Kuran Öğrenene Elmalılı Tefsiri

Kuran öğrenen herkese Elmalılı Tefsiri veriyoruz ilanını gazetede görseniz ne yaparsınız? Tarihte ne yapılmış Vehbi Vakkasoğlu söylüyor.

Kuran Öğrenene Elmalılı Tefsiri

Birlikte Rahmet Vardır

İstanbul’da çıkan ulusal dergilerin editörleri olarak ayda bir toplanıyoruz. Sitemizi uzun zamandır takip edenler bu bilgiye zaten sahipti. Bu ayın toplantısına değinmeden önce bilmeyenler için bu hatırlatmamızı yeniden yapmış olalım.

Moral DünyasıMoral Dünyası dergisinin Yenibosna’da yer alan binasında bu ayın toplantısını yaptık. Cafcaf, Yeni Dünya, İkindi Yağmuru, Kur’ani Hayat, Kültür ve Moral Dünyası dergisi editörleri ile ramazan öncesi son toplantının çaylarını yudumladık. Karakalem, Umran, Birdirbir, Rıhle dergilerinin editörleri ise mazeretlerine binaen gelemediler. Konumuz dağıtım problemleri olduğu için bu problemlerin çözümlerini aradık.

 Dergilere Kolayca Ulaşıyorsunuz

Editör toplantıların en sevdiğim yönlerinden birisi de dergilere kolayca ulaşabilmek. Kıymetli dostlar ile sohbet imkanını elbette göz ardı etmiyoruz. Bu toplantımızın sonunda da dergilerin son sayılarını aldık ve okumaya koyulduk.

 

Moral Dünyası 65

Moral Dünyası dergisi bizlere 65. sayısını armağan etti. Kapak dosyası olarak “kıyamet”in seçildiği dergide Yavuz Bahadıroğlu Doğu Türkistan’ı, Mehmet Paksu ise mükemmel orucu yazmış. Ayrıca derginin orta sayfasında muhteşem bir “yakarış” var.

“Ey çabuk razı olan! Duadan başka bir şeye sahip değilim, affet beni! Muhakkak ki Sen her istediğini yaparsın” Hz. Ali’nin meşhur Kumeyl Duası alıntılanmış.

 

Vehbi VakkasoğluVehbi Vakkasoğlu Neler Anlatmış

Derginin ilgi çeken sayfalarından birisi de Vehbi Vakkasoğlu ile yapılan söyleşi olmuş. Vehbi Vakkasoğlu’nun, çocukluk ve gençlik yıllarını anlattığı söyleşide ilginç satırlar var.

 

Kuran Okudu, Tefsiri Kazandı.

Vakkasoğlu’nun gençliğinde arkadaşları arasında Elmalılı Hamdi Yazır’ın tefsirine sahip olabilmek büyük bir hayalmiş. Hatta Vakkasoğlu, bir ankette “Paranız olsa ne yapardınız?” sorusuna “Elmalılı Tefsiri alırım” cevabını vermiş.

Kazım Karabekir Paşa’nın damadı Faruk Özerengil’in bununla ilgili ilginç bir hatırası varmış. Özerengil bir gün gazetede “Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenen üniversite talebelerine İstanbul Müftülüğü Elmalılı Tefsiri hediye edecek” diye bir ilan görür. Bunun üzerine Özerengil hemen bir elifba cüzü alarak çalışmaya başlar. Kendi kendine okumasını öğrenir. Adrese giderek kapıyı çalar, kapıyı yaşlı bir zat açar. Özerengil, gazetedeki ilan için geldiğini söyleyince içeriye alarak iltifatlarda bulunur o yaşlı zat. Hemen bir Kur’an-ı Kerim getirterek okumasını ister. Özerengil okuyor ama ne okuma! Özerengil’in tabiri ile “kafasını kırıp, gözünü morartarak”. Ama yaşlı zat hiç bozuntuya vermiyor, sürekli “Aferin, demek kendi kendine öğrendin, maşallah” diye iltifatlarda bulunuyor. Sonunda “Kendini biraz daha geliştir” diyerek iltifatlarla 10 ciltlik eseri verir. Özerengil dışarı çıkınca “Kimdi o mübarek yaşlı zat” diye sorar. “İstanbul Müftüsü Ömer Nasuhi Bilmen” denilince çok şaşırır. Bir müftünün bir talebeyle bu kadar yakından ilgilenmesine şaşırır. Meğerse Özerengil o ilan üzerine müftülüğe giden tek üniversite talebesiymiş.

Söyleşide o dönemlere ait bu ve benzeri bir çok incelikleri yakalamanız mümkün.

 

Başka Neler Var

Moral Dünyası dergisi ayrıca “Ramazan’da sağlıklı beslenme” ve “hurma” ile alakalı doyurucu yazılara da yer vermiş. Yıllardır yürüyüşünü sürdüren bu güzel dergi hoş bir içerikle her ay binlerce okuruna ulaşıyor. İyi ediyor!

 

Cesur Küçük dikkat çekti

Yayın Tarihi: 20 Ağustos 2009 Perşembe 17:58 Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2009, 10:38
YORUM EKLE

banner19

banner36