Latin Amerika'da ilginç iddia!

Capoeira Müslüman dövüş sanatı mı? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Latin Amerika'da ilginç iddia!

Daha çok 90’lı yıllarda özel televizyonların da artmasıyla beraber savunma sporlarına ilişkin filmler revaçtaydı. HBB’de ‘yengeç vuruşu’ ya da ‘maymun aparkatı’ adlı ilginç dövüş konseptlerinin yer aldığı Çin’den devşirilen filmler (‘devşirilen’ diyorum, çünkü bu filmlerde Türkçe’nin en seçkin kelimeleriyle konuşan Kung-Fu üstadlarından Türkçe’yi lehçeleriyle konuşabilen ‘çekirgeler’ mevcuttu) yayınlanırken İnterStar’da ise ABD’li ama uzak doğu sporlarını kantinde çocuk dövecek kadar bilen ‘Karate Kid’ filmleri dönüyordu. Sinema seyircileri Steven Seagal’le ‘aikido’, Jackhie Chan’le ‘karate’yi izlerken 1993’te yeni bir türe alan açıldı ya da yeni bir spor daha tecimselliğe ‘kazandırıldı’: Capoeira…Capoeira

Brezilyalıların ataları kim?

Brezilya’da çokça bağlısı bulunan Capoeira dövüş sanatı, Hollywood imzalı Marc Dacascos’un oynadığı “Only The Strong” (Güçlülerin Dünyası) adlı filmle varoş semtlerime ‘bir ışık gibi’ doğdu. “Kobra” ya da “Ejder” çetesi adlarını verdiğimiz çocuk çetelerinin takip ettiği neşriyatlarından olan dövüş dergilerinde yer alan Van Damme’ın kapak resmindeki hükümranlığı biterek Marc Dacascos tahtı ele geçirdi.

İşte bu dövüşün ya da sanatın Brezilya kökenli bir sanat olma iddiasına dünyaca ünlü Capoeira hocalarından ve yeni Müslümanlardan Versatil İsmail yeni bir iddiayla cevap vererek Brezilya’nın ünlü ‘ata sporunun’ Portekizli işgalciler zamanında Afrika’dan ülkeye çalıştırılmak üzere getirilen Afrikalı Müslümanlara ait olduğunu söyledi. Versatil İsmail böylelikle Brezilyalıların hem ataları konusuna hem de sporuna bir telmih notu bıraktı.

Capoeira
(+)

Angola tarzında Hz. Hamza farkı

Afrika uzmanı Ahmet Kavas’ın ifadesiyle “Osmanlı döneminde Afrika Afrikalılarındı” ifadesinin yok olduğu dönemlerde yani 1550’lerde Senegal, Gambiya, Gine, Mali gibi ülkelerden ‘Amistad’ gemilerine bindirilen Müslüman Afrikalılar çıkınlarında Brezilya’ya sadece yoksulluk, yitiklik duygularını getirmemiş, ileride “Büyük Devrim” adıyla anılacak olan isyana kadar saklı tutacakları direniş sanatı Capoeira’yı da kıtaya taşımışlar. Versatil İsmail bu iddiasını dikkat çekici bir temele yaslıyor. Brezilya’da Afrikalıları İslam’dan ayırarak köksüz bırakma politikaları sonuç vermiş; Müslümanların bu savunma sanatında kullandığı ‘La İlahe illallah’ kelimesi Capoeira müziğinde ara geçişlerde kullanılan ‘La la ue la la ue la la ue la la e la’ ifadesine dönüştürülmüş.Versatil İsmail

Versatil İsmail, Capoeira’da “Angola” ve “Regional” tarzlarının ön plana çıktığını, Angola tarzının güreşe benzer bir savunma türü olduğunu ve Hz. Hamza’nın güreşçi yönünün Müslüman toplumlarca övülerek Angola tarzında güreşin etkisinin olduğunun altını çiziyor.

Diğer tarz olan ‘Regional’ın akrobatik olan Capoeira türü olduğunu ve hareketli olma özelliğini Brezilya’da kazandığını, dünyada en çok bilinen Capoeira türünün de Regional olduğunu vurguluyor. Bakalım Mersatil İsmail’in ortaya koyduğu Capoeira’yla ilgili bu heyecan verici tez Latin Amerika üzerine çalışan araştırmacılar tarafından teyit edilecek mi?

 

Yusuf Ziya Gökçek bizim için irdeledi

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 18:52
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13