Kitap Fuarı açılmış, neyime?

Zeki Bulduk: Kitaba inanan bir ümmet ne kadar da kitapsız ve dirençsizmiş meğerse...

Kitap Fuarı açılmış, neyime?

Bugün, Oscar Wilde'ın o masalındaki kuş gibi hissettim kendimi: Şimdi, arkadaşlarım Mısır'da büyük piramidin yanındadırlar... diyen, Mutlu Prens'in altınlarını fakirlere dağıtmak için o soğuk kuzey ülkesinde kalakalan kuş gibi...

29. Tüyap Kitap Fuarı
(+)

Şimdi, fırından yeni çıkmış kitaplara ellerini sürüyorlar, bir yazarın yüreğini mıncıklıyor ya da okşuyorlardır Tüyap'ta, diye düşündüm. Neredeyse 70 km uzağımda bir düğün vardı ve külkedisi gibi beni oraya götürecek balkabağını bekledim.

Gelmedi.

Gelmeyecekti de.

Eh, madem masalımın pamuk prensesi olamıyorum bari bir başkasının masalı gerçek olsun diye, cadı olup koluma zehirli elma dolu sepetimi aldım. Oğlumla çarşıya indik. O, çikolata, oyuncak aldı; ben de 7 gazete -altısı kitap eki veren- aldım.

Kitap ekleri beni susturdu!

Oğlum yeni oyuncağını epey üzerimde denedikten sonra, sabırsızlıkla gözümün kaydığı kitap eklerine daldım... Yeni çıkanlar, yeni baskı yapanlar, fuara gelen yerli ve yabancı yazarlar, etkinlikler... derken fuara gitmemenin tek eksiği olan, kitap alamama dışındaki hevesimi almış oldum. Bir tek İshak Reyna'nın bir çalışmasını almak farz oldu, deyip ekleri kapattım. Sonra da Yeni Şafak ek dahi vermemiş, Bugün iki sayfa ilan, Star iletişim yayınları reklam sayfaları vermiş, deyip; yazık! dedim yine. Bu sanki bir gösterge. Acı bir gösterge. Her ne kadar sanat, edebiyat alanlarında "biz de varız!" diye bağırsakta, "hayır kardeşim, işte bakın eser verenler, düşünüp taşınanalar, hayata, sanata, insana, edebiyata hakikaten değer verenler sizi eleştirenler- sizin eleştirdikleriniz!" dercesine Vatan, Radikal, Milliyet kitap eklerine bakıp, sustum.

Evet, birebir bildiğim bir şey var: Müslümanlar, sağcılar, Müslüman solcular, Anadolucular vs. edebiyata divan edebiyatı cephesinden bakadursunlar; güzelleme yapmayı sanat zannetsinler, gazete ve dergilerinde güncel siyasi yazı yazanları yazar; roman, öykü, şiir yazanları ise gereksiz görmeye devam ededursunlar; avuçlarını yalayacaklar "her alanda".

Fuar açılışında İşçi Partisi'nin başörtüsü karşıtı eylemi

Kitap yoksa hiçbir şey yoktur, arkadaş!

Bu kahırlı söz niye mi? Cumhuriyet resepsiyonlarından Van ve Adana'yı bir karşılaştırın isterseniz... Kürt halkı adına yapılan haklı ve haksız eylemlerde "hakkımızı alırız" direnci Van'daki Cumhuriyet gösterilerinde dillerini rahatça kullanma özgürlüğünü sağlarken; sanata, edebiyata, direnişe ve hayata değil de günübirlik politikalara baş bağlayan "Müslümanları" resepsiyonda görenler protestoyu basıp, yok saymaya devam ediyorlar."Direniş var; yılgınlık yok!" bir yalanmış... Kitaba inanan bir ümmet ne kadar da kitapsız ve dirençsizmiş meğerse...

Kitaba bir yerden başlamalı, ama ortasından ya da sonundan ya da ununu eleyip eleğini asarak değil; en başından: Kitaba okumadan önce ona saygı göstererek.

Birgün Kitap eki
(+)

Sonra da "Kitap Eklerini Eklerden Daha Çok Sevdim" başlıklı bir yazı yazdım. Ama, gazeteleriyle, dergileriyle, televizyonlarıyla kitabı ve kitap eklerini pek sevmeyen kardeşlerim kitap ekiyle keki karıştırdıklarından olsa gerek, gündeme boğulduklarından yuttular.

Sahi, Kitap bize kitap okumamayı ve direnmemeyi mi tavsiye etti? Hani en güzel hikâyeleri o Kitap anlatmıştı; öykünecek cürette mi kalmadı, diyesim geliyor.

Hapı yutan olduğu gibi, parsayı yutanın yanında kitap okumayı bilenler de dut yemiş bülbül gibi sustular.

Hâsılı: Müslüman kardeş kitap ekini böyle tut; sayfaları açılmasın! (Birgün'ün ekindeki paraları görenler içindekini ne yapsın?!)

 

 

Zeki Bulduk ne yapsın?

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2010, 21:05
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali güven
ali güven - 8 yıl Önce

biz müslüman olarak asıl okumamız gereken kitabı okumadık ki diğerleri okunmadı diye dert edinelim

cihan aktas
cihan aktas - 8 yıl Önce

Zeki her zamanki gibi sarsıcı, farklı bir açıdan bakmaya çağıran bir yazı yazmış. Hemen her köşe yazısıyla bir hikayeyi doğmadan yok etmekte olduğunu bilen bir yazar olarak çok etkilendim. Dönemimizin yazarlara tuzağı, köşe yazarlığı. Sel gidiyor kum kalıyor. Öyleyse Zeki de daha fazla hikaye yazmalı. Hepimiz için vaktin bereketlenmesini diliyorum.

Ahmet Sisman
Ahmet Sisman - 8 yıl Önce

cok güzel bir yazi...Biz her alanda böyleyiz iste. gecende arkadaslarla su Cahit Zarifoglu siir okumalarindan bahsediyorduk da bu konulara girmistik. heryerde güya Zarifoglu okumalari var ama hala cikip da biri su siir ödülünü artik verelim diyen olmadi. güya bize öncülük eden abilerimiz! hangi alanda bizi heyecanlandiracak bir ödül var da yeni yetenekler de heyecanla askla yazsinlar! Asim abi bir mektup yayinlamisti ama ondan da hic ses cikmadi:((((

Ali Caferi
Ali Caferi - 8 yıl Önce

O Kitab'ı boş kafayla okumak da pek bir yol aldırmayacaktır bize, emin olunuz!

banner19