Kur’an Seferberliği'ne çağrı

Fatma Serap Karamollaoğlu’nun yıllardır evde sürdürdüğü Kur’ân dersleri “Kur’an Seferberliği” adıyla dijital ortama taşındı. Mehmet Erken yazdı.

Kur’an Seferberliği'ne çağrı

Fatma Serap Karamollaoğlu, yıllardır evinde derslerine devam ediyor. Bu sene de yeni dönemde yeni bir grup ile derse başladığında, öğrencileri ile yeni bir yol denemeye karar vermiş: Herkes her gün en az yarım saat, Kur’an’dan belirli bir sayfa ile hemhal olacak. Arapçasını okuyacak, yavaş okuyorsa okuyuşu hızlanacak, hızlı okuyorsa defalarca okuyacak, belki ezberleyecek, Arapçası iyi ise kelimelere, anlama kafa yoracak, ya da mealini okuyacak, tefsirini okuyacak.

Grup olarak bu amaçla hatim başlatmışlar. Her gün herkes aynı sayfayı okuyor. Bir Whatsapp grubu kurmuşlar, hoca da her gün sabah namazı vakti, kıdemli talebeleri ile beraber hazırladıkları ilgili sayfaya dair notları, dikkat çeken noktaları ya da tefsiri paylaşıyor.

Faaliyet grup paydaşların hoşuna gidince eşlerini dostlarını eklemeyi talep etmişler. Buraya kadar her şey normal iken, iş etrafa yayılmaya başlayınca 1 haftada birkaç bin kişilik talep birikmiş. Whatsapp programı bu büyüklükte gruplara izin vermediği için Telegram programında grup kurulup paylaşımlar burada devam etmeye başlamış. Hem dışarıdan takip etmek isteyenlere hem de gruba alamadıkları erkekler de notları görebilsin diye bir site açılmış. Fakat bu faaliyeti takibe niyetli erkekler için de ay sonunda bir grup kurulmasına karar verilmiş.

Çok katılımlı grup denince insanın aklına haliyle, sürekli mesajların geldiği bir karmaşa geliyor fakat bu grup içinde idareciler dışında mesaj atılmasına izin verilmiyor. Ayın 1 günü katılımcılar sorularını soruyorlar. Gerekli durumlarda katılımcılar sorularını yöneticilere iletebiliyor, onlar da gerekli gördükleri soru ve paylaşımları grup ile paylaşabiliyorlar. Bu anlamda sadece amacı için kullanılan bir grup olduğunu söyleyebiliriz.

Grubun hedefini izah eden metni aşağıya alıntılıyorum. Grubun hedefleri yanında, çalışma yöntemini ve işleyişini şu linkten öğrenebilirsiniz: https://kuranseferberligi.wordpress.com/

1-Her gün bir Kur’ân sayfasını Arapça aslından ve mealinden okumak. Okumayı bilmeyenler bir internet sitesinden Arapça okunuşu dinleyip meal okuyabilir. Bu; bizim ilk hedefimiz. Böylece iki yıl sonunda hem Arapça orijinalinden, hem de Türkçe mealinden iki hatim yapmış olacağız. Arapça bilenler için hedef yarım saat Kur’ân’ın bizzat aslıyla, yani Arapçasıyla meşgul olmak. Bu hedefi gerçekleştirirken 21 kere okuyanlar varsa bu kadar okumayla sayfayı ezberleyebilir. Bunun için okurken ezberleme hedefimiz olmalıdır. Tam sayfayı ezberleyip o günkü namazlarımızda o sayfayı okuyarak tekrar edebiliriz. Sonra tekrar etmediğimiz için unutacak olsak da bu çalışma daha sonra zihnimizde bir Kur’ân haritası olmasına yardım edecektir. Tam sayfayı ezberleyemesek de, yarım sayfayı ya da 5 satırı, hiç olmadı bir ayeti ezberleyebiliriz. Korkmayın, deneyin. Başardığınızı göreceksiniz.

2-Bu sayfayı mealden okuduğumuzda anlamadığımız, bizi şaşırtan şeylerle karşılaşabiliriz. Bunları tefsirlerden araştırmaya vaktimiz varsa taze taze araştıralım. Yoksa günlüğümüze not alalım. Her ayın son 5 günündeki molalarda bunları tefsirlerden araştıracak vaktimiz olacaktır. Bunu da yetiştiremezsek hatimimiz bittiğinde müsait olduğumuz zamanlarda bunları sırayla araştırabiliriz.

3-Arapça alt yapısı olanlar okudukları sayfadaki bilmedikleri kelimeleri manalarına bakmış olsalar da not almalı, zaman zaman bu kelimelerin manalarını tekrarlamalıdırlar.

4-Meal okurken hoşumuza giden ayetleri not alıp cevher ayetlerimiz olarak Arapçasıyla, mealiyle ezberleyebiliriz.

5-Biz her gün okuduğumuz sayfayla ilgili notlar paylaşıyoruz. Fazla vakti olmayıp, meal veya tefsirlere bakamayan arkadaşlarla o günkü sayfayla ilgili önemli gördüğümüz bilgileri paylaşmak istiyoruz. Bunun için daha ziyade kolayca ulaşılmayacak bilgileri seçiyoruz. Hepimizin alt yapısının farklı olması sebebiyle bu notlar özellikle Arapça bilgisi olmayanlar için biraz ağır ve anlaşılmaz olabilir. Bu notların okunması zorunlu değildir.

Gruba katılma linklerini ve grupların kurallarını şu linkten öğrenebilirsiniz: https://kuranseferberligi.wordpress.com/seferberlige-katilmak-istiyorum/

(Bahsettiğimiz gibi hanımlar için gruplar kurulmuş ve hareketlilik başlamış durumda, erkeklerin programı ise 25 Ekimde başlayacak.)

İlgililere duyurmuş olalım

Mehmet Erken

Yayın Tarihi: 23 Ekim 2019 Çarşamba 11:00 Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 15:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyma Aysal
Şeyma Aysal - 1 yıl Önce

Çok güzel bir çalışma dahil oldum ama ne yapacağım şimdi anlayamadım

banner26