Malatya'dan '44 Kalem 44 Mektup' selâmı

Malatya’da Büyük Şehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile geçen hafta gerçekleştirilen "44 Kalem 44 Değerli Mektup Projesi" hakkına Mehtap Altan yazdı.

Malatya'dan '44 Kalem 44 Mektup' selâmı

Haberleri izliyorum… Haber bültenlerinin hepsinde aynı haber ilk sırada geçiyor. Yarıyıl tatili ve çocukların tatilini değerlendirme alternatifleri sunuluyor. Peş peşe gelen bu iki haber bana hem ilginç geliyor hem içimde bir burukluğu inşa ediyor. Haberin ilk kısmı çocuklar/gençler için açılan dijital oyun fuarından bahsediyor. Haberin ikinci kısmı ise kar festivali için kar yağmayan şehre kamyonlarca dağdan indirilen kar sıcaklığından bahsediyor. Özel ayarlanmış şehrin meydanına yığılan karlarla çocukların kartopu oynaması…

Bir yanda dijital oyun fuarındaki haberde çocuklar, bilgisayarlarının başında ve bakışlarına yansıyan soğuk metal yalnızlığındalar! Diğer yandaysa kamyonlarca kar çocukların hizmetine sunulmuş ve yeri göğü inleten kahkahaları insana; yaşam burada metaforu sağlıyor. Kafamız allak bullak aslında… Gençlerimiz/çocuklarımız adına doğrunun ne olduğunu bilse de bir yanımız, diğer yanımız bile bile lades denen o kısır döngünün etrafında dönüp duruyor!

Aslında hakiki duyguları manevi hırkanın sadakati ile birleştirince gerçek hikâyemiz çıkmaz mı ortaya? Mânâdan çalarak insanlığa sunî bahçeler hazırlayan çağda, unutturulmaya çalışılan her gerçeğin vebali dolanmayacak mı boynumuza? Kar dolu kamyonlar aslında o meydana kar değil; erimeye yüz tutan gerçeğimize okkalı bir umut getirmiş olmuyor mu? Dijital dünya en çok da onları, gönüllü hapishanelerde önce hayal güçlerinden vurmuyor mu?

44 kalem değerlerimiz için yazdı

Evet, Malatya’daki 44 Kalem 44 Mektup Projesi tam da bu hüznümüze ayna tutuyor. Tam da umut ettiğimiz yerden vurulurken koca bir pencere oluyor açılıyor buram buram. Doğu, Batı, Anadolu, Karadeniz demeden… Ülkemizin her bir köşesinden gönlü mürekkeple nikâhlanmışlar, Malatya’nın kalbinin kıyısında bağdaş kurdu minik yürekler için. Mektup… Hangimiz mektup yazmadık ki anamıza, babamıza, yarenimize, hasretimize, askerdeki oğlumuza, gurbetteki akrabamıza. Hangimiz bir mektubu koklarken ağlamadık? Ve hangimiz postacının yolunu gözlerken hayal gücümüze şeddeli dualar ekip aşkın edebî sayfasından Hakk aşkına yürümedik ki? Birçoğumuz yazgımızın kalıcı şahitleri, mektupların elçiliğinde demlemedik mi hüzünlerimizi?

Ve şimdiki gençliğin, şimdiki çocukların artık bilmediği bu kutlu yazgıyı yeniden kanatlandırmak… 44 yazar için mektup yazmak elbette zor değildi, hatta geçmişe selâm vermek için bir fırsattı da... Ama zor olan bir şey vardı. Mektup denen bu kutlu yazgının tadını bilmeyene yazacak, tattırmaya çalışacaktık. Bunun kıymeti paha biçilmezdi. Ve akabinde o mektupları okuyan muhatapları lise/ortaokul öğrencileri resme dökecekti gönlümüzden ılgıt ılgıt yağan cümleden yağmurları. Ülkemizde proje adı altında çok rüzgâr estiriliyor! Birçoğu gençler için çocuklar için diye zikredilse de sadece kendi kurumları/konumları/koltuklarının duruşu için sarf edilen bir adım oluyor! Buna birçoğumuz şahit olsak da dillendiremiyoruz! Sebep? Sebebi açıklanamayacak kadar net aslında… O vakit bize düşen şey; sahici kanat çırpanların kanat seslerine ortak olmak ve duyurmak olmalı dedik.

