Kulak tıkama yeter!

Gül Dağına Giden Derviş: Olcay Yazıcı anısına , TYB'de bir anma programı düzenlendi.

Kulak tıkama yeter!

25 Eylül 2010 tarihinde Hakka kavuşan gazeteci-şair Olcay Yazıcı anısına, 15 Ocak saat 17’de TYB’de bir program düzenlendi. Gecenin onur konuğu Olcay Yazıcı’nın ailesi, programın gözbebeği Olcay’ın beş yaşındaki oğlu Abdullah Oğuz’du. Hınca hınç dolan salonda, herkes eylülün kırdığı gül şiirinin şairine gönül borcunu ödedi.

Olcay Yazıcı
Olcay Yazıcı

Allah’ı arayan şair

Programın başında Kur’ân-ı Kerim okunarak Yazıcı’nın ruhuna hediye edildi. Konukların Hafız Necati Öztürk’ün güzel sesinden Kur’ân-ı Kerim dinleme fırsatı bulup, gönüllerinden geçirdikleri amin şiarı, bir merhuma edilecek en güzel hediyeydi.

Olcay Yazıcı’nın en son Mehtap Tv’de katıldığı bir edebiyat programı ardından, resimlerinden oluşan bir slayt izleyicilere gösterildi. Slayt esnasında çalan müziğin derin havası, Olcay Yazıcı’nın okumuş olduğu duygusal şiirler, salonda derin bir sessizlik yarattı. İşte o muhteşem şiirden gönlümüze düşen bir kıta:

Çatallı yol ağzında şaşırıp kaldım derviş

Söyle hangi patika gül dağına gidermiş?

Uçurum kenarında düşle-ölüm gerçeği,

Ne zaman yeşerecek bu sahranın çiçeği?

Programda kimler konuştu?

Belkıs İbrahimhakkıoğlu
Belkıs İbrahimhakkıoğlu

Anma programında; Olcay Yazıcı’nın dostları şairle yaşadıkları hatıraları dile getirdi. Bu hatıraları dile getiren dostlar; Necati Öztürk, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Ali Ural, Niyazi Gedik, Bestami Yazgan, Ekrem Kaftan, Gazi Altun, Saadettin Kaplan, Cihat Şimşek, Hüseyin Sarıkoç, Ünal Bolat, Mehmet Nuri Yardım ve Fazlı Karaman idi.

TYB’yi temsilen konuşan Belkıs İbrahimhakkıoğlu programdaki en duygusal konuşmayı yaptı. Gözyaşlarına hakim olamaması, salondakileri de çok duygulandırdı. Konuşmaların genelinde Yazıcı’nın yaşadığı maddi sıkıntılar, edebiyat camiasında yaşadığı zorluklar, kalender ve sert kişiliği, nükte dolu sözleriydi. Geneli çok duygusal havada geçse de, şairin nükte dolu söz ve tavırlarının anlatılması salondakilerin yüzünde tebessüm oluşturdu. Bir tek Mehmet Nuri Yıldırım sıra dışı konuştu. Tüm konuşmacılar Olcay Yazıcı’ya sahip çıkılmadı derken, Mehmet Nuri Yardım bu söylenenlerin aksine Olcay Yazıcı’ya çoğu kesimin sahip çıktığını belirtti. Türk Edebiyatı Vakfının, Ahmet Kabaklı’nın, Burç Fm’in, Ötüken Yayınlarının, Türkiye Gazetesi’nin, Yavuz Bülent Bakiler’in ve ismini sayamayacağı bir çok kişi ve kurumun, şairi göz ardı etmediğini vurguladı.

Mahmut Bıyıklı
Mahmut Bıyıklı

Boğaziçi Yayınlarından müjde

Boğaziçi Yayınları’nn sahibi Gazi Altun da, Yazıcı’nın basılmamış kitaplarının basılacağı müjdesini verdi.

Bu güzel programın gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Mahmut Bıyıklı, son bölümde; Olcay Yazıcı’nın eserlerine ve çocuklarına sahip çıkılmasını belirtirken, salonda bulunan ve bu etkinliği duyan bütün işadamlarını, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı. Gül dağına giderken Allah’ı arayan şair, umut ederiz ki gül dağına kavuşmuştur.

23459
 

Orhan Özekinci rahmetle andı

Editörün notu: Böylesi değerlere sahip çıkılamadığını söyleyip durmak sağcıların, muhafazakarların çokça dillerine pelesenk ettikleri bir şeydir. Onları dinleyip ciddiye alacak olursanız adeta şöyle bir imkansız şeye sizi davet ederler: Birisi mi öldü, hemen ona sahip çıkalım. Niye sahip çıkıyoruz? Bizlere bıraktıklarına sağır kalmasak bile çok şey yapmış olacakken sahip çıkmak da nesi!

Bu belirsiz kalabalıklar sahip çıkmak dediğimiz eylemi nasıl yerine getirsin?

Bu tarz söylemler şu anlama gelir; "Biz şu an öylesine duygusal konuşuyoruz. Şimdi böyle dedik ama yarın unutmada birinciyizdir" demek.

Unutmamak demek o şairin şiirini bestelemek, kitaplarını okumak, okutmak. İnsanları o sanatçıdan, fikir adamından haberdar etmektir. Sahip çıkmak denilen şey ise yakın çevresinin (yakın çevresi yoksa ümmetin kurumlarının, kuruluşlarının belki devletin) ailesine destek olmasıdır.

Merhum Olcay Yazıcı'yı rahmetle yad ediyor, programa emeği geçenleri tebrik ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2011, 18:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
meryem kul
meryem kul - 9 yıl Önce

olcay yazıcı büyük filozof bence. programı yapanlara teşekkürler. keşke daha önce büyük bir yazıyla yayınlasaydınız, muhakkak giderdim. kısmet değilmiş neyse. allah rahmet eylesin

tuncay
tuncay - 9 yıl Önce

Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun
çok yerinde bir yazı olmuş,emeği geçenlere teşekkürler

banner19

banner13

banner26