Malatya kitap fuarı canlı ve kalabalıktı

Malatya Kitap Fuarı’nda şu kanaat hasıl oldu: Aslında biz kitapsever ve kitap okuyan bir toplumuz. Belki de sadece istediğimiz/ideal olan seviyede değiliz..

Malatya kitap fuarı canlı ve kalabalıktı

 

Sabah ezanı okunurken başladı mesai. Yaklaşık bir ay önce gitmeye niyet ettiğimiz Malatya Kitap Fuarı’nın son günü (5 Mayıs 2013) kurtuluş çağrısı ezanla güne başlamanın verdiği huzur ile altı arkadaş Gül-Der derneğinde buluştuk. Yola revan olmaya niyetlendiğimizde ayetel kürsilerimizi okuduk. Dağlara gelen bahar her hali ile kendisini belli ediyordu. Yol boyunca muhabbetimizin arka fonunda Grup Yürüyüş, Grup Genç, Grup Mavera ve Grup Ümmet ezgi ve marşları ayrı bir güzelliğe vesile oluyordu.G

Güneş zeval vaktine gelmeden hemen öncesinde kitap fuarına giriş yaptık. Niyetimiz birinci turda hangi yayınevi nerde ve neler satıyor öğrenip, ikinci turda kitap alışverişi yapmaktı. Birinci turda Çıra Yayınları standına geldiğimizde arkadaşlar devam etti fakat ben devam edemedim. Davut Güler Abi ve Ümit Aktaş Abi stantta bir hasbihal bahçesi kurmuş, gelen misafirlerine hoşsohbet ikramlarda bulunuyorlardı. Yaklaşık yarım saat stantta sohbet ettikten sonra Davut Güler Abi daha rahat muhabbet edebilmemiz için yönetici paneli denilen yere gitmemizi teklif etti. Bu arada birlikte gittiğimiz arkadaşlar ve Malatya’da ikamet etmekte olan birkaç kitap dostu daha bizlere dâhil oldular. Çaylarımız geldi. Muhabbet başladı.

Türkiye Müslümanlarının içinde bulunduğu sorunların sebepleri ve bunların çözüm yolları ile ilgili fikir alış verişinde bulunurken, Davut Abinin tespitlerinden şu anlaşılıyordu: Bir konuda sorunu tespit etmek ve çözüm için çaba vermenin önemi ile birlikte, tecrübe ve istişarenin de önemi büyüktür. Konulara yaklaşımı noktasında tecrübelerinden örnekler vererek, ayağı yere basan, toptancı mantık ile redci olmayan, pozitif bakabilen ve sabırla devam edilen bir anlayış ile çözümler aranması gerektiğine vurgu yaptı.

Özgün İrade dergisi ile ilgili konularda birkaç kelam ederken Türkiye’de dergicilik ve önemi üzerinde de durduk. Davut Abi dergilerin eskiden bir mektep görevi gördüğünü, iyi yazarlar yetiştirdiğini, günümüzde dergilerde bu yönün eksik olduğunu beyan etti. Eski dergilerin yeni kalemlere yer vermesi ve yazarlar yetişmesine vesile olması yönü konuşulurken özellikle Yaşar Kaplan’ın çıkardığı ‘Aylık’ dergisine atıfta bulundu Davut Güler. Aslında Özgün İrade dergisinin de bu işlevi yerine getirmesi gerektiği ile ilgili temennilerden sonra müsaade alıp fuarda neler olduğuna bakmak için ayrıldık.

Aslında biz kitapsever ve kitap okuyan bir toplumuz

Fuarı adımlarken ayaküstü Bülent Akyürek ile halleştik. Geçen sene kitap fuarında kendisi ile tanışmıştım. Hüda Kaya’nın o gün fuarda kitaplarını imzalayacağı anonsunu duyunca Hüda Ablanın da hal hatırını sormak için ilgili standa gidip de henüz kendisinin gelmediğini söylediklerinde ise bir burukluk yaşadım. İhsan Süreyya Sırma Hoca, Beyan Yayınları standında başı kalabalık bir şekilde kitaplarını imzalıyordu.

aSıra kitap alışverişine gelmişti. Metin Önal Mengüşoğlu’nun Okur kitaplığı’ndan çıkan Kalbim Mühürlenmeden adlı kitabını ve Nubihar Yayınları’ndan çıkan yeni bir meal çalışmasını aldım. Bunlarla birlikte Ortak Zemin adlı bir dergi.

Yol almak vakti gelmişti. Davut Güler ve Ümit Aktaş ağabeyler ile helalleşip fuardan ayrıldık. Kitap fuarlarının kültür dünyamız ve düşünce dünyamız açısından ne kadar önemli olduğunu bir kere daha idrak ettim. Bu kitap fuarında şu kanaat de ayrıca hasıl oldu: Aslında biz kitapsever ve kitap okuyan bir toplumuz. Belki de sadece istediğimiz/ideal olan seviyede değiliz. Kitap fuarında insanların ağırlıklı olarak ilgi gösterdikleri kitaplar tarihî ve dinî kitaplar olarak dikkatimi çekti. Öyle ki, dinî kitaplar satan yayınevlerinin stantları gerçekten kalabalık idi. Stantlardaki güzel insanların tebessüm ve teveccühleri ise ayrıca takdire şayandı.

 

Ferhat Özbadem haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 17:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 6 yıl Önce

bu yılın malatya kitap fuarının onur konuğu rasim özdenören idi. açılışta bulundu. aynı gün ve bir gün sonrasında kitaplarını imzaladı. daha sonra başka programları dolayısıyla fuardan erken ayrılmak zorunda kaldığını işittik.

banner19

banner13