Literatürü bulandırmadan davet et!

Hanifi Tosun, Sakarya’da davet sorumluluğumuz üzerine bir konferans verdi..

Literatürü bulandırmadan davet et!

 

Anadolu Öğrenci Birliği’nin Sakarya’daki kolu olan Mavera-der olarak SAKVA’da 13 Ekim’de “21. Yüzyılda Davet Sorumluluğumuz” konulu seminer için yazar Hanifi Tosun Hocamızı ağırladık.

Hanifi Tosun, konuşmasına “hakiki, çok yönlü ve ebedileşen davetçi nasıl olmalıdır”, “eğer davetçi olmazsak neler olur” sorularına cevap vererek başladı. Sahabe Musab bin Umeyr’in Yesrib’i Medineleştirdiği ve Medine ruhunu harekete geçirdiği gibi bizlerin de onları örnek almamız gerektiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebedileşenler içinde ismimiz yer alsın, arkamızda namazlarından sonra bize de dua eden insanlar bırakalım, davet görevimizi yapıp ebedileşelim.Hanifi Tosun

İyi olmak yetmiyor, aktif iyi olmak gerekiyor

Her insan bizim sorumluluğumuzdadır. Allah, ‘diri diri toprağa gömülen kızın hesabı sorulduğu zaman…’ diyerek de sorumluluğumuzu bize açıkça göstermiştir. İbadetimiz tam olsa da bu davet meselesi yüzünden kaybedenlerden olabiliriz. Dualarımız icabet edilen dualar olmalı ki, Allah makbul eylesin, bunun yolu da davetten geçer. Belki zaman ve mekân değişmiştir fakat insanın ve insanlığın sorunu hiçbir zaman değişmemiştir.

Davetçi davet görevinin yanında bilenlere de hatırlatma yapmak zorundadır. Hikmet olmadan davet olmaz, bu yolun sonu ya nurdur ya nar, insanları bu yola ancak hikmet ve öğütle çağırabiliriz. Bu yolda davet yapılacak toplumu da tanımamız ve o toplumun adet ve gelenekleriyle savaşmadan davet etmemiz gerekiyor.”

Nasıl bir üslup?

Hanifi Tosun, sözlerinin devamında Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in yanlış abdest alan amcayı uyarmadaki üsluplarını hatırlattı. Yanlış abdest alan adama, “amca, kardeşimle anlaşamadık hangimizin doğru abdest aldığına siz karar verir misiniz?” dedikten sonra adamın onların abdest alışlarını görünce kendi hatasını anlaması bizim davet yaparken nasıl bir üslup kullanmamız gerektiğine dair örnek bir hadisedir.

Son olarak, “istikamet üzere, dinî literatürü bulandırmadan bu yolda olmalıyız” diyerek konuşmasına son veren Hanifi Tosun Hocamıza teşekkür ediyoruz. Rabbim makbul edilen dualardan eylesin dualarımızı inşallah…

 

Sena Hatun Baylan haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Ekim 2012 Pazartesi 14:32 Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2012, 06:28
YORUM EKLE

banner19

banner36