banner17

Liseliler Osmanlı Arşivinde

İstanbul'da yaşayıp böyle bir kurumun varlığından dahi haberdar olunmamasını büyük bir eksiklik olarak gören öğrenciler arşive hayran kaldı.

Liseliler Osmanlı Arşivinde

Osmanlı İmparatorluğu’nun bürokrasisinin kayıt altında tutulduğu Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, liseli gençler tarafından ziyaret ediliyor. Yüz milyondan fazla belgenin bulunduğu arşive giden Zeytinburnu ilçesi, Adile Mermerci Anadolu Lisesi öğrencileri, görevliler tarafından gezdirildi. Tüm birimlerin tanıtıldığı bu kültür gezisi ile öğrenciler, bir belgenin kurumun eline geçmesinden, okuyucunun önüne gelene kadar geçen süreci tüm ayrıntılarıyla öğrendiler. Belgelerin bakım görmesinden, tasnif aşamasına, muhafaza edilmesinden dijital ortama geçirilmesine kadar yapılan işlemler öğrenciler tarafından yerinde gözlendi.

İstanbul’da yaşayıp böyle bir kurumun varlığından dahi haberdar olunmamasını büyük bir eksiklik olarak gören öğrenciler Tarih öğretmenlerinin nezaretinde bir dönem dünyaya hükmeden ve bugün topraklarında 30 yakın devletin bulunduğu Osmanlı Devleti’nin bütün bürokratik yazışmalarının bulunduğu, adeta geçmişle günümüz arasında bir köprü olan Başbakanlık Osmanlı Arşivini büyük bir dikkatle gezdiler. İlgililerin çok sıcak tavırlarıyla karşılaşan öğrenciler Osmanlı Tarihi derslerini bizzat bu imparatorluğun kayıtlarının tutulduğu binada işleyerek ne kadar büyük bir zenginliğe sahip olduklarını beyan ettiler. Özellikle bugün varlığını sürdüren ve eskiden Osmanlı Devletine bağlı olan otuza yakın devletin tarihçilerinin kendi tarihleriyle ilgili bir araştırma yapmaları için muhakkak Osmanlı Arşivlerine girmeleri gerektiği bilgisi gezilen yerin önemini bir kat daha arttırıyor.

Gezi sonrası öğrencilerle yapılan görüşmede Osmanlı Arşivini ziyaret etmeleri dolayısıyla tarifsiz bir mutluluk yaşadıklarını ve atalarının dünyayı nasıl bir düzen içerisinde yönettiklerini daha yakından gördüklerini dile getirdiler. Arşiv görevlilerine gösterdikleri nezaket dolayısıyla teşekkür eden Adile Mermerci Anadolu Lisesi öğrencileri arşivin muhakkak gezilmesi gerektiğini bütün liseli öğrencilere tavsiye ettiler.

 

Fatih Güldal bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2009, 08:07
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Adem Yazır
Ali Adem Yazır - 9 yıl Önce

Bazı şeyleri gidip yerinde görmek lazım.

Ezgi Gürgür
Ezgi Gürgür - 9 yıl Önce

Her odaya girdiğinizde ciğerlerinize dolan tarih kokusu bambaşka.Biz bunu tavsiye ediyoruz.

Batuhan Ataş
Batuhan Ataş - 9 yıl Önce

Bize bu muhteşem deneyimi yaşama imkanını sağlayan tarih öğretmenimiz Fatih Güldal'a ve bize gösterdikleri ilgi için başta Muzaffer Albayrak olmak üzere tüm arşiv çalışanlarına sonsuz teşekkürler.

~leyya~
~leyya~ - 9 yıl Önce

Geç bile kalınmış. Çok daha önceleri bu tada vardığımız için değerli yol göstericilerimize minnettarız. Şükür ki; Osmanlı'nın torunlarıyız. Geç kalınmış ve sindirilmiş bir toplum olmamak ümidiyle...

banner19

banner13

banner20