Kitapperestler onu dinledi!

Üsküdar İHL, 'Kitapperestler' grubuyla iyi işlere imza atmaya devam ediyor. Rasim Özdenören ile söyleşi de onlardan biri.

Kitapperestler onu dinledi!

Üsküdar İHL’li ‘Kitapperestler’ yazar ve şairlerle buluşup kitapları hakkında konuşuyorlar. Bu ayki konuğumuz Rasim Özdenören'di.

Rasim Özdenören'i, hayata şahsî tecrübeleri ışığında baktığı denemeleriyle tanıdık. İnsanın15368 paramparça dünyasını aydınlatan hikâyelerini okuduk kaleminden. Çok geçmeden davetimize icabet ederek genç okurlarıyla buluştu Özdenören.

Batıya nasıl bakıyoruz?

“Zaten ciddiyetini her zaman önemli bulmuşumdur.” Böyle söylüyor Nuri Pakdil Rasim Özdenören'e yazdığı bir mektupta… İlk gördüğüm an benim de zihnimden geçen bu oldu. Ciddiyet hem kendisinde hem de kelimelerinde önemli bir unsurdu gerçekten.

Söyleşiye, batının müslümanlar üzerindeki etkisini konuşarak başladık. Özdenören şunları söyle konu hakkında: “Din ile bilim arasında her zaman rekabet olmuştur. Ama İslam’da değil. İslam her ikisini de benimsemiştir. Oysa batı her ikisine de kategorik bir biçimde bakıyor. Dinî kaideler bizim kültürümüzü, ihtiyaçlarımızı da belirlemiştir. Ancak zamanla insanlar batı uygarlık tarzını benimsedi. Eskiden hilâl şeklinde mimarîmiz vardı. Şimdi ise haç biçiminde ve iç içe bir mimarîye sahibiz.”

“Bölmeli kafa” tanımı size de tanıdık gelecek

Rasim Özdenören “bölmeli kafa”yı şu şekilde açıkladı bizlere: “Bölmeli kafa, iki arada bir derede kalmış bir kafa… Ne batıya geçmiş, ne de doğuya… Trafikteki karmaşa zihnimizde de aynı; din ve kültürde batıdan vazgeçemiyoruz.”

Bu sohbetin ardından öğrencilerin sorularını cevaplandıran Rasim Bey’e yönelen sorulardan biri de şöyleydi; “Batı’dan şikayetçiyken neden kitaplarınızda yabancı yazarlara yer verdiniz?”

“Batı kültürünü edebiyatını tanımalıyız” diyen Özdenören; “Bu, onları benimseyeceğimiz anlamına gelmez. Düşmanlarımızı da tanımak zorundayız. Bu yüzden kitaplarımda yabancı yazarlara da yer verdim” diyerek sözlerini sürdürdü.

15370Kitaplarımızı da imzalattık

“Mavera” kervanına katılışını ve o yolculukta neler yaşadıklarını da anlatan Rasim Bey, Alaeddin Özdenörenli anılarını bizlerle paylaşırken duygulu anlar yaşadık.

Kitaplarımızı da kendisine imzalattığımız söyleşide, bizleri Rasim Özdenören'le buluşturan büyüklerimize teşekkür ederiz.

 

Esra Erdoğan onu tanımaktan memnuniyet duydu

Yayın Tarihi: 26 Mayıs 2010 Çarşamba 13:15 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 14:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdulllah
abdulllah - 12 yıl Önce

Kitapperest ne demek yahu? İHaLeci arkadaşlar kendinize gelin derim ben.

esra erdoğan
esra erdoğan - 12 yıl Önce

çünkü biz Kitab'a inanıyoruz

Elif Tuba Can
Elif Tuba Can - 12 yıl Önce

Başlığa acaba nedir aslı diye bakalım. Tapmak bulmak demek Türkçede. Kitapbulmayalım da ne bulalım?! Ne?!!!

m.salih akbey
m.salih akbey - 12 yıl Önce

üstadlarımıza karşı bu saygı oldukça bizi kimse yıkamaz inşallah! bu haber beni çok umutlandırdı ve de mutlu etti. tüm hayatları çile ile geçen ve bedeller ödeyerek değerlerimizi bize hediye eden bu güzel yürekleri hatırlayanlar ve hatırlatanlar ve o günde bulunanlar birer kahramandır benim gözümde! tebrik ediyorum! üsküdar ihl ve bu programda emeği geçenleri sonrasında da bu haberi yazan yüreği kutluyorum...

Misafir
Misafir - 12 yıl Önce

Kitapperest' in nesi tuhaf ki? Bence imam hatiplilere "İhaleci" diyen angutlar kendi hallerine dönüp bir baksınlar.

Abdullah
Abdullah - 12 yıl Önce

1. Kitap’a inanlara, ki Kuran-ı Kerim kastediliyorsa, mümin diyoruz. Diğer kitaplara inanlara kitap ehli diyoruz. Develioğlu sözlüğünde perest, “tapan, tapınan, taparcasına seven” manasına son ek olarak kullanılıyor. Hodperest (kendini beğenen), ikbalperest (dalkavuk) gibi birleşik kelimelerde bu anlam bir parça kayıyorsa da, bir müslümana kitapperest demek yakışık alır mı bir düşünün.

abdullah
abdullah - 12 yıl Önce

2. Zira yalnızca bir Allah’a inanan kişi, Kuran-ı Kerim’e Allah’ın kelamı olduğu için inanır. İslam’da kitaba tapmak diye bir şey yok diye bilinir ama tapmak; BULMAK DEMEKMİŞ. BUNU YENİ DE ÖĞRENSEK BÖYLEYMİŞ .BU VESİLE İLE BUNU DA ÖĞRENMİŞ OLDUK. TABİİ ALLAHIN KELAMI ALLAHTAN AYRI MIDIR? DEĞİLDİR MATURİDİ İTİKADIMIZA GÖRE.

abdullah
abdullah - 12 yıl Önce

3. İmam Hatiplerden mezun olan pek çok değerli kardeşimiz var. Burada bir titizlik beklerken, kendim göstermediğim ve ihaleci deyip genellediğim için özür dilerim. Haklarını helal etsinler. Benim kastım dini hafife alıp, onu az bir pahaya satın alan kişilereydi.


banner19

banner26