Kültür Merkezleri neden 4 ay tatilde?!

Mantıksal olarak kültürel aktivitelerin en yoğun şekilde yaz aylarında yapılması gerekmez mi? Selim Sina Berk sordu..

Kültür Merkezleri neden 4 ay tatilde?!

 

Ağustos ayları ilginçtir. Yok, olmadı bu. Çok mu bodoslama girdik acaba habere? Bu ayda aklıma, isminden münhasır, ağustos böcekleri geliveriyor. Böyle patavatsızca yazıya başlamamın sebebi de bu galiba. Çünkü üretmeyen, tembel olan patavatsız olmaya meyillidir. Daha açık söylemek gerekirse yazın çalışmayan, kışın karıncanın kapısını utanmadan çalmak zorunda kalır. Ne yani, şimdi kendime patavatsız, tembel mi diyorum ben? Bilemiyorum.

Durun durun. Evet, asıl konuşmak istediğim konuyu buldum: “Üretim”. Doğanın kanunları doğrultusunda üretimin ihtiyaçtan doğduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar ihtiyaçları olan materyali üretmek için ise belli başlı ön hazırlıklar yapmak zorundadırlar.

Kültür merkezleri yazın neden kapalı?

Konuyu buradan ülkemizdeki kültür sanat faaliyetlerine getirmek istiyorum. Edebiyat dergilerinin takip edilirliği, roman dışındaki edebî türlerin okunurluğu (ki roman’ın okunurluğu da muğlâk bir konu), “kaliteli sanat filmlerinin” gişeleri ortada. Yani bir ihtiyaç durumu söz konusu. Çözüm kapısı ise açık. Üretim için lazım olan ön koşulları oluşturmak. Panellere, dinletilere, konferanslara, sempozyumlara hız vermek. Bu çalışmaları hem üretilen materyal diye nitelendirebileceğimiz gibi, gelecekteki üretimlerin ön hazırlıkları olarak da görmemiz mümkün.Atatürk Kitaplığı

Ancak gelgelelim bizim memlekette işler nedense böyle yürümüyor. Saygıdeğer kimi abilerimiz Beyoğlu’nu kirli bir yer olarak bulsa da İstanbul’da kültür sanat etkinliklerinin önemli bir kısmı Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor. Pardon daha doğrusu şöyle demeliydim: “kültür ve sanat etkinliklerinin çoğu ‘kış aylarında’ Beyoğlu’nda gerçekleşiyor.” Haberimizin sebeb-i telifi de buradan geliyor.

İstiklal Caddesi’nin göbeğindeki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Mayıs ayının sonu itibariyle, Eylül ayının ortalarına kadar kapılarını kapatıyor. Yaklaşık dört ay boyunca sanat ve kültür faaliyetleri rafa kaldırılıyor. Bu durum sırf tek bir yer için geçerli değil. Taksim’in göbeğindeki Atatürk Kitaplığı’nda da vaziyet aynı. “Neden faaliyet yok” sorusunu sorduğumuz da ise (bu arada kültür merkezinde güvenlik görevlisi dışında muhatap bulamıyorsunuz), “yaz ayları olduğundan insanlar tatilde, şehir dışında, dinleniyorlar” gibi cevaplarla karşılaşıyorsunuz. Eee… O zaman bizim aklımıza da türlü türlü sorular geliyor. Memleket o kadar refah içerisinde de bizim mi haberimiz yok acaba diyoruz kendi kendimize. Baksanıza tatile. Dört ay. Maşallah. Kimse kusura bakmasın. Kışın çok mu çalıştılar ki şimdi bu denli uzun tatil yapıyorlar?

Yazın kültür sanat etkinliklerine ihtiyaç yok mu?

Ya da tamam belki gerçekten bizim haberimiz yok, bolluk içerisindeyiz memleketçe, arkadaşlar da çok çalıştı, geçtik bunu. Yukarıda söz ettik. Yahu hiç mi sanat-kültür organizasyonlarına ihtiyacımız yok? Ki mantıksal olarak kültürel aktivitelerin en yoğun şekilde yaz aylarında yapılması gerekmez mi? Okullar ve çoğu resmi kurum kapalı, gençler sokaklarda avare avare dolanıyorlar. Havalar güzel, gündüzler uzun, boş vakit oldukça çok. Yanı sıra diskolar açık, gece kulüpleri, atari salonları, kahvehaneler açık ancak kültür merkezi kepenk indirmiş.

Edebiyat dergilerinin zaten az olan takipçi kitlesinin yaz aylarında daha da azalması durumunun da aynı sebepten kaynaklandığı aşikâr. Galiba bu durumu değiştirmek için tatil algısını yeni baştan oluşturmak gerekecek. Bunun için de öncelikli olarak iyi bir böcek ilaçlaması yapılmalı. Göründüğü gibi her köşe başı ağustos böcekleriyle dolmuş. Rahatsız oluyoruz.

 

Selim Sina Berk şikayetçi

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2012, 11:43
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeliha ulaş
zeliha ulaş - 7 yıl Önce

Yazın İstanbul'da kalan biri olarak, istisnasız her yaz aynı konudan dert yanıyorum. Çok haklısınız,acaba bu konuda yapılabilecek neler var?

Helim Dur
Helim Dur - 7 yıl Önce

Kültür merkezleriyle ilgili soru ve haberin haklı bir gerekçesi olduğunu anlıyorum.İyi niyetle bir haber yapılmış.Ancak yazıda keşke daha dikkatli bir dil ve üslup kullanılabilinseymiş.Güvenlik görevlileri dışında bir yetkili bulunamaması(!)şaşırtıcı... Bu yazı,haber nitelikli bir yazı ise daha net bilgiler edinebilmeliydik.

banner19

banner13