Kölelik bugün de devam ediyor!

Mesut Karaşahan, köleliğin kaldırılmasından bu yana biçim değiştiren ve yumuşatılan kölelik sistemiyle mevcut köle sayının 27 milyona ulaştığının belgelerle anlatıyor..

Kölelik bugün de devam ediyor!

Modern KöleAraştırmacı yazar Mesut Karaşahan “Geçmişten Günümüze Kölelik” başlığı altında bir Mazlum-Der’de seminer verdi.

Seminerde NeoBabil döneminden günümüzdeki modern köleliğe kadar konu hakkında araştırmalarını dinleyicilerle paylaştı. İki yıldır araştırma yaptığını ama araştırmanın bir bu kadar daha süreceğini söyledi. Konuyla ilgili ilginç bilgiler verilen seminer gerçekten ilginçti.

Köleler
Köleler
Köleler

Hollanda bandıralı HMS Daphne gemisinde yasadışı taşınan köleler. 1 Kasım 1861.

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Kölenin eşdeğeri neydi?

Amerikan Kölelik sisteminde köleler için aile kavramının olmadığı, sadece ailenin “anne ve çocuk”tan ibaret sayıldığını ilginç anekdotlarla destekledi. Kölelerin alım satımının takas usulü yapıldığını; bir kölenin pirinç, buğday karşılında alınıp satılabildiğini; aynı zamanda kölenin miras, hediye, borç karşılığı, çeyiz gibi durumlarda da el değiştirdiğini belirtti. Kadın kölenin 20 öküz, erkek kölenin 10 öküze alınıp satıldığı, insan onurunun hiçe sayıldığı kölelik sisteminin müslüman ülkelerde uzun yıllar devam etmesi ve isyanın en az müslüman ülkelerde olması ise ilginçti.

NeoBabil döneminden köleliğin kaldırılmasına kadar kölelerin efendilerinin baş harflerinin bulunduğu damgalar tarafından damgalandığı, firar eden köleler içinde boyunlarına ahşaptan yapılma halkalar geçirildiğini gösteren fotoğraflar seminere renk kattı.

Seni Demokrat YapacaklarBugün köle sayısı 27 milyon

Ayrıca yine köle ticareti için özel yapılan gemilerden bahseden Mesut Karaşahan, bu gemilerdeki yaşamın insanî olmadığını belirtti. Balık istifi halinde yatay bir şekilde yerleştirilen kölelerin belli periyotlarda da hareket etmeye zorlanması ise köle ticaretinin rutinlerinden.

Köleliğin kaldırıldığı (1808) döneme kadar yaklaşık köle sayısının 15-20 milyon civarında olduğunu, köleliğin kaldırılmasından bu yana ise biçim değiştiren ve yumuşatılan kölelikle mevcut köle sayının 27 milyona ulaştığının belgelerle anlatan Karaşahan, bu yaz Tayland’a köleliğinin bu günkü durumunu araştırmaya gidiyor.

Eğlenen asker çocuklar
Köle asker çocuklar eğleniyor. Köleliği kabul etmeyenler ise ölüyor.

Mesut Bey’in kısıtlı vakitte bizimle paylaştıkları bildiklerinin muhakkak ki çok küçük bir kısmı. Mesut Bey gerçekten çok titiz bir araştırmacı ve bir o kadar da her yerde rastlayamayacağınız kadar mütevazı. Farklı konularda yaptığı araştırmaları ve yayınlanan kitapları var. Seni Demokrat Yapacaklar, Yeryüzü Cennetinin Sonbaharı: İnsan Hakları, Terörün Efendileri ve Totalitarizmin Sefaleti ve ayrıca çeviri kitapları da mevcut.

 

 

 

Sıdıka Dağlı notlarını paylaştı

Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2010 Cuma 16:37 Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:54
banner25
YORUM EKLE

banner26