Yazarlar okullarda

Ve Malatya programının asıl ayağı okul programları idi. 44 yazar 44 okula gitti ve “Kaybolan Değerlerimiz”in kulağını çınlattık. Biz bu projenin doğduğu okulda Atatürk Ortaokulu'nda "Kaybolan Değerlerimiz" üzerinden interaktif bir söyleşi gerçekleştirdik. Asistanım sevgili Sena ile beyaz mendil, harçlık, bayram şekeri ritüelini uygulamalı göstermek öğrencilerde ilk etapta şaşkınlık yaratsa da olaya adapte olup kalan boşlukları da kendileri doldurdular... Evet, şaşkındılar… Bu çok üzücü ama güzel olan kalpleri ve ruhlarının bu öz geleneğimize yabancı kalmamalarıydı. O kadar çok şey vardı ki unutulan! Güzel, verimli, duygu dolu anlar yaşandı.

Ve kalbimizin küt küt attığı an! Onlarla, asıl kahramanlar ile kucaklaşma vakti. Her biri çizdiği resminin başında bir şövalye gibi bekliyor, eserini koruma hakkını gamzelerine saklıyorlardı sanki. Ve elbette ki benim mektubumu resmeden güzellikle karşılaşma anım unutulmazdı. 7. sınıf öğrencisi sevgili Zehra Çitil.  “Yazınız o kadar hoşuma gitti ki. Geçmişin sadeliğinden ve masumluğundan bahsediyordu. Bende resimde bunu dile getirmeye çalıştım. Bence insanlar teknolojiden biraz uzak kalıp gerçek hayata adapte olmaya çalışırsa denge sağlanmış olur…” diyerek karşıladı beni. Bu işte… Evet, sanatla, edebiyatla, hakiki dokunuşlarla eğitim gören çocuk kalbi bu işte dedim. Biliyorum ki bu adımın yansımalarını zaman bize olumlu geri dönüşleriyle gösterecek inşallah - ki bugün okul programı sonrası aldığım somut bir haber ile gösterdi bile! –

Samimiyetin ve doğallığın hüküm sürdüğü Kernek Külliyesi'ndeki türkü, şiir gecesi ile güne noktayı koymak güzeldi. Gün boyu projenin içinde, dışında, kıyısında, sağında ve solunda kısacası her tarafında olan Vahap Arıkan Hocamız gür sesi ve güzel yorumu ile türkünün otağında tek bir ses yaptı gönüllerimizi.

Ve bu projenin annesi/koordinatörü sevgili Nilüfer Zontul Aktaş yolun/m/uz daima insana, iyiye, hakikate çıksın inşallah. Resim öğretmeni sevgili Serap Soyer, mektuplarımızı çocuklarımızın gönlüne ilmek ilmek işleyip onları motive eden insan, okul programımız boyunca bize mihmandarlık yapan çok kıymetli Alaattin Aktaş Hocam ve Mehmet Fehim Dağ Hocalarımız… Projenin teknik, maddi ve manevi ayağında hudutsuz desteklerini esirgemeyen Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri,  Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Bir Sen Başkanı sayın Hüseyin Söylemez’e ve bu güzelliğe zerre katkısı olan herkese sonsuz teşekkürlerimizle... diyerek…

Mehtap Altan

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alaattin Aktaş
Alaattin Aktaş - 5 ay Önce

Kaleminize ve yüreğinize sağlık Mehtap Altan kardeşim.
Değerler eğitimi kapsamındaki vermiş olduğunuz bu DEĞERli çabaların ve katkılarının tüm coğrafyaya örneklik olması DİLEKLERİMLE.
Gönlü bir olanlara selam olsun

banner19

banner13