparak, bedel ödeyerek, göğüs gererek kavuşabileceğimiz bir gerçektir. Bizim toplumumuz yüzyıllardır farklı gruplarla birlikte yaşamayı bilmiştir; bu durumu nimet olarak değerlendirmeliyiz. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp yürüyelim” diyen Eraslan, sözlerine; “Bizler görmekten çok işitmekle mesulüz. Bilmeliyiz.  Barışın dilini kurmak farklı sesleri duymakla ilgilidir. ‘Kulağın kapağı’ yok, her şeyi işitmek zorundayız. Gözlerimiz her şeyi görmek zorunda değildir. Onu örten, görmemiz gerekenleri görmemek için üzerine kapatacağımız bir kapak vermiştir Allah. Ama aynı şey kulak için geçerli değildir. Kulağın bir kapağı yoktur” diyerek devam etti.

Peygamberlerin ilkeleri barış dilinin kaideleridir

Sibel Hanım konuşmasını şöyle sürdürdü:Sibel Eraslan

“Hz. Musa’nın, Hz. İsa’nın ve Hz. Muhammed’in getirdiği şeriatlardaki temel ahlakî ilkeler, barış dilinin oluşturulmasında yeniden okunması gereken kaideler. Bu kaidelerden biri Hz. Musa’nın 10 emri’dir. "Bir vakit İsrailoğulları’ndan söz alıp: 'Allah'tan başkasına ibadet etmeyin. Anaya babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara güzel muamele edin, insanlara tatlı söz söyleyin, namazı hakkıyla eda edin, zekatı verin." (Bakara Süresi 83-84)

İkinci olarak Hz. İsa’nın şeriatındaki 7 büyük günah olarak sayılan yasaklardır. Tüm bunların yanı sıra Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in veda hutbesinde insanlığa verdiği mesajlar da barış dilini oluşturmada önemli uyarılardır.”

Ağustos’ta yeni bir kitap çıkarma hazırlığında olan Sibel Eraslan konuşmasını soruları cevaplayarak bitirdi.

Kimler vardı bu düşünce sofasında?

Medyasofa

Medyasofa buluşmasına Türkiye’de sivil hareketin duayeni Dr. Gülsen Ataseven, eğitimci-yazar Necla Koytak, yazar Emine Taşgetiren, Yumurcak TV yayın müdürü Meryem Akbal, radyo programcısı Saniye Öztürk, avukat Özlem Topal, reklamcı Ayşe Kalyoncu ve çok sayıda Medyasofa üyesi katıldı.

 

Gülizar Sönmez haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2010, 22:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatıma
Fatıma - 9 yıl Önce

Güzel bir topluluk. Fakat bu ne perhiz bu ne lahana turşusu... hanımlar ropörtaj verirken bilekler kollar... orası tesettürün teğet geçtiği bölgelerden mi, bu nasıl tesettür medyacı kardeşlerim.var olalım, "görünür" olmayalım:)

AYŞE MELEK
AYŞE MELEK - 9 yıl Önce

İYİ GÜZEL TOPLANMIŞSINIZ NİYE MEDYADAKİ KADINLARIN SORUNLARINI KKONUŞMADINIZ
İYİ BİR ÖZELEŞTİRİ YAPIN TOPLANMAK YETMİYOR DİŞE DOKUNUR BİRŞEY YAPMAK LAZIM

banner19

banner13

banner20