Kuantum bir sıçrar, iki sıçrar…

İsminde 'R' harfi varsa yandın dostum! 'İ' harfi varsa, git kendini en yakın binanın tepesinden at. 'Ü' harfi varsa sen zaten ölmüşsün!

Kuantum bir sıçrar, iki sıçrar…

Bilimadamı: Dr. Bunsen Honeydew“İsminde “R” harfi varsa yandın dostum! “İ” harfi varsa, git kendini en yakın binanın tepesinden at. “Ü” harfi varsa sen zaten ölmüşsün!” diyor akrofonoloji uzmanları.

Aslı nedir, ne değildir bu kısımla ilgilenmeyeceğiz elbette yalnızca muhayyilemizden geçenleri özgürce açığa çıkarmayı deneyeceğiz.

-Döne: Bu ismin ağırlığını nasıl taşıyorsun Nilgün? Bu kıvrımlı harfler, bu noktalar, bu sesler… Bir şeyler yap intihar falan et mesela?

-Nilgün: Napalım kızım ya, ben anneannemin ahretliğinin kızlık soyadındaki “Ö” den böyleyim diye düşünüyorum, çok gelir gidermiş bize. Bu onun “Ö”sünün uğursuzluğu, uzmanlar da ööle  söölüyo…

Korkma milletim az kaldı açıklayacağız!

İsminde hangi harf bulunanlar başbakan olur, hangi harf adamı çileden çıkarır, hiç yoktan anksiyete yapan harfler nelerdir, kaç harfi olanın cüzdanı tombullaşır?.. “Hele bi kuantum isim analizimizi yaptıralım sonrası Allah Kerim!”  diye oturup harf harf çözümlemeye başladı yurdum insanı kendini. Amaç ise  (çok da insana özgü olmayan bir davranış olarak) sıçramak!

Dikkat! Besmelesiz kuantum kullanımından uzak durun!İmdi, eğer sıçrayan bir şeyden bahsediliyorsa “bu muhtemelen çekirgedir” diye düşünmenizde hiçbir sakınca yok aslında. Farz-ı muhal, bir çekirge türü olan kuantumun “hoplayıver çekirge, zıplayıver çekirge” dizeleri eşliğinde günlük olağan sıçramasından bahsediliyor olabilir. Mürekkep sıçraması ya da içine su damlamış kızgın patates kızartması yağı sıçraması da akla gelebilecek diğer serbest çağrışımlardan bir kaçı… Hep sıçramak zorunda mı kardeşim bu meret diye soranlar için de bir çözüm var: Takla atan, amuda kalkan, bale yapan, yay gibi gerilip ok gibi fırlayan çekirge kuantum alternatiflerini sunabiliriz hali hazırda.

Yoksa açıklamasak da herkes kendi mi çözse?

Olaya empati yaparak ve nostaljik bakmak da mümkün. Mesela harf inkılâbından bu yana en çok sesli harfler mi yoksa sessiz harfler mi mağdur edildi? Hangi harfler mahalle baskısına mazur kalarak sindi, ezildi, büzüldü ve o gün bugündür hayatlarına küçük harf kategorisinde devam etti(!) Üzerinde şapka olan harfler acaba şapkalarının altında gizli bir örtü mü saklıyorlardı(!) Hangi harfin hatları geriye doğru çekilmekteydi, acaba alfabe elden gidecek miydi?

Değil mi ama kuantum deyip geçmemek lazım azizim, açıklamak lazım necip milletimize…

 

 

Gülbahar Aytekin isminin kuantumunu çözüyor

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2010 Cumartesi 15:36 Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2010, 22:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 10 yıl Önce

Erke dönergeci daha komik üstelik vahimmmmmm çünkü askerlerimiz varrrrrr.