Kültür Bakanı Cem Yılmaz'a ne diyecek?

Keşan Müftüsünün çıkışı gibi bir çıkışı Cem Yılmaz'ın on yıl önce yaptığı ortaya çıktı.

Kültür Bakanı Cem Yılmaz'a ne diyecek?

Evet itiraf ediyorum! Çocukken izlediğim filmlerinden sonra, evimizin bacasından gecenin bir yarısı Noel babanın gelmesini çok bekledim. Hatta aileme gece sobayı yakmamalarını, Noel babanın gelemeyeceğini söylemeyi düşünmüştüm. (Böyle bir şey yapsam orantısız şiddet kullanılacağını bildiğim için yapmadım tabi ki.) Çocuk aklımdan düşünmedim değil. Bu adam neden hep bacadan geliyor. Hâlbuki kapımızı çalsa… Size hediye getirdim dese… Biz kendisini davet etsek. Çay kahve ikram etsek. Türk misafirperverliğimizi göstersek olmaz mıydı?

İyi olsa bacadan değil kapıdan girerdi

Kültürümüze dahil edilmeye çalışılan bir karakter Noel Baba. Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri “Noel Baba diye birisi yok. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Dürüst birisi olsa kapıdan girerdi. Noel baba denilen şahsiyet efsanevi bir şahsiyet. Bizim kendi bayramlarımız vardır. Bayramlarımız bize yeter. Dışarıdan Noel bayramı gibi bir bayram ithal etmemize gerek yok. Evin penceresinden ve bacasından giren bir Noel Baba bize lazım değil.” diyor. Bunu derken amacı hayali bir kahraman bile olsa Noel Baba'nın bizim kültürümüzle uyuşmadığını vurgulamak.

Birand, haberi görmek istediği gibi anlatıyor

Mehmet Ali Birand, müftünün konuşmasının yer aldığı haberi sunarken gülme krizine tutuluyor. Müftü Yeniçeri, konuşmasında Noel Baba'nın hayali bir kahraman olduğunu belirtmesine rağmen haberin sonunda Mehmet Ali Birand diyor ki: “Ben bunu okuduğum zaman önce Müftü Bey’in şaka yaptığı zannettim. Fakat baktım hiç şaka yapıyor gibi değil. Gerçekten bir insan olduğunu sanıyor. Suratı öyle bir izlenim verdi.” Elbette Keşan Müftüsünün surat ifadesi ciddi. Hatta üslubuna sinirli bile diyebiliriz. Nasıl sinirlenmesin! Bu hayali kahraman her yerde karşımıza çıkıyor. Filmlerde en güzel şekilde işleniyor, hem çocuk zihinlerine hem büyük zihinlere. Çocuklarımızdan “Noel Baba neden bizim eve gelmiyor?” diye bir soruyla karşılaşırsak şaşırmayalım.

Güya müftüyü  alaya alıyorlar

Müftüyü alaya almak için haber metnine şöyle bir cümle de eklemişler. “Bu açıklamalardan sonra Diyanet, Keşan Müftüsü hakkında inceleme başlattı. Keşan’a Müfettiş yolladı. Müftü, Noel Babayı bir de müfettişlere anlatacak. Belli ki destanın ikinci bölümü yolda, yakında yazılacak. Keşan ve Ankara’da sahnelenecek.”

Kültür Bakanı Noel babayı gerçek zannediyor

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a, müftünün açıklamalarıyla ilgili görüşleri soruluyor. Sayın Bakan açıklamayı talihsizlik olarak değerlendiriyor ve diyor ki: “Santa Klaus veya Noel Baba ne derseniz deyin. Dünyada birçok ülkenin sahip çıkmaya çalıştığı önemli bir aziz, önemli bir isim. Bu Patara'da doğmuş diye bir bilgi var. Dünyanın Noel Baba diye bildiği kişi Patara'da doğmuş ve Myra'da Demre'de yaşamış olan Aziz Nikola diye bir bilgi var. Biz bunu destekliyoruz. Bu bilgiyi çürütmeye çalışmıyoruz. Çünkü bunun ülkemizin tanıtımında, dünyadaki başka insanların ülkemize ilgi göstermesine çok büyük katkısı oluyor. Ama arkadaşımızın birisi galiba üstüne vazife olmayan bir konu üzerinde konuşmuş. Hani Anadolu'da bir söz vardır, 'Cahille bal yenmez, alimle taş taşı' diye. Kendine göre bir iş yapmış, ama Diyanet hakkında soruşturma açmış. Diyanet’e teşekkür ederim.”

Müftüye “Noel babayı  gerçek sanıyor” diye gülen Mehmet Ali Birand, Bakanın açıklamalarını nasıl değerlendiriyor acaba? Kesinlikle ataların sözü doğru: “Cahille bal yenmez, alimle taş taşı”.

Biz Kültür Bakanını Cem Yılmaz'ın 2000 yılındaki bir gösterisine havale edelim. Noel Baba'yı bir de Cem Yılmaz'dan dinleyelim. Ama Cem Yılmaz anlatınca Birand'ın ve Bakanın  tepkisi farklı oluyor tabii. Son olarak Diyanet’in böyle bir konuda gerçekten inceleme başlattığına inanmak istemiyordum. Sitesine baktım ve beklediğim cevapla karşılaştım. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Twitter'da kişisel hesap açmış ve ilk mesajında da şunları yazmıştı: “Keşan Müftüsü hakkında herhangi bir inceleme veya soruşturma başlatılmamıştır. Yanlış haber üzerine yapılan yorumlar üzüntü vericidir. Buna rağmen ilginize ve hassasiyetinize teşekkürler.”

 

Meryem Uçar haber verdi

(Cem Yılmaz'ın mevzubahis videosunu izlemek için tıklayınız.)

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2012, 13:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet YAHYA
Ahmet YAHYA - 8 yıl Önce

Diyanetin yüzünü güldürdün.Uyumadığımızı ilan ettin.Hak daima üstündür.Eski camlar vbardak oldu. Başarılar değerli müftümüz.Keşan'da inan destan yazdın.

Ali
Ali - 8 yıl Önce

Ona ses etmez. Bilir kalbinin ne tarafa meylettiğini...

banner19

banner13