LYS'de İslamcılara boykot bitti mi?

ÖSYM'nin başından beri yok saydığı bu milletin izzeti, onuru yazarlarımızın, şairlerimizin isimleri sınavlarda görünmeye başladı nihayet!

LYS'de İslamcılara boykot bitti mi?

 

İki gün önce yapılan LYS Edebiyat oturumunda idim. Yıllardır girdiğimiz ÖSYM sınavlarında Nurullah Ataç’lı, Fazıl Hüsnü Dağlarca’lı, biz öğrencilerin OMO diye şifrelediği Orhan Veli, Melih Cevdet Anday, Orhon Seyfi Orhon cevaplı sorulardan ciddi derecede sıkılmıştık.

Çoğu kez sorunun tamamını okumadan mezkûr şahısların bulunduğu cevap şıkkını işaretlediğimi hatırlarım. Nedir bu adamlar, kimdir ki her sınavda karşımıza çıkar da birkaç dizesi yer edinmemiştir şu milletin dimağında. Kimseyi küçümsemek değil amacım elbet ama şöyle biraz hayatlarına baktığımda şaşırtmıyordu sorulardaki edebiyatçıların genel profili…

Lakin son girdiğim ÖSYM sınavında, LYS-3 edebiyat testinde hiç beklemediğim sürprizler beni bekliyordu. O da neyin nesiydi, ÖSYM’de devrim mi olmuştu, yoksa ben Dünyabizim’in hazırladığı bir test mi çözüyordum.

Müslüman şair ve yazarlar cevap şıkları düzeyinde de olsa yer alabildi testte

Hayır, bunların hiçbiri değildi elbet. Basbaya bildiğimiz turuncu ÖSYM ambleminin olduğu soru kitapçığında yer alıyordu bu sorular evet. Yıllardır dört gözle beklediğimiz Müslüman edebiyatçı boykotu aşılmış gibi görünüyordu. Düşünebiliyor musunuz, bir üniversiteye giriş sınavında İsmet Özel, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören gibi çok değerli Müslüman şair ve yazarlar cevap şıkları düzeyinde de olsa yer alabilmişti testte. (Umarım birileri “ne yani, diğer edebiyatçılar Müslüman değil miydi” diye yorum yazmaz!)Necip Fazıl, Bir Adam Yaratmak

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl zikredilmeden konulmuştu şıklara. Bu da iyiydi yani. Bu da bir gelişmeydi sonuçta. Yıllar yılı edebiyat boykotuna uğrayarak edebiyatın üvey evladı muamelesi bile çok görülen büyüklerimizin şimdilik cevap şıklarında dahi yer bulabilmesi gelecek adına bizleri umutlandırmadı değil.

Kitapla da işi olmayan edebiyat öğretmenleri türedi ama…

Her sınavda bizim çözmekten sıkıldığımız ama onların sormaktan sıkılmadığı Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Halit Ziya Uşaklıgil, Reşat Nuri Güntekin kadar önemli değil sanıyordu liselerde arkadaşlarımız bizim okuduğumuz büyük yazarların kitaplarını elimizde gördüklerinde.

İslam’a yabana bakar gibi bakan edebiyat öğretmenlerimiz, okuduğumuz yazarların ismini dahi duymamış oluyordu. Sonradan onların yerini dindar olup da Müslüman yazarları, şairleri, fikir adamlarını tanımayan edebiyat öğretmenleri de almakta gecikmedi. Sistemin değer vermediği yazarı yazardan saymayan ama zaten kitapla da işi olmayan edebiyat öğretmenleri türemişti.

Sezai Karakoç’un hiç değilse milyonları etkileyen Mona Roza’sı da mı etkili değildi bir Beş Hececiler kadar? Artık öyle bir duruma düşülmüştü ki, üniversite sınavında konu olmayan, adı geçmeyen yazar yazardan sayılmıyordu. Konu ile ilgili geçen yıl değerli yazar Necip Tosun'un bizzat kızıyla başından geçen olayı hatırlatalım sizlere. Tosun, üniversite sınavındaki bir soruda kendisinden paragraf alınması ile kızının gözünde yazar olarak birden büyüdüğünü gözlemlediğini yazmıştı.

Kim bilir, haddi aşar belki ÖSYM…

Kim bilir yakın zamanda Erdem Bayazıt’ı, Abdurrahim Karakoç’u, İbrahim Tenekeci’yi şiirde; Ömer Faruk Dönmez’i, Nuri Pakdil’i, Atasoy Müftüoğlu’nu, Arif Ay'ı, Cihan Aktaş'ı, Güray Süngü'yü, Hasan Aycın'ı, Reşit Güngör Kalkan’ı, Gökhan Özcan’ı birer soru paragrafının cevap şıklarını Gökhan Özcanişaretlerken görür çocuklarımız. Kim bilir, Sezai Karakoç şiirlerindeki edebî sanatları soran soruları, Necip Fazıl’ın eserlerini, İsmet Özel’in yakın zaman şiirine vurduğu damgayı, Cahit Zarifoğlu’nun şiire getirdiğini de görmek kısmet olur sorularda. Kim bilir, haddi aşar belki ÖSYM, köşe yazısı sorusu olarak sorar bir Hakan Albayrak’ı, bir Dücane Cündioğlu’nu ve sınav anında kalbimiz sıkışır heyecandan. Sorulmadı diye, sorulandan daha aşağı değil ya bu isimler!

Söylemeden edemeyeceğim; içimizi burkan bir şey var: Çoktan seçmeli test yöntemine çocuklarımızın maruz bırakılması! Bu sınav sistemi bir an evvel değişmelidir! Okullar imtihanlarını kendileri yapmalıdır. Çünkü test sistemi aslında bir iyilik değil, kötülük! Yine de ÖSYM'nin, hazırladığı binlerce soruyu dar bir ideolojik çerçeveden çıkarıp, etkisi Anadolu sınırlarını aşmış bu değerli isimleri edebiyat müfredatına alması gerçekten sevindirdi beni. Umarız sadece bu kadar isimle ve cevap şıklarıyla sınırlı kalmaz bu gelişme!

 

Emrullah Çakır heyecanlandı ve umud etti

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 11:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif Akçalı
Arif Akçalı - 7 yıl Önce

Bu güzel temenni için Emrullah Çakır kardeşime çok teşekkür ediyorum.

derya sabuncu
derya sabuncu - 7 yıl Önce

ÖSYM de değişecek, YÖK de! Dünya Bizim nasılsa! Eyvallah Emrullah kardeş!

banner19

banner13