Konyalı başarılı genç hattat kardeşler

IRCICA'nın, İslam sanatı mirasını korumak ve geliştirmek maksadıyla düzenlediği hat yarışmasında 2013 ödülünü Konyalı Ahmet ve Abdurrahman Depeler aldılar.

Konyalı başarılı genç hattat kardeşler
IRCICA'nın, İslam sanatı mirasını korumak ve geliştirmek maksadıyla düzenlediği hat yarışmasında 2013 ödülünü Konyalı Ahmet ve Abdurrahman Depeler aldılar.
İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin bu yıl Ekmeleddin İhsanoğlu adına düzenlenen 9. Milletlerarası Hat Yarışması'nın sonuçları belli oldu.
Yarışmaya sunulan eserler, İstanbul Yıldız Sarayı'ndaki IRCICA merkezinde 15-25 Nisan 2013 tarihleri arasında değerlendirildi. Seyit Ahmet Depeler, Celi Sülüs dalında 1'inci olurken, Abdurrahman Depeler ise Celi Divani dalında 2'ncilik ödülüne layık görüldüler.
Dededen hattatlar
Hat sanatına 1999'da başlayan kardeşlerin hattatlığı aileden geliyor. Depeler kardeşlerin  dedeleri Abdullah Rıza Bey'in de hattat olması, bu vesileyle başta hocaları Hüseyin Öksüz olmak üzere, Hasan Çelebi, Savaş Çevik, Ali Toy ve Mehmet Özçay dönemin bir çok hattatıyla tanışma fırsatı sağlamış.
Hat sanatına nasıl başladıklarını yarışmada 2.'lik ödülü alan Abdurrahman Depeler şöyle anlatıyor:
"Çok küçük yaşlarda bile sergilere gitme imkânımız oluyordu. Hatta sergilerde kardeşimle kendi aramızda, bazı eserleri acımasızca eleştirdiğimizi hatırlıyorum. O zamanlarda kendi kendimize bir şeyler karalıyorduk. Yaptığımız şeyleri akşam olunca babama ve dedeme gösteriyorduk. Bu işin kendi kendine öğrenilemeyeceğini, mutlaka bir hocaya müracaat etmek gerektiğini söylüyorlardı. Daha sonra babam beni kolumdan tutup Hüseyin Öksüz hocaya götürdü. Bu şekilde önce ben, daha sonra da kardeşim Ahmed başladı. Aslında bizim ailede herkesin bir Rabbiyessir yazmışlığı vardır."
İslam Gemici bildirdi

Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 12:55 Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 11:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26