Kitaptaki 'deli' kadın da konuştu!

Türkiye entelektüelinin Dünyabizim vasıtasıyla yakından takip ettiği yazarımız Zeki Bulduk yeni kitabını anlattı.

Kitaptaki 'deli' kadın da konuştu!

Zeki Bulduk’un Dünyabizim’de yayınladığı  yazılardan müteşekkil kitabı “Müstesna Deliler Albümü” yayınlandı. Kitapla ilgili yazılan yazılar, yapılan programlar da birbiri ardına sürüyor. Onlardan biri de İBB kültürel etkinlikler çerçevesinde TYB’de gerçekleştirilen Mürekkebi Kurumadan programıydı. 

Zeki BuldukProgramı sunan Yenidünya Dergisi editörü Mahmut Bıyıklı ilk sorusunda Zeki Bulduk’a yazıya nasıl başladığını sordu. Zeki Bulduk nasıl ve niçin yazdığına birden çok cevap verdi. Zorluklardan yazdığını  söyledi. Kayıplar Kosova’yı yazarken parası olmadığından bahsetti. Sonra yazmaya başladığı dönemlerde Bosna cihadı  başlamıştır ve orada olamasa bile yazarak oradaki insanların bir şekilde yanında olduğunu düşünmektedir. Bu da yazmasının bir nedenidir.

Kendisini ağlatamayan şeyleri yazmayan, yazamayan Zeki Bulduk kalbine dokunan şeyleri kâğıda döken bir yazar olarak yalnızlıktan yazdığını da bir anısıyla anlatmış oldu.

Ödüllü kitap…

Zeki Bulduk’un Kayıplar Kosova’sı Tuzla Belediyesi’nin roman yarışmasında ödül almış bir romandır. Aslında başka ödüller de alan Zeki Bulduk bu ödülü diğerlerinden daha özel bir yerde tutar. Çünkü bu ödülü veren juride Orhan Okay, Fatih Andı gibi isimler yer almaktadır. Aynı zamanda bu eser için İskender Pala ağlayarak okudum diyerek Zeki Bulduk’a beğenilerini iletmiştir.

Zeki Bulduk, Müstesna Deliler AlbümüMüstesna Deliler…

Boynu bükük biri için yapamadığı  şeyler Zeki Bulduk’a yazdırıyor. Müstesna Deliler Albümü  bunun en güzel örneği. İnsanların ve hayatın içinde kendi varlık algılarıyla yaşayan bu müstesna delileri Zeki Bulduk yazdı. Fakat kitapta yer alan isimlerin hepsi “deli” değil. Ömer Muhtar, İlhami Çiçek, Hilmi Oflaz gibi isimlerin aklımıza gelen ilk anlamıyla “deli” olduğunu söyleyemeyiz. Zeki Bulduk konuşmasında bu konuya da bir açıklık getirdi. İlk olarak kitabın ismi Merhamet’tir. Ama sonra kitabın yayıncısı Müstesna Deliler Albümü olarak karar kılmıştır. Zeki Bulduk da biraz espri katarak söylemine “merhamet, merhamet dedim, ama merhamet etmediler” diyerek kitabın isim serüvenini anlattı.

Ardından Hilmi Oflaz, Ömer Muhtar gibi isimler elbette aklımıza ilk gelen anlamıyla deli değillerdir ama Zeki Bulduk’a göre onlar da birer deliydiler. 70 yaşındaki ihtiyarlar gündelik kavgaların çetelesini tutuyorken Ömer Muhtar bir özgürlük mücadelesini yürütüyordu aynı yaşlarda. Ondan geriye ise ne mal ne mülk kalmıştı. Bir gözlük ve bir adet Kur’an…

Konuşmalar epey sürdü. Deli, meczup mecnun gibi ifadelerin anlam aralıkları irdelendi. Programı sunan kişi Mahmut Bıyıklı olunca konuşma ister istemez tasavvufa da kaydı. Kitapta yer alan isimlerden Fatma Abla’nın da konuşmaya katılması bir sürpriz oldu. Öyle ki program sonunda hem Zeki Bulduk hem Fatma Abla kitap imzaladı. 

Zeki Bulduk

Bundan sonra ne yazacak...

Züleyha’yı yazdığında 30’lu yaşlarda olan Zeki Bulduk bu kitabı yazarak kadını anladığını  söyledi konuşmasında. Züleyha Bulduk’un kitabında erkeği terbiye eden kadını anlatıyor. Şimdi ise sırada Yusuf’u yazmak var Bulduk’un kalbinde ve gündeminde. Bakalım Zeki Bulduk kelimelerle Yusuf’un güzelliğini nasıl gösterecek…

 

Besim Bal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2011, 17:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
yavuz akengin
yavuz akengin - 8 yıl Önce

Var ol Zeki abi. Var ol ve yaz. Yaz ki deliliğin ne müstesna bir makam olduğunu dünya alem gördün... Yeni kitabın hoşgelmiş sefalar getirmiş :)

banner19

banner13