Mahmut Toptaş Hocanın mutlu günü

Mahmut Toptaş Hocanın oğlunun düğünü, güzel bir Müslüman düğünü idi.

Mahmut Toptaş Hocanın mutlu günü

 

İnsanların kıymeti Kur’an’a ve İslam’a yaptıkları hizmetle ölçülür. Bizim bildiğimiz bundan başka bir ölçü veya ölçüt yoktur. Buna göre insanlara değer verir; buna göre de hürmet ederiz… Bu bakımdan ömrünü Kur’an’a ve onun tefsirine adamış olan Mahmut Toptaş Hocamız bizim için çok önemlidir.

Hocamızdan geçtiğimiz günlerde hayırlı bir davet aldım. Oğlu Abdullah Toptaş Bey’in düğün davetiydi bu… Büyük bir memnuniyetle genç şair Said Aktaş kardeşimle beraber bu mutlu günü paylaşmak üzere Eyüp Sultan’daki Münzevi Camiinin düğün salonuna gittik. Sade ve güzel bir düğün oldu. Düğün, Müslümanca hassasiyetlerle ifa edildiği için bir ibadet tadındaydı…Mehmet Bakırcı

Program Süleymaniye Camii müezzini Mehmet Damar Hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Mahmut Toptaş Hoca davetlilere kısa bir “hoş geldin” konuşması yaptı. Bu konuşmanın ardından Konya’dan teşrif eden Mehmet Bakırcı Hoca düğün sohbetini yaptı.

Tefsir alanındaki çalışmalarından ve güçlü hatipliğinden tanıdığımız Mehmet Bakırcı Hoca sohbetine şu ayet-i kerimenin mealini okuyarak başladı: Ve O'nun âyetlerinden olarak sizin için nefislerinizden eşler yaratmıştır ki onunla teskin olasınız. Ve aranıza sevgi ve merhamet koymuştur. Muhakkak ki bunda düşünen bir topluluk için mutlaka deliller vardır.” (Rum, 21)

Bekarları evlendirin

Mehmet Bakırcı Hoca bu ayetin izahından sonra sohbetini şöyle sürdürdü: “Hz Adem’i yaratan Allah onun yanında Hz. Havva’yı da yarattı. Erkek tek başına insanlığı temsil edemez. Kadın da tek başına insanlığı temsil edemez. Ama her ikisi birlikte insanlığı temsil edebilirler. Tıpkı gecenin veya gündüzün tek başına günü temsil edemediği gibi… Ama ikisi birleştiği zaman biz buna ‘gün’ diyoruz. Allah-ü Teâla kalplerin ancak Allah’ın zikri ile mutmain olacağını buyurur. Demek ki kalbi ancak Allah’ın zikri doyurur. Allah-ü Teâla kitabında vermiş olduğu helal rızıklardan yememizi emreder. Demek ki bedeni de helal rızık doyurur. Allah-ü Teâla Nur Suresi 32. ayette bize içimizdeki bekârları evlendirmemizi emreder. Demek ki insanın bir takım arzularını da nikâh doyuruyor.”Ömer Dinçer

Yapılan sohbetin ardından Başbakanlık Müsteşarı Efkan Âla Bey genç çiftlere mutluluk dileklerini ifade eden kısa bir konuşma yaptı. Ardından sözü Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ömer Dinçer Bey’e bıraktı. Düğün merasimi ile ilgili hayırlı dua ve temennilerini ileten Bakan Bey yapmış olduğu konuşmada eğitim alanındaki yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Sıra temel meselelere geldi

Eğitimin öncelikli meselelerini büyük oranda hallettiklerini ifade eden Bakan Ömer Dinçer Bey bu konuda şunları söyledi: “Tıpkı insanlarda olduğu gibi toplumların da ihtiyaçları kademelidir. Belirli ihtiyacınızı giderebilmişseniz ancak diğer ihtiyaçları giderme fırsatı bulursunuz. Diyelim ki insan açsa, fiziki biyolojik ihtiyaçlarını giderememişse başını sokacak ev aramaz. Çünkü o önce karnını doyurmak isteyecektir. Eğitimle ilgili olarak biz ilk önce eğitimin fiziki ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Yani altyapıyla alakalı ihtiyaçları karşıladık. Bir örnek verelim. Mesela bir sınıfta elli altmış tane öğrenci varsa, o zaman eğitim ile ilgili kaliteden çok fazla bahsedemezsiniz. Sınav odaklı eğitim sisteminden veya eğitim sisteminin yanlışlarından söz edemezsiniz. Çünkü daha öncelikli olan altyapı sorunları vardır. Bizim altyapı anlamında hala sorunlarımız var ama büyük oranda bunlar çözüldü. Artık bundan sonra üzerinde yoğunlaşacağımız husus eğitimin kalitesinin artırılması.

Yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Bey bu projeyle ilgili olarak da şunları ifade etti: “Şimdi yeni bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Fatih projesi diyoruz buna… Bu projeyle eğitimi dijital teknolojiye dayalı hale getireceğiz. Ama başka ülkelerin yaptığı bir hatayı yapmayacağız. Geleneksel yöntemleri tamamen kaldırıp da yerine teknoloji koyma gibi bir niyetimiz yok. Geleneksel yöntem duracak, ama bununla birlikte tahta büyüklüğünde sınıflara dokunmatik bilgisayarlar konulacak. Aynı zamanda şubat ayından itibaren çocuklara tablet dağıtacağız.”

Ahlaki değerlere önem vermemiz gerekiyorMahmut Toptaş

Bakan Bey eğitimin en önemli boyutu olan ahlaki boyutla ilgili olarak da şunları söyledi: “Tüm bunları yapmak marifet değil. Yaptığınız uygulamayı başka bir şeyle tamamlamanız gerekiyor. Yani çocuklarınıza aynı zamanda toplumsal ahlakî değerleri de vermeniz gerekiyor. Sosyal sorumluluklarını öğretmeniz gerekiyor. Toplumun sahip olduğu birtakım değerleri eğer onlar taşımazlarsa o teknolojiyle öğrendiği şeyleri iyiye kullanmazlar. Bu bilgiye ve yeteneklere sahip olmalılar ama aynı zamanda bu toplumun sahip olduğu temel değerleri de taşımalılar.  Sadece teknolojik boyutun önemsenmesi giderek nesilleri toplumun değerlerinden uzaklaştıran sonuçlara götürebilir. İnşallah bu vesile ile bunlara yönelik düzenlemeleri yapacağız.”

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer Bey konuşmasını şöyle bitirdi: “Bu dönem üzerinde duracağımız konular var. Mesela şu şekilcilikten vazgeçelim. İşin esasına işin özüne bakalım. İşi hamaset görüntüsünden çıkartalım, gerçek bir zemine oturtalım. Bütün bunlar için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bilgi desteği olur, dua desteği olur,  güven desteği olur, her türlü desteği bekliyoruz. Sizlerin yüzünü kara çıkarmayacağız inşallah.“ Umuyoruz ki Bakan Bey’in bu sözleri kılık ve kıyafete yönelik olarak yapılan yanlış uygulamaların biteceğinin bir müjdesidir.

Milli Gazete camiası da oradaydı

Yapılan bu konuşmaların ardından yemeğe geçildi. Bu arada Topkapı Çinili Cami imam hatibi Ahmet Yuter Hoca okuduğu şiirsel dua ile programa renk kattı. Son olarak Münzevi Cami ilahi grubu sahne aldı.

Bu düğün merasimi vesilesiyle tanıdığımız, sevdiğimiz, saydığımız, birçok büyüğümüzü bir arada görme fırsatımız oldu. Gözüme çarpanlar arasında Sultan Ahmet Camisi imam hatibi Emrullah Hatipoğlu Hocamız da vardı… Milli Gazete’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Necdet Kutsal Ağabeyi gazeteden ayrıldıktan sonra ilk defa burada görmüş olduk. Ayaküzeri hal hatır sorduktan sonra hürmetlerimizi iletip ayrıldık. Milli Gazete’nin yeni Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş Bey’e de “hayırlı olsun” dileklerimizi ilettik. Daha birçok büyüğümüzle karşılaştığımız bu düğün merasiminden Mahmut Toptaş Hocamızın ellerini öperek ayrıldık. Allah Mahmut Toptaş Hocamıza hayırlı ve uzun ömürler versin. Yeni evli genç kardeşlerimize de iki cihanda mutluluklar ihsan etsin.

Aydın Başar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 10:37
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13