Konyadan Bir Güzel İnsan Geçti

Miraç Kandilinin gündüzünde Konya'da Meram Bağlarında bir buluşma vardı.

Konyadan Bir Güzel İnsan Geçti

Osman Nuri Topbaş  hoca efendi  Pazar günü, saat 11’de Meram’da bir bağçede yani bir gülistanda dostları, yaranlarıyla sohbet etti. Büyük bir kalabalık bu gülistana misafir oldu.

Hoca efendinin Konya ziyaretleri her defasında büyük bir heyecana sebep olur. Şehir merkezinden vuslat yerine kimi özel otomobiliyle ulaşır kimi merkezden kaldırılan otobüslerle. Ayrı bir güzellik ayrı bir gönenme hali yani.

Programın içeriğinden kısaca bahsetmemiz gerekirse; program, meşhur hafızlardan Hasan Hüseyin Varol hoca efendinin okuduğu Kur’an tilavetiyle başladı.

Osman Nuri Topbaş

Osman Nuri Topbaş  hoca efendi  sohbetine başlarken ilk önce misafirlerin Miraç Kandilini tebrik etti. Sohbetin genel mevzusu Miraç hadisesi ve Miraç’tan anlamamız gerekenler olarak belirlendi. İnsanın varlık sahasında neye tekabül ettiğini Miraç olayındaki sembolik işaretlerle anlatan Osman Nuri Topbaş  hoca efendi bu menfez üzere Sadi Şirazi’den şu manidar sözü aktardı: “Ağaçlardaki tek bir yaprak dahi marifetullaha erenler için bir divandır”.

Osman Nuri TopbaşMiraç’ın,  Mescidi Haram’dan Mescidi Aksa’ya bir gece yürüyüşü yani iki tevhit arasında bir “esra” yürüyüşü olduğunu ifade eden hoca efendi hayatımızın ne kadar Hz. Peygamberin hayatına benzediğini sordu, hatırlattı, tartıştı.

Hz Peygamberin Miraç öncesi kalbinin yarılması hadisesini, efendimizin “Benim bildiğimi bilseydiniz yemezdiniz içmezdiniz sahralara düçar olurdunuz” hadisi ile irtibatlandıran Osman Nuri Topbaş hoca efendi hem Miraç olayının hem de efendimizin kalbinin yarılması olayının sadece fiziksel bir tahayyüle kurban edilmemesi ve meselenin hikemi tarafının etraflıca düşünülmesi gerektiği hususunun altını kalınca çizdi.

Dostlara, yaranlara şifa niyetine iyi sözler, iyi tavsiyeler de vardı.

Hoca efendiyi vicahi tanımak, görmek isteyenlerin heyecanı, küçük dünyevi zahmetlere değiyor doğrusu böylesi buluşmalar için...

Müslüman öncüler her daim var olsun.

Müslüman hadimlerin asârı hep bak’î kalsın. Vesselam…

 

Vural KAYA, Konya’nın sıcağında oradaydı.

Yayın Tarihi: 21 Temmuz 2009 Salı 09:47 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 12:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
v.k.
v.k. - 13 yıl Önce

ani oldu cihad meriç, zatı alinizi hep bilgilendiririm genelde ama bu bi de benim aşırı dalgınlığıma geldi. affola.. selamla...

cihad meriç
cihad meriç - 13 yıl Önce

Sayın Vural Kaya bir mesaj atsaydın da Hoca Efendi'nin kaç senedir düzenli takip ettiğimiz sohbetini kaçırmasaydık. (http://www.kainatamektup.blogspot.com/2007/08/osman-nuri-topba-konya-sohbetinden.html?zx=4315a6c601587552)

Nuri Baş Hoca yaşasaydı haberimiz olurdu. Allah rahmet etsin güzel güzelin habercisidir.

İki Gözüm
İki Gözüm - 13 yıl Önce

Tam bir mutluluk tarifi sanki...yemyeşil bir bahçede, bir Allah dostundan Cennet'i hatırlatan sözler dinlemek, sonra salavat getirmek ve daha iyi bir müslüman olma arzusuyla yenilenmek...Keşke ben de orada olabilseydim.

METİN ÜZÜM
METİN ÜZÜM - 10 yıl Önce

DÜN KONYAMIZI ZİYARETE GELEN SULTANIMIZ HOCAMIZ GERÇEDEN DÜN BİZLERİ BAŞKA BOYUTA GÖTÜRDÜ DEMİŞLERYA BİR ALİM GELİNCE KABİRDE YATANLARIN BİLE HABERİ OLUR GERÇEKDEN ANLATAMAM O DUYGUYU GELEN TÜM DOSTLARA SLM OLSUN

banner19

banner36