Konya'da fanzin dergiler buluştu!

Geçtiğimiz Perşembe akşamı Endülüs Kitap Kahve'de Fanzincilerin ruhuna uygun illegal bir toplantı düzenlendi.

Konya'da fanzin dergiler buluştu!

Konya'da yine güzel, ilginç bir şey oldu. Fanzin dergiciler biraraya geldik.

Duyulan birkaç siren sesiyle gülüşmelerin ve “işte basıldık” esprilerinin olduğu toplantıya farklı mizaçlarda 10’a yakın dergi katıldı. Yıllar öncesinde çıkmış dergiler arşivlerden indirilmişti. Basımına birkaç gün kalmış birkaç dergininse tadımlık birer nüshası getirilmişti. Toplantıdan birkaç saat öncesinden tüm kadro hazırdı aslında. Çünkü Konyalı Fanzincilerin mekânıdır zaten Endülüs. Vural Kaya program başında ilk önce ufak bir yoklama çekti. “Fanzinlerin ihtilafında rahmet vardır.” sözünü de not ettik. Sonrasındaysa ekipler sırayla konuşmacı masasına geçti.

ÇIT MİZAH DERGİSİ 

Vural Abinin bir gün size özel bir toplantı düzenleyeceğim vaadine kanmayan uyanık ekip ısrarla kendini bu toplantıya kabul ettirdi. Dergi adına editör Mustafa Çetinkaya ve eski GYY'si olarak ben konuştuk. Derginin çıkış fikrinden başlayarak önümüzdeki Salı çıkacak olan ikinci sayıya kadar ki süreci kısaca anlattık. İkinci sayının ilkine kıyasla çizer kadrosu ve görsel bakımdan kat kat iyi olduğunu gördük. Dergi ikinci sayısında Cafcaf dedesine selam göndermeyi de ihmal etmemişti.

İkinci sırada yazar ekibinden katılımın olmadığı TERS TAKLA ve SİYAH SANDALYE vardı. Siyah Sandalye bir grup bayanın çıkardığı ve içerisinde el yazısı metinlerin bulunduğu bir dergi.

KAVİL DERGİ

 Fatma Aktaş ve Muhammed Akar aramızdaydı. Onlar da kısaca yazar kadrosundaki vede teknik açıdan yaptıkları yeniliklerden bahsettiler.

JANT DERGİ

Müstear fakat orijinal kalitede bir dergi. İlk sayısı geçen ay çıktı. Fanzin kelimesinin hecelerinden oluşan bir metin var önsözünde. Ekip adına kimse konuşmadı ama içimdeki ses o salonda bir yerlerde oturup bizi dinliyor olduklarını fısıldadı kulağıma.

ÜCRA DERGİ 

Vural Kaya’nın tanıttığı  derginin 30 sayılık bir geçmişi varmış. Sekteye uğramış bir dönem, şimdilerde yeni sayılarıyla tekrar karşımızda. Derginin logo tasarımını Serkan Işın’ın silgi baskısı ile yaptığını öğrenmek herkes tarafından hayreti mucip karşılandı.

Vural Abi tam de eskiler konuşulurken arka rafına uzanarak TURNUSOL EDEBİYAT’ ı çıkardı karşımıza. Üniversite öğrenciliği sırasında tek başına çıkardığı dergiymiş bu da.

Ş ŞİİR DERGİSİ

Ege Üniversitesi Şiir Topluluğunun çıkardığı dergide öğrencilerinin yazdıklarının yanı sıra alıntı ve çeviri şiirler de bulunuyor. Derginin tanıtımını Murat Üstübal yaptı. Üniversite çevresinde oluşturulan böyle bir topluluk oluşturma fikri beğeni topladı.

“KURTUBA”

Bir sonraki dergi ise yarı İstanbul yarı Konya melezi Kurtuba idi. Dergiyi tanıtan Selman Maltaş yayıncılığının aşama aşama internet üzerinden başlayarak sonra matbuya geçiş sürecinden bahsetti. Yüklendiği misyon bakımından da dergiye önemi “İttihat-i İslam”ı amaçlaması kazandırıyor. Bu niyetle Maltaş ilk önce zihin sınırlanın bertaraf edilmesi gerektiği vurguladı.

HANZALA

Vural Kaya’nın tabiriyle Ebu’l-Fanzin-i Konevi…  Yani Konya’nın ilk fanzini. Dergiyi Bünyamin Karabaş tanıttı. İlk altı sayısından sonra uzun zamandır çıkmıyormuş dergi. Akıbetinden endişe duymakla birlikte yeni sayılarını merakla bekliyoruz.

LİSELİ FANZİNCİLER! “KASABALI

Konya Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin çıkardığı edebiyat dergisi, ilk sayfasında dergi kapağının Osmanlıcası bulunuyor.

