Kütüphanede konuşuyorlar öğretmenim

Kütüphaneler Haftası münasebeti ile Tarık Tufan ve Yusuf Çağlar Hoca Üveys Kütüphanesinde idiler. Biz de oradaydık.

Kütüphanede konuşuyorlar öğretmenim

Kütüphane haftası dolayısıyla birçok yerde birçok program yapıldı, yapılıyor. Aslına bakarsanız belirli gün ve haftalarla ilgili olumlu kanaatlere sahip olmasam da bu haftaların yapılan etkinliğin değeriyle olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. İşte onlardan birini geçtiğimiz cumartesi günü yani 2 Nisan günü Fatih’teki Hoca Üveys Kütüphanesi’nde yaşadık.

Fatih Güldal
Fatih Güldal

Önce kütüphaneden bahsedelim…

Hoca Üveys Kütüphanesi 20 binin üzerinde kitap sayısıyla kitap dostlarına hizmet veren bir mahalle kütüphanesi. Hoca Üveys’in bir mahalle kütüphanesi olduğunu düşünürsek bu kitap sayısı oldukça iyi. Ancak bu kütüphane sadece bir kütüphane değil. Aynı zamanda elle tutulur çalışmaların da yapıldığı bir mekân. Çünkü bu kütüphane Hoca Üveys Kültür Merkezi ve Veysel Karani Cami Hizmet Vakfı gibi müesseselerle birlikte çalışıyor. Kütüphane ve kültür merkezi bünyesinde pek çok üniversite öğrencisi hem kültürel gelişimlerini sağlıyor, hem de burada faaliyetler yapabiliyorlar. 2 Nisan günü düzenlenen sergi ve konuşmalar bunun güzel örneklerinden biriydi.

Tarık Tufan
Tarık Tufan

Kültür Dergisi geri dönecek mi?

Bir süredir yayın hayatına belirsiz bir süre ara vermiş olan Kültür Dergisi de bu çatı altında yayın hayatını sürdürüyor idi. Kütüphane Haftası sebebiyle düzenlenen sergi ve konuşmalara katıldığımda bizi karşılayan derginin editörü Fatih Güldal’a dergiyi de sordum. Vakfın başkanı bir beyefendiye soruyu yanımda iletti ve “çıkacak inşallah” cevabını aldık. Sanırım bir takım çalışmalar yapılıyor derginin tekrar yayın hayatına dönmesi için. Çünkü Kültür Dergisi maliyeti yüksek, maddi getirisi düşük bir dergi. Sadece satış getirisiyle sürecek bir yayın değil.

Tarık Tufan, Yusuf Çağlar
Tarık Tufan, Yusuf Çağlar

Yusuf Çağlar ve Tarık Tufan…

2 Nisan günü oldukça uzun süre yağmur sağanak sağanak yağdı. İstanbul’da ulaşım şartlarını düşünürseniz bazen büyük bir keyif olmasına rağmen bazen de bir yerden bir yere gitmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Böyle yoğun bir yağmur altında Hoca Üveys’teki etkinliğe giderken çok fazla kişinin geleceğini sanmıyordum. Gecikmeli olarak kütüphaneye vardım. Oldukça ıslanmıştım ama buna değdi. Kütüphanede Yusuf Çağlar’ın arşivinden oldukça çarpıcı eserler sergileniyordu. Aynı zamanda kütüphanenin alt katında da Yusuf Çağlar’ın konuşması varmış. En azından sonuna yetişeyim diye alt kata indiğimde Yusuf Çağlar’ın konuşması bitmişti. Arşivinden çok şeyi görmeyi kaçırdığımı biliyordum, sergidekilerle yetindim.  

Yusuf Çağlar’dan sonra Tarık Tufan bir konuşma yapacaktı. Aradaki zamanda Fatih Güldal, Yusuf Çağlar ve Tarık Tufan’la sohbet etme fırsatı elde ettim. Akabinde Tarık Tufan konuşmasına başladı.

Kütüphanede konuşmak bereketli

Tufan, kütüphanede konuşmanın güzel ve bereketli bir şey olduğundan bahsederek konuşmasına başladı. Ardından insan mekân ilişkisine değindi. Madem insan an be an yaratılıyordu mekân da buna dâhildi. Ve Fatih’te yaşıyor olmak sadece sokakların ve mekânların isimlerini takip ederek bile insana yürünecek bir yol açıyordu. Hoca Üveys de bunlardan biriydi tabii ki.

Konuşmasını “dijital dünyada okur-yazar olmak” başlığına getirene kadar öncelikle bir modernizm  eleştirisi yapan Tufan’a göre dijital dünyada biz okumuyoruz, bakıyoruz. Ve dijital dünya metinle aramıza bir mesafe koyar. Böylece hakikat ilgisini kuramayız.

Konuşmasını esprili bir üslupla sürdüren Tarık Tufan konuşması sonrasında kendisine Yusuf Çağlar tarafından (Hoca Üveys Kütüphanesi adına) hediye takdimi yapıldı. Ardından uzun süre kitap imzalayan Tufan okuyucularıyla sohbet etti. O sırada Fatih Güldal’ın eşiyle aralarında geçen bir cümleye dikkat kesildim: "Bize her gün kütüphaneler haftası".

 

 

Besim Bal olay yerinden bildirdi

Yayın Tarihi: 04 Nisan 2011 Pazartesi 09:09 Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 23:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
lale
lale - 10 yıl Önce

ben de oradaydım. hakikaten gelemeyenler çok şey kaçırdı. çok bereketli, huzurlu, sıcacık ve güzel bir ortamdı. katılımcılarla, dinleyicilerle, konuşulanlar ve sergilenenlerle.... emeği geçenlere sonsuz teşekkürler...

HÜK (HOCA ÜVEYS KÜTÜPHANESİ) ÜYESİ
HÜK (HOCA ÜVEYS KÜTÜPHANESİ) ÜYESİ - 10 yıl Önce

Evet yağmura rağmen güzel bir proram oldu. Sergi ve Yusuf beyin sunumu çok güzeldi. Harf inkılabının öncesinde ve sonrasında yazılmış 20. asrın ilk yıllarına ait ders kitapları, şiir, masal, hikaye kitapları çok güzeldi. Bu özel koleksiyonu kaçırmayın. Malum, artık dijital dünyanın okuruyuz:) Tarık Tufan Beyin sohbetini keyifle dinleyen gençlerin ilgilendiği de başlıktaki okur yazar olmak kısmı idi. Dilerim bu topluma her gün kütüphaneler günü olur .

banner26