Âlim Kahraman: Yahya Kemal, göçmen bir kuştu

Yahya Kemal Beyatlı vefatının yıldönümünde Bâbıâli’de yâd edildi. Beyatlı hakkında değerli bir eser yazan Dr. Âlim Kahraman, “Tanpınar ona ‘Muhacir Kuş’ demişti. Ben de kitabıma Büyük Göçmen Kuşu adını verdim” dedi.

Âlim Kahraman: Yahya Kemal, göçmen bir kuştu

Türk şiirinin büyük üstadı Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 60. yılı dolayısıyla Bâbıâli’de yâd edildi. Edebiyatçı yazar Dr. Âlim Kahraman, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde, Beyatlı’nın hayatını, şiirlerini, ideallerini ve fikirlerini anlattı.

Mehmet Nuri Yardım’ın açış konuşmasını yaptığı toplantıda, Kahraman sözlerine şöyle başladı: “Bu akşam hepimiz Mehmet Nuri Bey’in konuğuyuz bir taraftan ama Yahya Kemal’in konuğuyuz, o da Yahya Kemal’in konuğu. Sevenler olarak burada bu akşam bir araya geldik.”

Otuz yıl önce çalışmalarına başladığı halde Yahya Kemal ile ilgili araştırmaların bitmediğini, halen yeni bilgilerin çıktığını belirten Kahraman, Yahya Kemal’in hayatı boyunca çok az mülakat verdiğini belirtti. Şiirde az olsun ama öz olsun felsefesini benimsediğini belirtirken yazılarında da büyük oranda bu ilkeyi benimsediğini ifade etti. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, Yahya Kemal hakkında “Muhacir Kuş” ifadesinden etkilenip kitabının adını Büyük Göçmen Kuş koyduğunu söyleyen Kahraman sözlerine şöyle devam etti:

“Bir evi var, bir yuvası var. İstanbul’a gönülden bağlı ama Niş’ten başlıyor, Üsküp, Selanik hatta bir ara ailesi Bursa’ya kadar geliyorlar. Balkan olayları, savaşlar, Osmanlı’nın son yılları sonrasında İstanbul’a geliyor. Sonra Paris’e gidiyor. Dokuz yıl Paris’te kalıyor. Paris’ten dönüyor, 1926 yılında büyükelçilik ile görevlendirilip yine Avrupa tarafına gidiyor. 1932’den sonra acıklı durumlar ile dönüyor.”

Kahraman, Yahya Kemal hakkında yaptığı kitap çalışması, ve Yahya Kemal araştırma zevki hakkında bilgiler paylaştı. Ayrıca Nihad Sami Banarlı’nın çabaları hakkında bilgi verdi. Mehmet Kaplan’ın Yahya Kemal ile dostluğuna değindi. Hayatı boyunca kitabının yayınlamadığı gibi değişik yönlerinin ve özelliklerinin olduğunu belirten Kahraman, Yahya Kemal’in dostlukları, hatıralarını anlatırken Orhan Okay gibi kıymetli hocaları da yâd etti. Yahya Kemal’in özellikle fikir adamlığı üzerinde duruldu.

Dinleyicilerin katkıları, soru cevapları ile devam eden toplantı hatıra fotoğraf çekimi ardından sona erdi.

Yahya Kemal’i de yazdı

Yahya Kemal’i kaleme alan yazarlar arasında bulunan Dr. Âlim Kahraman, 1956 yılında Manisa Kula’da doğdu. Manisa Lisesi ve İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Yahya Kemal hakkındaki teziyle yüksek lisans, eleştiri üzerine hazırladığı teziyle doktorasını tamamladı. Üniversitede uzun yıllar öğretim görevlisi ve üyesi olarak dersler verdi. 1980’den beri edebiyat dünyası içinde oldu. Öykü, eleştiri, deneme çalışmalarını, Mavera, Yönelişler, Yedi İklim ve Kaşgar gibi dergilerde ara vermeden sürdürdü. Bilimsel yazıları, yurt içi ve yurt dışında çıkan dergi ve kitaplarla İSAM tarafından yayımlanmakta olan TDV İslam Ansiklopedisi’nde yer aldı.

Yazdığı ve hazırladığı eserlerden bazıları şöyle: Yahya Kemal Büyük Göçmen Kuş,  Rüzgârın Söyledikleri - Hikâye-i Şâbur Çelebi, Cahit Zarifoğlu’yla Yedi Yıl, Modern Türk Hikâyesi, Yazmak Bana Göre Değil, Tanıdığım Orhan Okay, Yazarak Yaşamak, Bir Duyarlığın Çağdaş Biçimleri, Okumaya Giriş, Çalışan Saat, Toprağı İşleyen Kalem, Edebiyatın Saklı Dili, Edebiyatın İç Yapısı, Atikvalide, Kayıp Hikayeci, Geçit, Cahit Zarifoğlu: Yürek Safında Bir Şair, Rasim Özdenören Işıyan Kelimeler, Üsküdar Zaman Aynasında, Edebiyatın Belleğinde Yaşayan Beykoz, Üsküdarlı Meşhurlar Ansiklopedisi.

Yayın Tarihi: 03 Kasım 2018 Cumartesi 16:01 Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 09:09
YORUM EKLE

banner19

banner36