FANZİNCİLİK  İLKOKULA KADAR GİRDİ!

Konya’da bir ilköğretim okulu öğrencileri, öğretmenleri Ahmet Çapar ‘ın öncülüğünde bir edebiyat dergisi çıkarıyorlar. Şimdiye kadar üç sayısı çıkmış olan derginin her sayısının farklı bir ismi var. Her bir ismi Türk edebiyatının bir şiirinden alan derginin son sayısının adıysa “GÖĞE BAKMA DURAĞI” idi. Çocuklara edebiyat sevgisi ve özgüvenini aşılayabildikten sonra Ahmet Hocanın iş çok da zor olmasa gerek.

KARŞILAŞTIRMALI EDEBİYAT DERGİSİ:  “DAKTİLO”

Dergiyle A’dan Z’ye ilgilenen tek kişi Elif Gülaç’ın tanıttığı derginin henüz ilk sayısı basılmadı. Bayram sonrası çıkması planlanan derginin bu sayısında Robert Desnos ve Sezai Karakoç eserlerinin tahlili yapılacakmış. Dergide edebi bir tür olarak da unutulmuş mektuba dair de bir şeyler olacağını öğrendik.

BU FANZİN DEĞİL AMA…  “YUMUŞAK G”

Dergi hakkında Konya temsilcisi Bilge Kotan konuştu. Ekibin işini ciddiyetle yaptığından, sadece edebi kıstaslara göre metin seçimi yapılan bir oluşum olduğundan bahsetti.

Fanzincilik olayına hiç de Fransız kalmayan dergi: “LA LITTERATURE“

Gül Çiğdem’in tek başına çıkardığı, içerik olarak başlıca Fransız edebiyatının irdelendiği bir dergi. Kendi halinde, iddiasız, reklamsız ve maddi karşılık beklemeden sadece değerini bilene ulaşmayı amaçlayan bir dergi olduğundan bahsetti. İki sayılık geçmişi olan derginin her sayısında Türk edebiyatından da eserlere daha çok yer verileceğini söyledi.

Noktayı  Koyan Dergi: “PERDE”

Müstearla çıkan dergide muhakkak en çok emeği olan kişi Berşan Durmuş konuştu. Dördüncü sayısı basım aşamasında olan dergi genelindeki argo üslubun aslında fanzinin doğasında olduğuna dair bir savunma yaptı.

Fotoğraf Galerisi için:

 //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=123 

R.Betül Arı haber verdi 

rumi4234 at gmail.com

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2009 Pazar 14:14 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 08:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
senusi şeyhi değil
senusi şeyhi değil - 11 yıl Önce

bu toplantıları seviyorum vesselam. düşüncenize sağlık...

ahmet özcan
ahmet özcan - 11 yıl Önce

Ne güzel konya da edebiyat adına bir şeyler yapılması hemde endğlğas kştap evinde.arkada ki kare tabloları dayım yapmıstı buradan görmek ilginç ooldu

KEMAL
KEMAL - 11 yıl Önce

FANZİN MANZİNLE BU AKLI BİR KARIŞ HAVADA GENÇLERİ UÇUK YAPMANIN NE ALEMİ VAR. OTURUP KURAN OKUSUNLAR.

fatma
fatma - 11 yıl Önce

murat solgun abi de fotoğraflara göre ordaymış, güzel bir haber... edebihayat sitesi ve göç dergisinden de birileri varmıydı merak ettim...

nur mayat
nur mayat - 11 yıl Önce

Kemal bey ne alakası var. fanzinle edebiyatla şiirle uğraşanlar aynı zamanda Kur'an okuyamıyorlar mı? Cahiliye devri Arap Şiir Tahlillerinin bir tür ders olarak İslamlık dönemde Hz. Peygamberin dizi dibinde mescitte okuyan işleyen sahabi de size göre çok malayani işlerle uğraşıyordu, öyle mi?
Yok daha neler..
Şu toptancılığı bir kaldırsak kafamızın raflarından diyorum yani..

MURAT SOLGUN
MURAT SOLGUN - 11 yıl Önce

bana selam veren kimdir bilemiyorum ama ona selam olsun.Ben yıllarca İstanbul'da yaşamış bir insan olarak çok Kur'an okuyan insan gördüm de bir harfine uyanı görmedim.(!) Konya'da Endülüs Kafe de biraraya gelen kardeşlerimde maaşallah ciddi ve gönüllü bir hava gördüm.Edebiyatın istanbul mafyası tarafından yokedilme çalışmaları devam ederken bu gidişe bir dur diyecek olan yer umarım Konya olur diyorum.
Bizi bilenlere de selam olsun.

banner26