Meali Cumhuriyet dönemi ilk meallerinden

Büyük alim Hasan Basri Çantay, vefatının 47. yılında memleketi Balıkesir'de anıldı.

Meali Cumhuriyet dönemi ilk meallerinden

 

Balıkesir'in yetiştirdiği en büyük âlimlerden biri olan Hasan Basri Çantay ölümünün 47.yılında (Bayşad)  Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneğinin katkıları ile anıldı. Hasan Basri Çantay'ı anma etkinliklerine Balıkesir halkının büyük katılımı ile Yrd.Doç.Dr. Zeki Çevik Başkanlığında Araştırmacı Yazar Aydın Ayhan, İlahiyatçı-Araştırmacı yazar Mustafa Sarı, Eğitimci-Araştırmacı-Şair Dr. Mehmet Özkan ve Öğretmen-Yazar Şair Yusuf Akgül konuşmacı olarak panele katıldılar.           Hasan Basri Çantay

Konuşmacılar Hasan Basri Çantay Hocanın Eğitimciliği, edebiyatçı yanı, siyasi yaşamı, ilmi, gazeteciliği, Vatan sevgisi, dernekçiliği ve yazarlığı konusunda katılımcılara bilgi verdiler. Panele katılınca Hasan Basri Çantay Hoca’yı daha fazla tanımış olduk:

Hoca’nın hayatı

Babası Balıkesirin tüccarlarından ve ulemadan Çantayoğlu Halil Cenabi Efendi’dir. İlk eğitimini Balıkesirin tanınmış âlimlerinden Arap Hoca'dan almış, İbtida-i Kebir denilen ilkokul, Rüştiye ve İdadi'de öğrenimine devam etmiştir. 16 yaşında babasının vefatı üzerine öğrenimine ara vermek zorunda kalmıştır. Okullara gitme fırsatını kaybettikten sonra çeşitli vesile ve vasıtalarla kendini yetiştirmiş ve hem ilim ve aksiyon olarak çevresine intikal ettirmiştir.

Hoca’nın inanç dünyası

Dr.Mehmet Özkan; Hasan Basri Çantay'ın inanç dünyasını anlattı:

Hasan Basri Çantay, çok yönlü bir aydın, alim, mücahid, gazeteci, yazar, şair ve öğretmendir. Sağlam bir kişiliğe sahipdir. Dinine ve inancına son derece bağlı olmakla birlikte ileri görüşlü ve aydın bir kişidir.

Hasan Basri'nin inanç dünyasında daha çocuk denecek yaşlarda iken meyletmeye başladığı Tasavvuf önemli bir yer tutmuştur. Nakşi tarikatine mensup bulunan babasının okuduğu Evrad-ı Bahaiye kitabını okumak için babasından zaman zaman izin istemiş fakat babası onun bu isteğine "sen daha küçüksün büyüdüğün zaman okursun" diyerek engellemiştir. İleriki yıllarda bu alanda yolculuğunu sürdürmüş, manevi dünyasında bir çok gelişmeler yaşamıştır.

Efendimizden gelen mesaj

Hz.Peygamber aşkıyla yanıp tutuşan Hasan Basri Çantay'ın  kendi dilinden bir anısı şöyledir:

Hz.Peygamber'e (s.a.v) sonsuz hürmetim, sevgi ve muhabbetim vardı. Onun soyundan gelmiş  olmayı dünyalara değişmezdim. Sık sık bu duygumu dile getirir, "Ya Rabbi! Ne olurdu, beni onun soyundan dünyaya getirseydin. Ona daha yakın olurdum!" diyerek hasretimi niyaz cümlelerine katar; Rabbime yalvarırdım. Bir kurban bayramı günü kurbanları kestim. Tam işimi bitirmiş yukarı çıkacaktım ki bahçe kapısı Hasan Basri Çantay, Kuran Mealiçalındı. Açtım. Baktım, tanımadığım biri. Selâm verdi. İçeri buyur ettim. Bahçeye girdi, kameriyeye oturdu. "Nereden gelip nereye gidersiniz? Açsınızdır. Müsade ederseniz bir şeyler hazırlansın birlikte yiyelim"  dedim. "Biz yemeyiz" cevabını verdi. "Öyleyse bir şeyler içelim" deyince de aynı karşılığı verdi: "Biz içmeyiz!" Sonrada bana dönerek şunları söyledi:

"Ben Medîne-i Münevvere'den geliyorum. Hz.Peygamber'i (s.a.s)  seven bütün mü'minler O'nun evlâdıdır. Size bunu tebliğ etmeye geldim. Görevim bitti, bana müsade..." Sonra kalktı. Bir kaç adım attı. Bahçe kapısından çıktı. Arkasından kapıya giderek baktım, kimseyi göremedim.

En büyük eseri

Hasan Basri Çantay Hocanın  Kur'an Meali: "Kuran-ı Hakim ve Meal-i Kerim”dir.

Ülkemizde yapılan ilk meal çalışmalarından olan Hasan Basri Çantay'ın "Kuran-ı Hakim ve Meal-i Kerim" adlı meal 3 cilt olup İstanbul'da İsmail Akgün matbaasında basılmıştır. Eser Arapça metin de içermektedir. Her cildin sonunda bir fihrist ve birinci cildin sonunda genel konulara ait bir fihrist vardır. Hasan Basri Çantay Hocanın Kuran meali en doğru yazılmış ve aranılan bir mealdir.

Hasan Basri Çantay Kuran Mealini Dua ile bitirmektedir.

"Ey Yüce Allahım, Kur'an-ı Hakim’ini iman ile okuyan, onun hikmet ve faziletlerine ikan ile uyan, onun sermedi ve ilahi zevkini aşk ve iman ile duyan din kardeşlerimizi ve aziz Türk Milletimizi bitmez tükenmez lütf u inayet ve hıfzu sinayetine mazhariyetle şadan ve iki cihanda seadet ve refahın her türlüsiyle begam ve handan eyle amin.”

Hüseyin Tokmak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2011, 00:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa özçelik
mustafa özçelik - 8 yıl Önce

Hayırlı bir iş yapmışsınız Hüseyin Bey...Allah razı olsun..

berrin
berrin - 8 yıl Önce

dr. mehmet özkan a nasıl ulaşabilirim. Hasan Basri Çantay hakkında konuşmak istiyorum.

mehmet
mehmet - 8 yıl Önce

dr. mehmet özkan'a ozkanihl@hotmail.com dan ulaşabilirsiniz berrin hanım

banner19

banner13