Konyalı Somalili ile anlaşmanın yolunu bulur

Başbakanlık tarafından Türkiye'ye getirtilen Somalili kardeşlerimizin bir durağı da Konya oldu..

Konyalı Somalili ile anlaşmanın yolunu bulur

 

Biz geç uyarıldık ve uyandık ama geçen hafta Konya’da kardeşliğin provası falan değil, gerçeği vardı. Başbakanlık aracılığı ile ülkemize getirilmiş, Uluslar Arası Genç Derneği tarafından da rehberlik ve refakati üstlenilmiş bir gezi programının küçük bir bölümünde bulunduk, buğulu gözlerle Somalili kardeşlerimizi tanıdık.

Kardeşim demenin tarifsiz mutluluğu

Somalililer Konya'da

Bugüne kadar birçok kimseye “kardeşim” diye hitap etmişizdir. Ama ben bunların hiçbirinin, dünyanın öbür ucundan gelmiş ve “beyaz adam” tarafından sadece dışlanmış bir toplumun gözünün içine bakarak söylediğiniz “kardeşlik” sözü kadar etki ettiğini sanmam.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de bir dizi şehri gezerken, rehberleri “bu işin delisi delikanlı Volkan” ile Konya’ya da yolları uğradı Somalili kardeşlerimizin. Mevlana türbesinin gölgesinde, hanım misafirlerin, belediye parklarında çalışan ve gönül dillerinden başka hiçbir lisanla anlaşamadıkları kadınlarla ellerini omuza atılmış bir halde çekilen fotoğrafları çok şey anlatıyor. Aslında bu manzaraya herkes hasretmiş.

Kardeş olunca anlaşmak kolay

Somalililer Konya'da

Birazı Arapça, birazı da gönül diliyle olmak üzere bir süre sohbet ettik kendileriyle. Üniversitede öğrenci veya hazırlık safhasında olan bu gençler memleketleriyle ilgili çok şey anlattılar. Ülkelerinde, çoğu ülke dışından gelmiş kimselerden oluşan al-Shabab örgütünü ve yaptıklarını anlattılar. Biz de onları biraz Hz. Ali dönemindeki Hariciler’e benzettik.

Bu sıkıntıları için sadece “Allah kolaylık versin” diye dua edebildik. Şer’i mahkemelerin hüküm verdiği ülkede, yine din merkezli sıkıntılar had safhada imiş. “Somali’nin en çok ihtiyaç duyduğu şey nedir?” sorusuna siyasal (Onlar için iş idaresi) okumak isteyen bir delikanlı; “adaletli ve güçlü bir yönetim” diye özetledi. Tercümanlıklarını yapan delikanlı ise, “Neler istenmezdi ki, herkes farklı bir arzusunu sıralar” diye özetledi.

Bilal-i Habeşi’nin torunlarıyla tanışma hazzı

Somalililer Konya'da

Birçok hayırseverin farklı şeyler hediye ettiği Konya’da, biz de dondurma ikram ettik misafirlerimize. Onların dünyalarında nasıl bir yeri vardır bilmem. Ama onlar bize “kardeşim” deyince, beyaz dişleri görününceye kadar gülümseyen, Necaşi’nin, Bilal–i Habeşi’nin torunlarıyla tanışma hazzını hediye ettiler. Kayıp bir hazinenin ilk ipucunu yakalamak gibi bir şeydi onlarla sohbet.

Bu faaliyette emeği geçenlere biz de teşekkür ederiz.

 

Haşim Akın haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 12:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13