Malatya'da 'Türk Sinemasında Yerel Kodlar' Konuşuldu

Bu yıl 9-16 Kasım tarihleri arasında 7'nci kez düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali'ne kısa bir süre kala kent, festival kapsamında gerçekleşen önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Önder Hanelçi sempozyumdan notlarını aktarıyor.

Malatya'da 'Türk Sinemasında Yerel Kodlar' Konuşuldu

Bu yıl 9-16 Kasım tarihleri arasında 7'nci kez düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali'ne kısa bir süre kala kent, festival kapsamında gerçekleşen önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı.

22-23 Eylül tarihleri arasında düzenlen 'Türk Sinemasında Yerel Kodlar' başlıklı sempozyum çok sayıda akademisyen, yönetmen ve sanatçıyı Malatya'da bir araya getirdi.

Sinema yazarı Tuba Özden Deniz koordinatörlüğünde gerçekleştirilen sempozyuma Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, yönetmenler; Mesut Uçakan, Derviş Zaim, Hüseyin Etil, Nazif Tunç, Atalay Taşdiken ile Reis Çelik; sinema yazarı Barış Saydam, arş. gör. Mesut Bostan, sinema yazarı ve festival koordinatörü Suat Köçer, Dr. Yusuf Ziya Gökçek, Meltem İşler Sevindi ve Hilal Turan ve İranlı yönetmen Majid Saikh Ansari konuşmacı olarak katıldı.

2 gün süren sempozyumda bir asrı geride bırakan Türk sineması, yerellik ve yerlilik ekseninde tartışıldı. Etkinlik kapsamında; 'Türk sineması ve yerellik', 'Yeşilçam'da arayışlar', 'Teori ile pratik arasında', '1990 sonrası Türk sineması' ve 'İran sineması örneği' başlıklarında 5 ayrı oturum düzenlendi.

Sempozyuma konuşmacı olarak katılan akademisyen ve sinemacılar; Türk sinemasının yerel kodlarla ilişkisinden geleneğe bakışına, yerlilik arayışlarından yeni Türk sinemasının ilham kaynaklarına kadar birçok başlıkta tebliğler sundu.

Türk sineması kendi insanının öyküleri ile şahlanabilir 

Sempozyumda 'Halit Refiğ ve Ulusal Sinema' konulu bir sunum gerçekleştiren yönetmen Nazif Tunç, 1960 -1975 yılları arasında ulusal sinema adına yönetmenlerin yaptıkları ve Anadolu insanının yaşamından ilham alan yapımların bugün birer başyapıt olarak kabul edildiğine dikkat çekti. Sonraki yıllarda taklitçi yönetmenlerin sinema döneminin başladığını ifade eden Tunç; Batıcı ve boşlukta sallanan tiplerin kişisel hikâyelerinin anlatıldığı filmlerle Türk sinemasının bir bataklığa sürüklendiğini söyledi. Türk sinemasının kendi insanının öyküleri ile şahlanabileceğini ifade eden Tunç; Türk sinemasının ancak Anadolu'ya, yerliliğe ve köküne inildiği takdirde gelişebileceğini ve büyük eserler ortaya koyabileceğini ifade etti.

Her şey ticari rant ve estetik hokkabazlığa dönüştü

7. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında onur ödülü takdim edilecek 3 isimden biri olan yönetmen Mesut Uçakan, festival öncesi düzenlenen sempozyumda 'Sinemada Manevi Arayışlar ve Milli Sinema Serüveni' başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Usta yönetmen, konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, sinemada yerellik konusunun 30-40 yıl önce de gündemlerinde olduğunu belirterek, marksist, ulusal ve milli sinema gibi kavramların o dönemlerde de ciddi bir tartışma konusu olduğuna dikkat çekti.

Sekülerleşmenin sadece seyirciyi değil sinema adamlarını da kapsadığını belirten Uçakan, her şey ticarete, ranta ve estetik hokkabazlığa dönüştüğü için fikrin hep geri planda kaldığına vurgu yaptı. Geçmişte milli kültüre, İslam'a yaslanan hareketin, şimdi iktidar olmasına paralel olarak bu konuların konuşulmaya başladığını ifade eden Uçakan, Türk insanının şu ana kadar Batı kültürünün çarpık örnekleri ile karşılaştığını, dolayısıyla dünyevileştiğini, pragmatistleştiğini ancak kendi medeniyetimizin böyle olmadığını dile getirdi.

Açıklamasında geçmiş yıllarda yaşadıkları imkânsızlıklara ve sorunlara da değinen Uçakan, ''Sermayedarımız, seyircimiz, oyuncumuz, görüntü yönetmenimiz yoktu. Yoklarla, kendi milli değerlerimizi anlatmaya çalıştık. Yıllardır, Türk sinemasında 'imam' şahsında horlanan, itilen, dışlanan bir inancı, değerleri anlatmaya çalıştık. O yoklarla da bir şeyler yapmaya çalıştık ama o günden bugüne bizim entelektüelimiz olduğu gibi siyasetin güdümünde kaldığı için doğru dürüst toplumu sürükleyici sanatçı çıkmadı. Mesela hâlâ Necip Fazıl'ı, Sezai Karakoç'u ve Cemil Meriç'i yiyip bitiriyoruz'' dedi.

Sinema bir aidiyet ve kimlik sorunu yaşıyor 

Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörlüğü görevini üstlenen sinema yazarı Suat Köçer de sempozyum konuşmacıları arasında yer aldı.

Panel sonrasında açıklamalarda bulunan Köçer, Türk sinemasının sektörel bazda dünyada sözü edilen, uluslararası festivallerde ödül alan yapımlara imza atmasına karşın, kendine özgü bir dil geliştiremediğine dikkat çekti.

Sinemanın Osmanlı topraklarına geldiği günden bugüne kadar bir aidiyet ve kimlik sorunu yaşadığını dile getiren Köçer, Türk sinemasının özgün ve biçimsel bir kavram yakalayamamasının da bu eksikliğe bağlanabileceğini söyledi.

Bu yıl 7'ncisini düzenlenecek olan festivalin bu yıldan itibaren anlayış ve algı bakımından daha yerli bir duruş sergileyeceğini ifade ettiklerini hatırlatan Köçer, bu çerçevede festival öncesinde gerçekleştirilen sempozyum ile hem 'yerlilik' anlamında bir fikir alışverişi yaptıklarını hem de Türkçe ve İngilizce olarak kitaplaştırılacak tebliğler ile bu alanda araştırma yapmak isteyen sinemacılara bir kaynak oluşturduklarını ifade etti.

Festival Kasım ayında

Malatya Büyükşehir Belediyesince bu yıl 7'ncisi düzenlenecek olan 'Malatya Uluslararası Film Festivali' 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ulusal ve uluslararası kategorilerde kısa ve uzun metraj olmak üzere toplam 4 dalda yarışmaların düzenleneceği festival için beklenin üzerinde başvuru gerçekleşti.

Festival kapsamında Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarından birçok yapımın ilk gösterimi de yine Malatya'da yapılacak.

Özellikle son yıllarda Türkiye'de başarılı örneklerinin verildiği kısa metraj filmler de festivalde önemli yer tutacak. Bu dalda finale kalan 10 kısa film ana salonda uzun metraj filmlerle birlikte seyirciye sunulacak.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl; yönetmen Mesut Uçakan, ses sanatçısı Belkıs Özener ve oyuncu Halil Ergün'e onur ödülü takdim edilecek.

 

Önder Hanelçi

Yayın Tarihi: 25 Eylül 2017 Pazartesi 13:51 Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 15:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26