Konyalı Genç'ler neyin peşindeler?

Bu Genç'lerin dertleri boylarını aşmış. Omuzlarına bir yük almışlar ki.. ağırlaştıkça seviniyorlar.. Merve Altınok toplantılarını dile getirmiş..

Konyalı Genç'ler neyin peşindeler?

Dertleri boylarını aşmış Konyalı Genç’ler

Memleket gündemini yakından takip edenler değil sadece, uzaktan göz ucu ile izleyenler bile bilirler kirli siyasetin insanları nasıl kirlettiğini. Kavgalar, çalmalar, çırpmalar, koltuk sevdası uğruna birbirinin ipini çekmeler.. Neler neler..

11668Medyada bunca kirin arasında güzel şeyleri görmek ferahlamak için ziyaret ettiğimiz siteler de var. Soluklandığımız, nefes aldıklarımız da.. Dünyabizim bunlardan biri..

Algıda seçicilik denilen hadise güzelliklere yönelik halde ise dünyanın kaderinin değişmesine ramak kaldığını düşünebiliyor insan.

Yukarıda hayıflandıklarımıza rağmen. Beyaz bir haber vereceğim yine sizlere.. İçimi ferahlatan bak her şey güzel olacak devam, diye ‘sızlatan’..

Konya’da neler oluyor?

Liseli ve üniversiteli Genç’ler eylül ayından bu yana her cumartesi toplantılar gerçekleştiriyorlar. Hatta sınav dönemi demeden toplantılarına tam gaz devam ederek, ara vermemenin iç huzurunu yaşıyorlar. (Malum sınav dönemi öğrencilerin sosyal hayatları felç olur.)

Bu Genç’ler neler mi yapıyorlar beni bu kadar sevince gark edecek. Tamam, efendim hemen söyleyeceğim. Kendilerine bir kitap listesi hazırlamışlar ki her eve lazım cinsten. Seçmişler kendilerine bu listeden kitapları, her hafta en az 3-4 kitabı okuyup cumartesi günleri de mülahazasını yapıyorlar.

Bu kitapları sadece okumakla kalmayıp satırlardaki irfanı sadırlarına nakşetmeye çalışıyorlar. Kitaplar yazılmış ama kim yazmış bu kitabı, yazan nasıl yetişmiş, bunu yazacak kıvama nasıl gelmiş; bilmeden olmaz diyerek yazanlarını da tanımaya çalışıyorlar.

Mesela geçtiğimiz haftalarda Kutlu’dan CHEF’i okudular. Bir söz vardı orada epey tartışılan. Böhm Bawerk diyor ki: ‘Bir toplumun kültür düzeyi ile faiz düzeyi ters orantılıdır. Kültür ne kadar yüksekse faizler o kadar düşük, kültür ne kadar düşükse faizler o kadar yüksek olur.’ Bu sözle durumdan vazife çıkaran Genç’ler doğru yoldayız, okumakla bu ülkenin ekonomisine, hatta enflasyona karşı mücadeleye bile destek oluyoruz, ha gayret arkadaşlar olacak inşallah diyerek daha da bir şevke geldiler.

11669Şimdi hareket zamanı

Etraflarına bakınca nereye gidiyor bu gençlik, biz nereye, nasıl gitmeliyiz kardeşler, diyerek kolları sıvadılar.

‘Ya tahammül ya sefer’ nidaları arasında ‘Red Yazıları’ döşediler bu gidişe.. ‘Müslümanca yaşamak üzerine denemeler’ yaparak ‘Mekke’ye giden yol’da bir nefer olma sevdasını kuşandılar.

Aşinagüzelleri’i tanıyalım diyerek Fethi Gemuhluoğlu’na bir ‘bağlama’ sözü verdiler.. Ve daha neler neler.. İnanın bu liste yazmakla da saymakla da bitmez..

Bu uzunca girizgâhtan sonra asıl mevzuya gelmek niyetindeyim; Bu GENÇ’ler haftalık toplanmalarına yazarları, şairleri, aktivistleri, düşünce insanlarını da davet ederek ‘iş’lerini sağlama alıyor, her yönden kendilerini besliyorlar.

Memlekete hizmetin kendilerini adam etmek yolundan geçtiğinin farkında bir avuç GENÇ onlar! (Bir avuç dedim ama her toplantıda en az 25 kişi oluyorlar.. anlayacağınız söz konusu koca bir avuç.)

İşte bu Geç’ler yarıyıl tatilinin verdiği rehavete kapılmadan 1 Şubat 2010 Pazartesi günü yine bir toplantıya imza attılar.

Bu başlıklar akıllara yarar!

“Şeytan oturum açtı”, “Evlenince bir çift ayakkabı mı olacağız?”, Sen Hz. Ali misin ki Hz. Fatıma istiyorsun?” gibi çarpıcı başlıkları ve su gibi okunan yazıları ile tanıdığımız GENÇ Dergisi’nin  ‘Hanımefendi Yazar’ı (gerçi yazar kelimesini kondurmuyor kendine ama..) Ayşegül GENÇ ile uzun uzun bir söyleşi düzenlediler.

Yazarlık serüveni, neler okumalıyız neler yazmalıyız, yazdıklarımızın içeriği nasıl olmalı, iyi bir ‘yazıcı’ hangi özelliklere sahip olmalı gibi birçok konuda sorularını sordular, cevaplarını aldılar.

Aldılar almasına ama bununla da yetinmeyip kolları sıvadılar. Zaten üzerinde çalıştıkları bir ‘iş’e iyice hız verdiler. İnşallah neticelendirdiklerinde yine buradan duyuracağım sizlere, hem de büyük bir zevkle.

Toplantı özellikleri:

Yoğun katılımlı, bol açılımlı, etli ekmekli, ayranlı, çaylı Hz. Pir’in yeşil kubbesine nazır bu harikulade söyleşi bittiğinde ezanlar okunmuş herkesin yüzünde; aman Allah’ım zaman nasıl geçti anlamadık bile edaları yerleşmiş..

Tat damaklarda, bir dahaki toplantının heyecanı yüreklerde, kelamlar kalemlerin uçlarında, ayaklar yerden yüksekte, gelecek günlerin güzelliğinin düşleri ile dolan huzur; tebessüm suretinde yüzlerde..

Hamdolsun diyerek yazıyı noktalıyor, Konyalı Genç’leri kutluyor, Ayşegül Genç’e de teşekkürler ediyorum.

 

Merve Altınok hiç bitmesin hep sürsün bu toplantılar, diyor

Toplantılarda ben de olmak istiyorum diyenlerin sesini duyurması için bir adres: altinokmerve@gmail.com

Yayın Tarihi: 10 Şubat 2010 Çarşamba 15:57 Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2010, 17:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selin Güney
Selin Güney - 12 yıl Önce

Yazıda çok belirtilmemiş olsa da onlar "Genç Gönüllüler"... Dünyanın dört bir yanında kalbi birlikte çarpan gönüllüler ordusu yani... Hepsine selam...

Metin Doğruyol
Metin Doğruyol - 12 yıl Önce

Güzel ve örnek bir uygulama. Başarılar ve böyle çalışmaların artmasını dilerim...

Ahmet Konevi
Ahmet Konevi - 12 yıl Önce

Mevlana diyarı Konya'nın gayretli 'Genç' lerine selam olsun...

banner26